Program Inwestycji Strategicznych pozwoli na rozwój miast i gmin. "Dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków"

2021-07-28, 10:20

Program Inwestycji Strategicznych pozwoli na rozwój miast i gmin. "Dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków"
Najwięcej wniosków dotyczy infrastruktury drogowej. Drugie miejsce zajmuje infrastruktura wodno-kanalizacyjna.Foto: Pixabay

Dzięki przedłużeniu terminu składania wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych samorządy mają jeszcze ponad dwa tygodnie, by ubiegać się o dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego. Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie działań samorządów.

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma pobudzić inwestycje we wszystkich regionach Polski, wesprzeć rozwój przedsiębiorstw i poprawić warunki życia Polaków. Samorządy dostaną do 95 proc. bezzwrotnego dofinansowania, czyli refundacji środków poniesionych na inwestycje m.in. w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, modernizację źródeł ciepła na zeroemisyjne i gospodarowanie odpadami. Nabór wniosków w pierwszej, pilotażowej edycji potrwa do 15 sierpnia.

Powiązany Artykuł

bgk 1200.jpg
Ekspert BGK: od wyboru przez samorząd priorytetu celu inwestycyjnego, zależy procent wkładu własnego i dofinansowania z Funduszu Inwestycji Strategicznych

35 obszarów inwestycyjnych

Jednostki Samorządu Terytorialnego mogą składać wnioski o dofinansowanie w specjalnie przygotowanej Aplikacji Polski Ład. Wcześniej za pośrednictwem platformy e-PUAP składają wniosek o nadanie dostępu do tej aplikacji.

W aktualnym naborze każda jednostka może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie według następujących wytycznych:

  • jeden wniosek bez kwotowego ograniczenia,
  • jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł,
  • jeden wniosek, którego wartość nie może przekroczyć 5 mln zł.

Podczas wypełniania wniosku należy wskazać jeden z 35 obszarów inwestycyjnych. Każdy obszar mieści się w jednym z 4 priorytetów o różnej wadze. W pierwszym - pilotażowym naborze największą wagę, a tym samym szansę na dofinansowanie mają m.in. inwestycje w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, infrastrukturę drogową, modernizację źródeł ciepła na zero emisyjne, czy w gospodarowanie odpadami.

Program Inwestycji Strategicznych, proces finansowania Program Inwestycji Strategicznych, proces finansowania

Promesy Banku Gospodarstwa Krajowego

Wnioski, które mieszczą się w pierwszym priorytecie, mogą dostać dofinansowanie w wysokości nawet do 95 proc. wartości inwestycji, wnioski w drugim priorytecie mogą liczyć na 90 proc dofinansowania, w trzecim - do 85 proc i w czwartym nawet 80 proc.

Bank Gospodarstwa Krajowego przyjmuje wnioski o dofinansowanie, a po zakończeniu naboru przekaże zbiorczy raport do komisji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Komisja ta przygotuje rekomendację, na podstawie której Prezes Rady Ministrów zdecyduje o przyznaniu dofinansowania. Informację o przyznaniu dofinansowania samorząd otrzyma w aplikacji, za pośrednictwem której złożył wniosek.

Program będzie realizowany poprzez wystawianie promes przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aby jednostka samorządu terytorialnego mogła uruchomić przetarg, otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę, a po zakończeniu przetargu promesę inwestycyjną. Promesa inwestycyjna jest równoznaczna z przyrzeczeniem zapłaty kwoty, na którą opiewa.

W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała 12 miesięcy lub krócej, Bank Gospodarstwa Krajowego wypłaci środki z programu po zakończeniu realizacji inwestycji. W przypadku inwestycji, których realizacja będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, samorząd otrzyma środki w 2-3 transzach, zgodnie z harmonogramem realizacji inwestycji, po zrealizowaniu kolejnych jej etapów.

Skorzystają też przedsiębiorcy

W programie nie ma limitów wartości inwestycji. Oznacza to, że można z niego sfinansować zarówno budowę chodnika, żłobka, ale także kanalizacji czy nowej drogi.

- Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych pomoże odbudować gospodarkę po pandemii. Wierzę, że dzięki niemu wzrośnie jakość życia Polaków, którzy będą mogli korzystać z bezpiecznej, nowoczesnej infrastruktury. Misją Banku Gospodarstwa Krajowego jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Jesteśmy dumni, że zrealizujemy program, który pomoże gospodarce, lokalnym społecznościom, a wiele z dofinansowanych inwestycji przyczyni się do budowania bardziej zrównoważonej gospodarki - powiedziała prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

Na programie skorzystają też przedsiębiorcy. Realizacja wielu inwestycji przypadnie lokalnym firmom. Rządowy program pomoże im w rozwoju biznesu, będzie też stymulował powstawanie nowych miejsc pracy.


PR24.pl, BGK, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej