X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolej wraca do gry - rośnie liczba pasażerów i ilość przewożonych towarów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:29
W czerwcu koleją podróżowało ponad 21 mln pasażerów, czyli ponad 45 proc. więcej niż przed rokiem, przewieziono 19,8 mln ton towarów, co oznacza wzrost o 13,5 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem - podał UTK w informacji dot. wyników przewozowych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/PKP PLK

Według Urzędu Transportu Kolejowego, wyniki w czerwcu 2021 r. są znacznie lepsze niż przed rokiem.

W czerwcu z pociągów skorzystało 21,1 mln pasażerów, o 45 proc. więcej niż przed rokiem

Jak podano, stabilizuje się sytuacja w przewozach pasażerskich. W czerwcu koleją podróżowało 21,1 mln osób, co oznaczało wzrost o 45,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r.

UTK ocenił, że duży wzrost miał miejsce również w przypadku innych danych eksploatacyjnych: praca przewozowa została zrealizowana na poziomie 1,4 mld pasażerokilometrów (wzrost o 58,4 proc.), a praca eksploatacyjna 14,5 mln pociągokilometrów (wzrost o 23,6 proc.).


Koleje Śląskie 1200.jpg
Koleje Śląskie przystąpiły do programu Zielona Kolej. To element strategii Zielone Śląskie 2030

Pasażerowie podróżowali też w dłuższych relacjach. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 66 km i była o 6 km dłuższa niż rok temu.

Czerwiec lepszy od maja – więcej pasażerów, przejechanych kilometrów, przewożonych towarów

W informacji Urzędu zwrócono uwagę, że pod względem wyników czerwiec wyprzedził maj, który do tej pory był najlepszym miesiącem w 2021 r. W czerwcu podróżowało o 2,2 mln osób więcej niż w maju (wzrost o 11,5 proc.). Wykonano również pracę przewozową większą o ponad 256 mln pasażerokilometrów (22,7 proc.). Niższa o 0,07 mln (-0,5 proc.) pociągokilometrów była praca eksploatacyjna.

Zdaniem UTK, w tym przypadku może się to wiązać pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych i koniecznością uruchamiania komunikacji zastępczej. Średnia odległość podróży była dłuższa o 6 km.

Wyniki świadczą o powrocie pasażerów do pociągów – od początku roku skorzystało z kolei 97 mln osób

- Za nami I półrocze 2021 r., na które należy patrzeć z umiarkowanym optymizmem. Okres ten był na pewno stabilniejszy od I półrocza 2020 r., a w ostatnich dwóch miesiącach widoczny jest zdecydowany powrót pasażerów na kolej - ocenił prezes UTK Ignacy Góra, cytowany w komunikacie Urzędu.

- Trwający okres wakacyjny i urlopowy powinien ten trend podtrzymać, szczególnie że kolej jest bezpiecznym i komfortowym środkiem transportu, szczególnie przy nasilonym ruchu turystycznym na drogach – podkreślił.

Według danych Urzędu, w I półroczu 2021 r. kolej wybrało nieco ponad 97 mln pasażerów. Praca przewozowa w tym okresie wyniosła 5,9 mld pasażerokilometrów, a średnia odległość osiągnęła 60,5 km.

Rośnie też ilość przewożonych towarów

Jeśli chodzi o przewozy towarowe, to w czerwiec również okazał się kolejnym miesiącem ze wzrostem parametrów przewozowych w stosunku do wyników sprzed roku. Koleją przewieziono 19,8 mln ton towarów w (wzrost o 13,5 proc.), a praca przewozowa wyniosła 4,5 mld tonokilometrów (o 9,2 proc. więcej). Praca eksploatacyjna była większa o 0,6 mln (9,8 proc.) pociągokilometrów, a średnia odległość przewozu zmniejszyła się do 229 km (-3,8 proc.).Urząd wskazuje, że dane eksploatacyjne w czerwcu były niewiele niższe niż w maju. Masa przewiezionych dóbr była mniejsza o 0,6 mln ton (-3,1 proc.), praca przewozowa o 147,7 mln tonokilometrów (-3,2 proc.), a praca eksploatacyjna o 0,2 mln pociągokilometrów (-3 proc.). Średnia odległość była taka sama, czyli 229 km.

- Sektor przewozu towarów koleją osiągnął stabilny poziom. Początkowe wahania rynku w pierwszym miesiącach I półrocza dały o sobie zapomnieć w kolejnych miesiącach. Dane za dotychczasowe 6 miesięcy 2021 r. nie tylko są zdecydowanie lepsze od analogicznych danych z 2020 r., ale także bardzo podobne do wyników sprzed dwóch lat – zaznaczył Ignacy Góra, cytowany w komunikacie. Umacnia się również rynek przewozów intermodalnych, na którym ma miejsce systematyczny wzrost – ocenił.

UTK podał, że 116,8 mln ton przewieźli w I półroczu 2021 r. uczestnicy towarowego rynku kolejowego. Praca przewozowa i praca eksploatacyjna wyniosły kolejno 26,6 mld tonokilometrów oraz 39,5 mln pociągokilometrów. Średnia trasa przejazdu wyniosła w tym okresie 227,6 km.

PAP, jk

Czytaj także

Jaki jest stan bezpieczeństwa na kolei? Urząd Transportu Kolejowego przedstawił nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:20
Ponad 400 skarg dotyczących bezpieczeństwa na kolei wpłynęło w 2020 roku do Urzędu Transportu Kolejowego. To więcej niż w 2019 roku. Na wzrost liczby skarg wpłynęła uruchomiona niedawno aplikacja "Bezpiecznik" za pomocą której można zgłaszać wszelkie incydenty dotyczące bezpieczeństwa na kolei.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z największych projektów taborowych w historii spółki". PKP Intercity kupuje nowoczesne lokomotywy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:11
PKP Intercity ogłosiło postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na zakup 63 nowoczesnych, wielosystemowych lokomotyw elektrycznych o prędkości co najmniej 200 km/h. Będzie to jeden z największych projektów taborowych w historii spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polak został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei. Został nim prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Tomasz Lachowicz, dyrektor przedstawicielstwa PKP SA w Brukseli.
rozwiń zwiń