X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład dla przedsiębiorców. Sprawdź, jakie firmy mogą korzystać z programu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 12:11
Polski Ład - program reform społecznych i gospodarczych - to nie tylko reforma podatkowa, ale także wiele zmian w zasadach prowadzenia działalności gospodarczej. Według założeń na zmianach skorzystać mogą mikro i małe przedsiębiorstwa, a także średnie i duże firmy. Według wyliczeń Ministerstwa Finansów tylko na zmianach podatkowych może skorzystać aż 45 proc. przedsiębiorców.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Mówiąc o wpływie Polskiego Ładu na przedsiębiorców wiceminister finansów Jan Sarnowski zaznaczył, że jest zyski są trudne do dokładnego oszacowania, jak w przypadku emerytów, bo firmy mogą zmieniać formę opodatkowania.

1200_firma_dokumenty_kobieta_shutterstock.png
Ekonomista: firmy, których obciążenia wzrosną, nie stracą na Polskim Ładzie

- Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 r., czyli w ostatnim roku, kiedy resort finansów ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 proc. przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm - stwierdził Jan Sarnowski.

Podkreślił, że wyliczenia nie dotyczą dodatkowych ulg, które będą zaproponowane w konkretnych rozwiązaniach prawnych.


Nowe propozycje dla mikrofirm i małych przedsiębiorstw

Niższe podatki dla mikrofirm

Wprowadzono wysoką kwotę wolną od podatków - w wysokości 30 000 zł - dzięki czemu zostaną obniżone obciążenia dla 500 000 firm, które mają dochody do 6 000 zł miesięcznie. Najmniejsze firmy zaoszczędzą 2 000 zł rocznie.

Podwyżka progu podatkowego do 120 000 zł

Po raz pierwszy od 12 lat nastąpi podwyżka progu podatkowego z 85 528 zł do 120 000 zł. Będzie to korzystne dla firm rozliczających się według skali podatkowej.

Ulga na prototypy

Ulga będzie wspierać przedsiębiorców w tworzeniu prototypów. Konstrukcja prototypu to często niezbędny, a jednocześnie bardzo kosztowny warunek pomyślnej komercjalizacji produktu.

Umożliwienie zakładania fundacji rodzinnych

Z myślą o polskich firmach rodzinnych zostanie wprowadzone rozwiązanie prawne dotyczące planowania i realizacji sukcesji. Powstaną fundacje rodzinne, które mają służyć zapewnieniu wielopokoleniowej sukcesji biznesu i akumulacji rodzimego kapitału. Będą także sprzyjać nowym inwestycjom i profesjonalizacji, w tym oddzieleniu spraw gospodarczych od rodzinnych. Dodatkowo pozwolą zabezpieczyć materialne potrzeby członków rodzin fundatorów czy wspomagać organizacje pożytku publicznego.

2 mln euro ryczałtu ewidencjonowanego

Od 2021 roku weszły w życie zmiany, które zwiększyły limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu. Do tej pory wynosił on 250 000 euro. Zmiany objęły większą grupę wolnych zawodów, między innymi: prawników, lekarzy, księgowych, inżynierów i tłumaczy.

Wprowadzenie ulgi konsolidacyjnej

Firmy potrzebują impulsu do szybkiego przeprowadzenia procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej. Efekt ten zostanie osiągnięty przez ulgę w podatku CIT.

Ryczałt dla przychodów zagranicznych

To rozwiązanie jest adresowane do nierezydentów i dotyczy dochodów zagranicznych. Jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci ryczałt.

Specjalny program powrotu kapitału

To program dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą. W jego ramach będzie można powrócić z majątkiem i dochodami bez obaw o wszczęcie postępowań w sprawie unikania opodatkowania.


Korzystne rozwiązania dla średnich przedsiębiorstw

Ulga na automatyzację i robotyzację

Wsparcie podatkowe będzie impulsem, który pobudzi przedsiębiorców do inwestycji w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe.

Podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej

Chociaż bezpośrednie wsparcie ekspansji nie jest możliwe, system podatkowy będzie uwzględniać wiele kosztów pośrednich po to, żeby firmy mogły się rozwijać na innych rynkach.

Ulga na IPO, czyli wejście na giełdę

Wejście na rynek publiczny pozwala na szybki rozwój przedsiębiorstw. Firmy na giełdzie papierów wartościowych stanowią trzon krajowej gospodarki. Ulga podatkowa ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę.

Symultaniczna ulga IP-BOX i B+R

Integralne wsparcie działalności innowacyjnej musi przekładać się na możliwość jednoczesnego wykorzystania preferencji podatkowych na kolejnych etapach procesu.

Estoński CIT dla większej liczby firm

Estoński model opodatkowania dochodów polega na przesunięciu momentu opodatkowania zysków spółki do czasu ich wypłaty. Reforma weszła w życie w 2021 roku i będzie kontynuowana z perspektywą jej rozszerzenia. Dzięki temu tylko w 2021 roku firmy zaoszczędzą aż 5,6 mld zł.

Łatwiejszy dostęp do finansowania Venture Capital

Dla zwiększenia zaangażowania venture capital na polskim rynku zostaną wyeliminowane istniejące bariery podatkowe, a także wdrożone rozwiązania, które w tym zakresie funkcjonują na przykład we Francji i Wielkiej Brytanii.

shutt biznes covid 1200.jpg
Ekspert: pandemia przewartościowała biznes i podejście do podatków

Propozycje ważne dla dużych firm

Interpretacje 590, czyli pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji

Przedsiębiorcy uzyskają wiążącą interpretację podatkową. To odpowiedź na potrzeby potencjalnych inwestorów, którzy potrzebują dokumentu wiążącego administrację podatkową.

Powołanie Centrum obsługi podatkowej inwestora

W Ministerstwie Finansów powstanie specjalne biuro odpowiedzialne za kontakty z inwestorami strategicznymi.

Wprowadzenie uproszczeń w zakresie cen transferowych

Zostaną wprowadzone uproszczenia w rozliczaniu cen transferowych dla holdingów inwestujących w Polsce.

Wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników

Rozwiązanie nawiązuje do konstrukcji stosowanej we Włoszech, gdzie koszty zatrudnianych naukowców można odliczać od podatku.

Rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych bez VAT

Rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte podatkiem VAT, co oznacza dla nich oszczędność finansową, niższe koszty obsługi, a przy tym uproszczenie działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej.

Opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych

Możliwość opodatkowania VAT dla instytucji finansowych ma zachęcić sektor finansowy do inwestycji w Polsce. Rozwiązanie to funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej.

Ustawowe uregulowanie akcjonariatu pracowniczego

W skali makro chodzi o stworzenie mechanizmu sprzyjającego budowie silnej klasy średniej. Natomiast w skali mikro - o zwiększenie możliwości inwestycyjnych i rozszerzenie źródeł pozyskania kapitału na cele rozwojowe spółek, polepszenie ich wyników ekonomicznych w rezultacie zwiększonej lojalności i motywacji do pracy zatrudnionych w nich współwłaścicieli, a także zabezpieczenie spółek przed wrogim przejęciem czy likwidacją zakładu pracy.


Zmiany dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Inny sposób opłacania składki zdrowotnej

Zniknie ryczałtowa składka zdrowotna. Wprowadzone zostaną takie same zasady opłacania składki zdrowotnej dla działalności gospodarczej, jak w przypadku umów o pracę, czyli proporcjonalnie do dochodu. Nie będzie jej można odliczyć od podatku.


Inne istotne zmiany dla biznesu

Uregulowanie pracy zdalnej

Pracę będzie można świadczyć z dowolnego miejsca, wykorzystując sprzęt zapewniony przez pracodawcę. Pracownikom będzie przysługiwał ryczałt na pokrycie kosztów pracy w domu, wypłacany przez pracodawcę.

Rozszerzenie ochrony podwykonawców

Problem braku terminowego regulowania należności przez generalnych wykonawców inwestycji drogowych stwarza poważne zagrożenie dla płynności finansowej podwykonawców. Ostatnie zmiany skutecznie chronią podwykonawców przed nieuczciwymi praktykami. Pakiet ochronny zostanie rozszerzony przez utworzenie rachunku powierniczego, na który inwestor będzie wpłacał środki zabezpieczające wypłaty dla podwykonawców.

Większe kompetencje kontrolne dla Rad Nadzorczych

Ze względu na niewystarczający dotychczas stopień kontroli sprawowanej przez podmiot dominujący nad grupą spółek - Rady Nadzorczej otrzymają narzędzie do skutecznego sprawowania swojej funkcji kontrolnej.

PR24.pl, biznes.gov.pl, DoS

Czytaj także

"Innowacje muszą być wspierane rozwiązaniami podatkowymi". Resort finansów wprowadza system ulg

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2021 07:09
- Resortowi finansów zależy na tym, aby innowacyjne decyzje firm były wspierane narzędziami podatkowymi, żeby inwestycje i wydatki z tym związane były dla firm tańsze i łatwiejsze w realizacji - poinformował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Online wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana systemu podatkowego głównym filarem Polskiego Ładu. Sprawdź, kto i ile zyska na nowych regulacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:30
Polski Ład, który systematycznie przybiera formę prawną, spowoduje jeszcze w tym roku wiele zmian podatkowych, w dużej mierze zmniejszając obciążenia fiskalne. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, a suma wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł. Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Na niższe obciążenia podatkowe mogą również liczyć firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców skorzysta na zapisach Polskiego Ładu. Zyskają także samorządy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:35
- Rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu, zostanie pokryte z uszczelnienia systemu podatkowego - oświadczył wiceminister finansów Jan Sarnowski. Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców.
rozwiń zwiń