X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czyste pociągi i sprawna obsługa techniczna. Kolejarze przebudują stację postojową w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 13:30
Czystsze pociągi, dokładne przeglądy i sprawna obsługa techniczna. Państwowy przewoźnik PKP Intercity przebuduje stację postojową Kraków Główny Zachód. Stacjonują tam między innymi pociągi Pendolino.
Podpisanie umowy ws. inwestycji
Podpisanie umowy ws. inwestycjiFoto: TT/Ministerstwo Infrastruktury

Wykonawca przebudowy krakowskiego obiektu będzie Przedsiębiorstwo Budowlane DOMBUD z Katowic, z którym PKP Intercity podpisały wartą blisko 45 milionów złotych umowę. Celem inwestycji jest podniesienie standardu utrzymania taboru. Na stacji postojowej przygotowywanych do trasy jest kilkadziesiąt pociągów przewoźnika dziennie. Dzięki przebudowie zoptymalizowany zostanie czas obsługi pojazdów, poprawiona zostanie gospodarka wodna obiektu oraz możliwe będzie kompleksowe czyszczenie taboru i przygotowanie do trasy pociągów wyjeżdżających z Krakowa.

Koleje Śląskie 1200.jpg
Koleje Śląskie przystąpiły do programu Zielona Kolej. To element strategii Zielone Śląskie 2030

PKP Intercity modernizuje tabor i zaplecze techniczne

Inwestycja jest elementem programu inwestycji taborowych PKP Intercity. Z jednej strony przewoźnik chce kupować nowe wagony i składy, a stary tabor jest modernizowany. Z drugiej strony przewoźnik chce inwestować w zaplecze techniczne. Taką inwestycją jest właśnie przebudowa stacji postojowej w Krakowie.

Przedstawiciele PKP Intercity argumentują, że nowoczesne, przyjazne środowisku stacje postojowe zapewnią wysoki poziom obsługi technicznej floty pociągów, która będzie rozrastać się wraz z realizacją kolejnych inwestycji.

 - Konsekwentne działania naszego narodowego przewoźnika przybliżają nas do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna kolej – mówił dziś w Krakowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Trzy rodzaje działań

Prace zostaną przeprowadzone w ramach trzech głównych zadań. Pierwsze z nich, to przebudowa sieci sprężonego powietrza oraz przebudowa instalacji wodnej i budowa stacjonarnej instalacji do czyszczenia ubikacji w wagonach.  

Pozostałe dwa zadania obejmują przebudowę sieci i urządzeń grzewczych oraz zasilania składów pociągów, a także oświetlenia i sieci trakcyjnej czy przebudowę budynku warsztatowo-magazynowego do obsługi wagonów. Planowany termin realizacji umowy wynosi 30 miesięcy od dnia jej zawarcia. Ponadto PKP Intercity prowadzi postępowanie przetargowe w trybie zaprojektuj i buduj na budowę nowoczesnej automatycznej myjni wraz z urządzeniami oraz towarzyszącą infrastrukturą na terenie stacji postojowej Kraków Główny Zachód.

 - Cieszy nas podpisanie kontraktu na kolejną już inwestycję infrastrukturalną. Stacja postojowa w Krakowie jest jednym ze strategicznych obiektów w naszej spółce o dużym znaczeniu dla codziennego ruchu pociągów PKP Intercity, dlatego jej przebudowa wpłynie pozytywnie na przyszły kształt oferty połączeń z i do Krakowa. Inwestycja nie tylko podniesie standard utrzymania taboru, lecz także poprawi komfort pracy załogi – wskazuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Inwestycja w stacje postojową w Krakowie to element programu inwestycyjnego "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji". Jego celem jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży, a także modernizacja stacji postojowych. Program przewiduje przebudowę 17 bocznic kolejowych w całej Polsce z zastosowaniem w nich nowoczesnych rozwiązań, redukujących negatywny wpływ na środowisko. Ponadto PKP Intercity planuje do pokrycia częściowego zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystać na swoich stacjach postojowych odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Do 2030 roku PKP Intercity wyda na unowocześnianie zapleczy technicznych prawie 2,6 miliarda złotych.

W ramach kontynuacji strategii taborowej "PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji" do 2030 roku Spółka zainwestuje 19 miliardów złotych w nowoczesny tabor oraz zaplecza techniczne. PKP Intercity planuje stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu.

PolskieRadio24.pl, Aleksander Pszoniak, md

Czytaj także

Nowoczesność i ekologia. Dworzec kolejowy w Gdańsku Wrzeszczu zostanie zmodernizowany

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 12:17
Funkcjonalny, o nowoczesnym i nieco industrialnym wyglądzie, z zielonym dachem, komfortowy, dostępny i proekologiczny. Taki będzie dworzec Gdańsk Wrzeszcz po zakończeniu inwestycji. PKP podpisały umowę na przebudowę stacji, która obsługuje prawie 9 milionów podróżnych rocznie. Gdańsk Wrzeszcz to jeden z najważniejszych dworców w Polsce pod względem liczby obsługiwanych podróżnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęła się przebudowa dworca kolejowego w Siedlcach

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 13:05
Dworzec kolejowy w Siedlcach zmieni swoje oblicze. Właśnie rozpoczęła się jego przebudowa. Plac budowy został przekazany wykonawcy. Budynek dworca zmieni się zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Przebudowa będzie kosztowała prawie 19 milionów złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Będą egzaminy dla kandydatów na maszynistów. Sejm pracuje nad przepisami

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 13:09
W sejmowej Komisji Infrastruktury odbyło się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, która wprowadza egzamin dla kandydatów na maszynistów kolejowych. Ma to poprawić system kształcenia i pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu kolejowego. Zmiany przygotowało Ministerstwo Infrastruktury.
rozwiń zwiń