X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Największa reforma podatkowa od 30 lat". Piotr Arak: celem zmian jest większa sprawiedliwość systemu

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 06:54
- Wprowadzana reforma to pierwsza tak duża zmiana w polskich podatkach od 30 lat - uważa szef Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak. Zwraca przy tym uwagę, że po zmianach system ma być bardziej sprawiedliwy, m.in. ma zmniejszyć różnicę w opodatkowaniu między jednoosobową działalnością gospodarczą a umową o pracę.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Daniel Jedzura/ Shutterstock

- Wprowadzana w Polsce reforma to pierwsza tak duża zmiana w polskich podatkach od 30 lat. Problemem było dotychczas relatywnie wysokie opodatkowanie niskich płac oraz stosunkowo niewielki klin dla dobrze zarabiających osób, zwłaszcza tych którzy prowadzili jednoosobową działalność gospodarczą, nie zatrudniając nikogo i świadcząc usługi bliższe pracy na etacie, niż realnemu prowadzeniu firmy - uważa dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.

pit podatki 1200.jpg
90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców skorzysta na zapisach Polskiego Ładu. Zyskają także samorządy

Wsparcie konsumpcji wśród najuboższych

Szef PIE przypomniał, że w ramach reformy kwota wolna od podatku ma wzrosnąć do 30 tys. zł. Zmieni się także drugi próg podatkowy - z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł.

- Proponowana kwota wolna oznacza zbliżenie polskiego systemu do tych funkcjonujących w wielu bogatszych państwach, takich jak Holandia, czy Niemcy. Reforma zmniejszy różnicę w opodatkowaniu między jednoosobową działalnością gospodarczą, a umową o pracę. Polska nadal będzie jednak miała znacznie mniej progresywny system podatkowy od Francji, czy Włoch. Oznacza to, że zmiany nie są radykalne - zauważył Piotr Arak.


Dyrektor dodał, że można też mieć nadzieję, iż zmiany zmniejszające korzyści podatkowo-składkowe z prowadzenia jednoosobowej działalności doprowadzą do uporządkowania systemu.

- Zachęcą do zawierania umów o pracę, tam gdzie jednoosobowa działalność nie wynikała z motywacji rynkowych czy chęci realnego rozwijania firmy, a wyłącznie z oczekiwanych oszczędności. Takiej zmianie powinny też sprzyjać inne ogłaszane projekty, np. w zasadach opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego i rozszerzanie tzw. estońskiego CIT-u. Szeroko patrząc na wprowadzane zmiany trzeba podkreślić, że ich celem jest większa sprawiedliwość systemu i wsparcie konsumpcji wśród najuboższych grup społecznych - podsumował.

Reforma składa się z trzech pakietów

Wiceminister finansów Jan Sarnowski tłumaczył w poniedziałek, że reforma podatkowa będzie się składać z trzech pakietów. Pierwszy pakiet zmieni system podatkowy "w kierunku większej sprawiedliwości" i zawierać będzie podniesienie kwoty wolnej i zmiany dotyczące składki zdrowotnej czy podniesienie progu podatkowego i zmiany w uproszczonych formach opodatkowania.

Druga część pakietu to pakiet ulg i zachęt - kilkanaście rozwiązań nakierowanych na konkretne kategorie przedsiębiorców. Chodzi tu m.in. o małe i średnie firmy, duże międzynarodowe holdingi, przemysł innowacyjny.


Trzeci zestaw przepisów to pakiet uszczelnień systemu podatkowego, który będzie bardzo ważnym elementem finansowania tej reformy.

Przedstawiciel resortu finansów tłumaczył, że wejście w drugi próg podatkowy będzie zaczynało się od miesięcznych dochodów przekraczających 12 tys. zł.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Samorządy stracą po podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Subwencja inwestycyjna zniweluje ubytki w ich budżecie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:56
13 mld zł ma wynosić subwencja inwestycyjna dla samorządów, która będzie refinansowała koszty inwestycji przez nie ponoszone - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, odnosząc się do propozycji zawartej w Polskim Ładzie dotyczącej zmniejszenia wpływu środków z PIT do samorządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister finansów o repatriacji kapitału: chcemy stworzyć korzystne warunki powrotu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:36
- Nawet gdyby co 10. Polak wrócił do kraju, patrząc na doświadczenie i umiejętności, byłoby to ogromne wsparcie dla gospodarki – powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister finansów Jan Sarnowski, pełnomocnik ds. współpracy międzynarodowej w zakresie VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana systemu podatkowego głównym filarem Polskiego Ładu. Sprawdź, kto i ile zyska na nowych regulacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:30
Polski Ład, który systematycznie przybiera formę prawną, spowoduje jeszcze w tym roku wiele zmian podatkowych, w dużej mierze zmniejszając obciążenia fiskalne. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, a suma wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł. Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Na niższe obciążenia podatkowe mogą również liczyć firmy.
rozwiń zwiń