X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

REIT-y dobrą alternatywą dla inwestorów indywidualnych? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:30
- Chcemy poszerzyć ofertę instrumentów do inwestowania o REIT-y - powiedziała wiceminister rozwoju Anna Kornecka. W poniedziałek zainaugurował prace międzyresortowy zespół opracowujący założenia do przepisów o polskich REIT-ach. W ciągu trzech tygodni członkowie zespołu mają przedstawić swoje stanowiska.
Anna Kornecka wiceminister rozwoju, pracy i technologii
Anna Kornecka wiceminister rozwoju, pracy i technologiiFoto: MRPiT/twitter

REIT-y (Real Estate Investment Trust) to notowane na giełdzie spółki lub fundusze, które inwestują w nieruchomości, a swoim akcjonariuszom wypłacają zyski z najmu. Na polskim gruncie mają się nazywać Firmami Inwestującymi w Nieruchomości.

1200_Warszawa_shutterstock.png
Boom na kredyty hipoteczne. Polacy inwestują w nieruchomości

Jak podkreśliła wiceminister rozwoju Anna Kornecka, przy rekordowo niskim oprocentowaniu lokat bankowych ważne, by Polacy mieli nowe, bezpieczne instrumenty do inwestowania swoich oszczędności.

To nie będzie ten sam projekt

W skład zespołu opracowującego założenia do przepisów o polskich REIT-ach wchodzą: jego przewodnicząca Anna Kornecka i Robert Tomanek - wiceministrowie z resortu rozwoju, pracy i technologii oraz wiceministrowie finansów - Piotr Patkowski i Jan Sarnowski, szefowie Narodowego Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Giełdy Papierów Wartościowych, Polskiego Funduszu Rozwoju i Komisji Nadzoru Finansowego.

Wiceszefowa MRPiT poinformowała, że zespół omówił na swoim pierwszym spotkaniu najważniejsze kwestie problemowe i strategiczne dotyczące założeń polskiej ustawy o REIT-ach.

- W ciągu trzech tygodni członkowie zespołu przedstawią swoje stanowiska. Na bazie tych stanowisk zespół ekspertów zacznie wypracowywać konkretne rozwiązania prawne - przekazała wiceminister.


Dodała, że stanowiska niektórych członków przez ostatnie kilka lat, odkąd czyniono przymiarki do stworzenia przepisów w tej sprawie, uległy zmianie.

- Na pewno to nie będzie ten sam projekt, który powstał ponad trzy lata temu, choć posłuży on jako materiał do prac nad opracowaniem nowego. Podejście do REIT-ów wymaga aktualności i dostosowania do potrzeb dzisiejszego rynku nieruchomości - zaznaczyła.

Odwrócić trend masowego kupowania mieszkań

Na pytanie, czy celem przepisów będzie przekierowanie uwagi inwestorów z zakupów pojedynczych mieszkań w stronę inwestycji w REIT-y, a co za tym idzie, zahamowanie wzrostu cen nieruchomości,Anna Kornecka podkreśliła, że resort chce poszerzyć ofertę instrumentów do inwestowania, zwłaszcza dla osób, które nie chcą kredytować swoich inwestycji i szukają atrakcyjnych form lokowania oszczędności.


- Wzrost cen mieszkań to wypadkowa wielu czynników. Obok malejącej podaży i wyższych kosztów budowy, jednym z nich jest pojawianie się inwestorów zagranicznych i funduszy zagranicznych. Rozwijanie takich instytucji, jak najem instytucjonalny i firmy inwestujące w nieruchomości równoważą i zwiększają konkurencję na rynku. Mogłoby się to przyczynić do ustabilizowania cen nieruchomości, choć nie jest to jedyny element, który mógłby zaważyć na cenach - podkreśliła wiceszefowa resortu.

Jak oceniła, inwestycje w REIT-y mogłyby odwrócić trend masowego kupowania przez inwestorów indywidualnych mieszkań na cele inwestycyjne, co biorąc pod uwagę, że są one często finansowane przy pomocy kredytów, jest obarczone większym ryzykiem ze względu na ewentualne problemy na rynku nieruchomości.

Większe bezpieczeństwo inwestowania

Jak dodał prezes Fundacji Rynku Najmu Przemysław Chimczak-Bratkowski, celem ustawy o REIT-ach jest stworzenie mechanizmów, które połączyłyby małych rozproszonych inwestorów, często niemających szerszej wiedzy o rynku, z profesjonalnymi inwestorami, którzy mają specjalistów.


- To zwiększyłoby bezpieczeństwo inwestowania na rynku nieruchomości, bo choć inwestowanie w nieruchomości postrzegane jest jako pewne lokowanie kapitału, jest to rynek cykliczny. Wcześniejsze lata pokazują, że zdarzały się spadki, które dochodziły do kilkunastu czy kilkudziesięciu proc. Chodzi o to, by stworzyć alternatywę dla osób, które nie mają dużych środków: kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy zł, by mogły zdecydować, czy chcą posiłkować się kredytem i kupować mieszkania czy inwestować w REIT-y - stwierdził Przemysław Chimczak-Bratkowski.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Trwa boom na rynku nieruchomości. Pandemia mu nie zaszkodziła

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:04
Rynek nieruchomości zdaje się nie zauważać trwającej pandemii koronawirusa. Oczekujący przecen nie doczekali się ich. Wręcz przeciwnie – stawki systematycznie rosną. Mimo to mieszkania sprzedają się wręcz na pniu - zauważa wtorkowy "Puls Biznesu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie zainteresowanie inwestorów rynkiem wynajmu mieszkań. W Polsce korzysta z tego 4 proc. gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:37
Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: kawalerki i małe mieszkania sprzedają się najszybciej. Średnie stawki przekraczają 10 tys. zł za m2

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 07:39
Kawalerki i małe mieszkania sprzedają się najszybciej, bo są najtańsze i dlatego, że inwestorzy wykupujący całe bloki, a nawet osiedla. Najwyższe średnie ceny mieszkań notowane są w Warszawie, Gdańsku i Krakowie, stawki na rynku pierwotnym w tych miastach już przebiły pułap 10 tys. zł za m2.
rozwiń zwiń