Urzędy pracy nie tylko dla bezrobotnych. Wiceminister Michałek: będą pomagać osobom chcącym zmienić pracę

2021-07-27, 07:13

Urzędy pracy nie tylko dla bezrobotnych. Wiceminister Michałek: będą pomagać osobom chcącym zmienić pracę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/New Africa

- Chcemy, aby urzędy pracy były skoncentrowane nie tylko na zatrudnianiu bezrobotnych, ale również na pracy z tymi osobami, które chcą zmienić miejsce pracy czy nabyć nowe kwalifikacje - podkreśla wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek, która rozmawiała z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy na Dolnym Śląsku przypomniała, że MRPiT jest w trakcie przygotowywania czterech ustaw zmieniających rynek pracy.

Powiązany Artykuł

kobieta, praca
Prekonsultacje projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Urzędy pracy wdrożą nowe formy wsparcia

Współpraca przebiega bardzo dobrze

- Dzisiaj rozmawialiśmy o dwóch najważniejszych ustawach. Pierwsza to ustawa o wspieraniu zatrudnienia, która ma zastąpić obecnie funkcjonującą, która ma już 18 lat i dawno trzeba było ją zmienić. Było kilka nowelizacji, ale obecnie, w czasie pandemii rynek pracy bardzo się zmienił i musimy dostosować ustawę do nowych warunków - mówiła.

Druga konsultowana ustawa - jak dodała wiceminister - dotyczy zatrudniania cudzoziemców.

- Wszyscy przedsiębiorcy w całej Polsce mówią jednym głosem: trzeba uprościć zatrudnianie cudzoziemców w Polsce, ponieważ wszystkim pracodawcom brakuje rąk do pracy, a będzie brakowało jeszcze bardziej - oceniła.


Zdaniem Iwony Michałek współpraca pomiędzy rządem a samorządami w zakresie rynku pracy przebiega bardzo dobrze.

- To właśnie przez te instytucje przeszły miliardy złotych do przedsiębiorców. Sprawdzili się bardzo mocno i chcemy utrzymać te instytucje, ale oczywiście one będą miały inne narzędzia do pracy - mówiła wiceszefowa resortu rozwoju.

- Chcielibyśmy, żeby były one skoncentrowane nie tylko na zatrudnianiu bezrobotnych, ale również były zaangażowane w pracę z tymi osobami, które chcą zmienić miejsce pracy, nabyć nowe kwalifikacje. Postawiliśmy bardzo na ustawiczne kształcenie, chcemy otworzyć się szerzej na przedsiębiorców, kształcić i przygotowywać do lokalnego rynku pracy tych, którzy tej pracy poszukują lub po prostu chcą ją zmienić - tłumaczyła.

Nie tylko ilość, ale też jakość miejsc pracy

Iwona Michałek poinformowała też, że na reformę rynku pracy zapisaną w Krajowym Planie Odbudowy zagwarantowane są 52 mln euro, które mają być przeznaczone na cyfryzację.

- Chcielibyśmy, żeby obecnie funkcjonujących 18 różnych systemów informatycznych było zastąpionych jednym, najwyżej dwoma - powiedziała.


Dodała, że prowadzone konsultacje potwierdzają również konieczność zreformowania ochotniczych hufców pracy.

Obecny na konferencji prasowej wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek zwracał uwagę na konieczność współpracy między ministerstwami w zakresie rynku pracy i gospodarki.

- Zależy nam, żeby zarządzanie całym rynkiem pracy otwierało perspektywy podnoszące nie tylko ilość, ale też jakość miejsc pracy. Dlatego wszelkie rozwiązania służące innowacjom, badaniom, wzmocnieniu szkolnictwa branżowego i tego na poziomie średnim i wyższym to jest przestrzeń do ścisłej współpracy - tłumaczył wiceminister.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

Wróć do strony głównej