X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Największa na świecie bryła szafirów znaleziona na Sri Lance. Waży ponad pół tony - 2,5 mln karatów

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 13:00
Na Sri Lance znaleziono bryłę szafirów ważącą 510 kilogramów (2,5 mln karatów) i wartą 100 mln dolarów. Władze Sri Lanki twierdzą, że ta największa na świecie grupa szafirów gwiezdnych została znaleziona na podwórku przez przypadek, pisze BBC News.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tego typu kamienie księżycowe to minerały wydobywane jedynie w Brazylii, Indiach, Szwajcarii, Australii, USA i na Sri Lance. Warto wiedzieć, że małe złoża tych kamieni szlachetnych znajdują się również w Polsce, niedaleko Jeleniej Góry.

Handlarz kamieniami szlachetnymi powiedział BBC, że szafir został znaleziony przez robotników kopiących studnię na terenie jego posiadłości w okolicy Ratnapura, bogatej w klejnoty.

Zbitka szafirów waży ponad pół tony - 2,5 mln karatów

Eksperci szacują, że szafiry, które są bladoniebieskie, mogą osiągnąć wartość na rynku międzynarodowym nawet do 100 milionów dolarów. Bryła kamieni waży około 510 kilogramów (2,5 miliona karatów) i została nazwana Szafirem Serendipity.

- Osoba, która kopała studnię, zaalarmowała nas o występujących rzadkich kamieniach. Później natknęliśmy się na ten ogromny okaz - powiedział BBC pan Gamage, właściciel kamienia. Gamage, który jest handlarzem kamieni szlachetnych w trzecim pokoleniu, poinformował władze o znalezisku. Oczyszczenie kamienia z błota i innych zanieczyszczeń zajęło ponad rok, zanim zdołano go przeanalizować i poświadczyć.

Podczas procesu czyszczenia niektóre kamienie wypadły z gromady i okazało się, że są to wysokiej jakości gwiaździste szafiry.

Ratnapura, co w języku syngaleskim oznacza "miasto klejnotów", jest znana jako stolica klejnotów tego południowoazjatyckiego kraju. W przeszłości znajdowano tam inne cenne kamienie.

Sri Lanka jest wiodącym eksporterem drogocennych klejnotów

Jak czytamy w BBC News, w ubiegłym roku Sri Lanka zarobiła około pół miliarda dolarów na eksporcie klejnotów, oszlifowanych diamentów i biżuterii.

Sri Lanka shutterstock 1200.jpg
Smaki, zapachy, emocje. Sri Lanka z Witkacym i Malinowskim

- Nigdy wcześniej nie widziałem tak dużego okazu. Prawdopodobnie powstał on około 400 milionów lat temu - powiedział BBC dr Gamini Zoysa, znany gemmolog.

Eksperci zwracają również uwagę, że chociaż okaz ma wysoką wartość karatową, wszystkie kamienie wewnątrz grona mogą nie być wysokiej jakości. Agencja zauważa, że znalezisko pojawiło się w chwili, gdy przemysł klejnotów Sri Lanki poniósł straty w wyniku blokady wywołanej pandemią.

"Wyjątkowy okaz"

Osoby pracujące w branży mają nadzieję, że Szafir Serendipity przyciągnie teraz międzynarodowych nabywców i ekspertów - chociaż jego wielkość i skład nie zostały jeszcze przeanalizowane i uwierzytelnione przez niezależnych międzynarodowych ekspertów.

- Jest to wyjątkowy okaz gwiaździstego szafiru, prawdopodobnie największy na świecie. Biorąc pod uwagę jego rozmiar i wartość, uważamy, że zainteresuje prywatnych kolekcjonerów lub muzea - powiedział Thilak Weerasinghe, przewodniczący Krajowego Urzędu ds. Klejnotów i Biżuterii Sri Lanki.

BBC News, jk

Czytaj także

Pandemia ograniczyła nasze wydatki. Niewielu chce "korzystać z życia i mniej przejmować się pieniędzmi"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 09:22
42 proc. Polaków pod wpływem pandemii chce ograniczać wydatki, głównie na przyjemnościach: książkach, kinie, usługach fryzjerskich czy jedzeniu na mieście - wynika z badania dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Jednocześnie nie zamierzają oszczędzać na zdrowiu i wydatkach na zwierzęta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obietnice szybkiego zarobku w sieci często bywają złudne. Rzecznik Finansowy ostrzega przed oszustami

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:42
Do Biura Rzecznika Finansowego coraz częściej trafiają skargi od klientów, którzy skuszeni wizją dużych zarobków m.in. w Internecie, stają się ofiarami oszustwa i mają problem z odzyskaniem swoich pieniędzy. Kuszeni są oni inwestycjami na Forexie oraz w kryptowaluty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UOKiK sprawdzi jak banki chronią nasze konta przed oszustami

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 18:21
O ochronie konsumentów i ich środków zgromadzonych na kontach bankowych, mówił w radiowej Jedynce Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
rozwiń zwiń