X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dyskusje wokół Polskiego Ładu. Gowin: podnoszenie podatków w tym momencie jest mocno kontrowersyjne

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 11:12
Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że zaproponuje rozwiązania, które wprowadzą korektę do projektu ustawy podatkowej Ministerstwa Finansów. Jesteśmy w trakcie uzgodnień z PiS - dodał. Ocenił, że jeżeli podatki dla przedsiębiorców znacząco by wzrosły, firmy przerzuciłyby część kosztów na klientów.
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: MRPiT_GOV_PL/Twitter

W poniedziałek przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy podatkowej, będącej elementem Polskiego Ładu, został skierowany do konsultacji publicznych. Projekt  przewiduje m.in., że przedsiębiorcy będą płacić składkę zdrowotną na takim samym poziomie jak pracownicy. Nie będzie też możliwości odliczenia składki od podatku.

pit podatki 1200.jpg
Eksperci: podatkowe rozwiązania z Polskiego Ładu muszą być wprowadzane stopniowo, aby firmy miały czas na zmiany

- Nie może być tak, że pracownicy, którzy zarabiają mniej od swoich pracodawców płacą większą składkę zdrowotną - tłumaczył minister finansów Tadeusz Kościński.

Zdaniem resortu, zmiany dotyczące składki zdrowotnej zostały zrekompensowane innymi rozwiązaniami dla sektora MŚP.

Nie ma rozwiązań dla przedsiębiorców

Minister rozwoju, wicepremier Jarosław Gowin, zaznaczył w rozmowie w Radiu Rodzina, że nie zgadza się z przewidywaną przez resort finansów podwyżką podatków dla mikro, małych i średnich firm. Wskazał, że Porozumienie oczekiwało jakiegoś rozwiązania rekompensującego dla firm, takiego jak zaproponowana ulga dla pracowników z klasy średniej.

- Dla wielomilionowej rzeszy przedsiębiorców jeszcze nie mamy rozwiązań, które byłyby satysfakcjonujące - powiedział.


Zadeklarował, że zaproponuje rozwiązania, które wprowadzą korektę do projektu, "o ile zyskają one akceptację rządu czy na sali parlamentu".

- Jesteśmy w trakcie uzgodnień. Jeszcze jest pewien dystans dzielący stanowisko PiS i Porozumienia. W ciągu najbliższych tygodni musimy dojść do uzgodnień, bo ustawa musi wejść w życie najpóźniej w listopadzie - tłumaczył szef Porozumienia.

- Stoimy przed czwartą falą pandemii. Wiele branż ciągle znajduje się w trudnym położeniu. Podnoszenie podatków w tym momencie jest rozwiązaniem mocno kontrowersyjnym - podkreślił szef resoru rozwoju.

Stanowisko Porozumienia budzi kontrowersje

Jak ocenił wicepremier, jeżeli podatki dla przedsiębiorców znacząco by wzrosły, firmy przerzuciłyby część kosztów na klientów, czego konsekwencją byłby dalszy wzrost cen. Jednocześnie wyraził nadzieję, że nie dojdzie do zerwania koalicji, choć - jak przyznał - samodzielne stanowisko Porozumienia nie tylko w kwestii podatków, ale także ustawy medialnej, budzi kontrowersje i nie zawsze jest dobrze przyjmowane.

Na pytanie, czy grozi nam kolejny lockdown, wicepremier odparł, że jest kategorycznie przeciwny kolejnym obostrzeniom gospodarczym. Podkreślił, że obecnie każdy może się zaszczepić, natomiast jeśli ktoś tego nie chce zrobić, powinien ponosić konsekwencje: niekoniecznie musi jeść obiad w restauracji, iść do kina czy na mecz.


- W imię wolności większości społeczeństwa, które jest zaszczepione, opowiadam się za rozwiązaniami, które dadzą pewne przywileje zaszczepionym - zapowiedział minister Gowin.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Konsultacje Polskiego Ładu. Jarosław Gowin: trzeba chronić klasę średnią przed wzrostem podatków

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 10:37
Przedstawiłem premierowi pakiet rozwiązań podatkowych, które mają znacząco zmniejszyć skalę obciążenia dla klasy średniej - powiedział otwierając konsultacje wokół rozwiązań gospodarczych Polskiego Ładu wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gowin: pandemia pokazała potencjał polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 14:41
- To, że Polska tak dynamicznie i aż do 2020 roku bez przerwy rozwijała się pod względem gospodarczym, ale także cywilizacyjnym, to jest wasza zasługa - powiedział wicepremier Jarosław Gowin do przedsiębiorców na spotkaniu w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie firmy mogą korzystać z programu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:11
Polski Ład - program reform społecznych i gospodarczych - to nie tylko reforma podatkowa, ale także wiele zmian w zasadach prowadzenia działalności gospodarczej. Według założeń na zmianach skorzystać mogą mikro i małe przedsiębiorstwa, a także średnie i duże firmy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów tylko na zmianach podatkowych może skorzystać aż 45 proc. przedsiębiorców.
rozwiń zwiń