X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców skorzysta na zapisach Polskiego Ładu. Zyskają także samorządy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 17:35
- Rząd planuje, że 6 z 8 mld zł, które ma kosztować reforma podatkowa w ramach Polskiego Ładu, zostanie pokryte z uszczelnienia systemu podatkowego - oświadczył wiceminister finansów Jan Sarnowski. Na Polskim Ładzie skorzysta prawie 90 proc. emerytów i 45 proc. przedsiębiorców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: mffoto/Shutterstock.com

Jak stwierdził wiceminister finansów, uszczelnienie to jeden z trzech najważniejszych pakietów całej reformy. Będzie nakierowane na dwie sfery - walkę z szarą strefą oraz z wyprowadzaniem pieniędzy do rajów podatkowych.

pracownicy praca freelancer 1200.jpg
Polski Ład w gospodarce: 10 ważnych zmian dla pracowników, emerytów i przedsiębiorców

Dwa pozostałe pakiety - jak wskazał Jan Sarnowski - to zmiana całego systemu podatkowego "w kierunku większej sprawiedliwości", w tym "zmiany w składce zdrowotnej", oraz "podatkowy restart gospodarki", czyli kompletny pakiet ulg i zachęt.


Posłuchaj
00:09 Premier Ustawa o reformie podatkowej w ciągu najbliższych tygodni trafi do Sejmu (IAR).mp3 Premier: Ustawa o reformie podatkowej w ciągu najbliższych tygodni trafi do Sejmu (IAR)

 

7 proc. PKB na zdrowie

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m2 bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Jak mówił Jan Sarnowski podczas konferencji w resorcie finansów, na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku najwięcej skorzystają ci emeryci, którzy otrzymują emerytury ok. 2 tys. zł - będzie to 170 zł miesięcznie.

- Osoby z emeryturą do prawie 5 tys. zł zyskają na zmianach, z kolei osoby z emeryturą do 13,6 tys. brutto dopłacą mniej niż 200 zł miesięcznie - powiedział wiceszef MF.

Dodał, że na proponowanych zmianach zyska prawie 90 proc. emerytów, w stosunku do 4 proc. emerytów nie będzie zmian, ok. 6 proc. dopłaci, ale mniej niż 200 zł, a 0,3 proc. dopłaci więcej niż 200 zł miesięcznie.

Ponad pół miliona firm

Mówiąc o wpływie Polskiego Ładu na przedsiębiorców, zaznaczył, że jest to trudne do tak dokładnego oszacowania, jak w przypadku emerytów, bo mogą oni zmieniać formę opodatkowania.

- Pewne jest to, że gdyby podatnicy rozliczali się tak jak w 2019 r., czyli w ostatnim roku, kiedy resort finansów ma już zagregowane dane, to na zmianach podatkowych skorzystałoby aż 45 proc. przedsiębiorców. To ponad pół miliona firm - stwierdził Jan Sarnowski.

Podkreślił, że wyliczenia nie dotyczą dodatkowych ulg, które będą zaproponowane.

Wskazał, że reforma będzie stanowić istotny zastrzyk finansowy, bo zostawi w kieszeniach pracowników, emerytów i firm w sumie 8 mld zł.

- To jest ogromny impuls popytowy. Osoby, których w kieszeniach zostaną te środki, przeznaczą je w dużej mierze na konsumpcję. Przedsiębiorcy będą mieli więc więcej klientów. Zmniejszą się też koszty pracy, dzięki czemu przedsiębiorcom będzie łatwiej zdobyć pracowników - wymieniał wiceminister.

Wspomniał też, że w ramach Polskiego Ładu z estońskiego CIT-u będzie mogło skorzystać więcej firm.

podatki kalkulator stock 1200.jpg
Szef sejmowej komisji finansów: składka zdrowotna jest planowana na zasadzie sprawiedliwego obciążenia dla wszystkich

"Restart" zawiera cały szereg ulg

Z kolei - według wiceszefa resortu finansów - rozwiązania podatkowe, określane jako "podatkowy restart gospodarki" sprowadzą do Polski międzynarodowe inwestycje i holdingi. Jak stwierdził Jan Sarnowski, "restart" zawiera cały szereg ulg, które zachęcą międzynarodowe holdingi do lokowania w Polsce centrów działalności, pomogą mniejszemu biznesowi w znalezieniu pieniędzy na inwestycje i zachęcą do powrotu do Polski rodaków zza granicy, wraz z ich kapitałem.

Wśród projektowanych ulg wiceminister wymienił ulgi wspierające produkcje na każdym etapie, ulgę na wejście na giełdę i ulgę na inwestycje w giełdowych debiutantów, ulgę dla funduszy VC, ulgę na ekspansję na nowe rynki. Zapowiedział też, że od 2022 r. pracownik, który zgłosi odpowiednim służbom, że jest zatrudniany na czarno, nie poniesie - jak dzisiaj - konsekwencji podatkowych. Konsekwencje poniesie wyłącznie pracodawca.


Kilka miesięcy przed końcem roku

Wiceminister Sarnowski podkreślił, że efekt całego pakietu podatkowego to także 11 mld zł w budżetach jednostek samorządu terytorialnego. Według niego reforma finansowania samorządów będzie zawierała dwie kluczowe regulacje. Pierwsza z nich ma stanowić narzędzie przeciwdziałania niestabilności wpływów samorządowych ze względu na np. wahania koniunktury czy pogorszenie się kondycji dużego przedsiębiorcy działającego w danej gminie. W wyniku zmian regulacyjnych dochody samorządów z tytułu podatków CIT i PIT nie będą już wiązane z wypłatami konkretnego roku, a ze średnimi wpływami z ostatnich 3 lat.

W ramach drugiej regulacji ustanowiona zostanie nowa subwencja na cele inwestycyjne, która w opinii wiceministra pomoże tym samorządom, które mają gorzej rozwiniętą infrastrukturę.

- Oba pakiety będą procedowane równolegle - zapewnił Jan Sarnowski.

Wiceminister finansów zaznaczył, że resort robi wszystko, by ścieżka legislacyjna dotycząca zmian podatkowych zakończyła się na kilka miesięcy przed końcem roku. Zapewnił, że resort otarty jest na dialog, by projekt był najwygodniejszy dla firm.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Samorządy stracą po podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Subwencja inwestycyjna zniweluje ubytki w ich budżecie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:56
13 mld zł ma wynosić subwencja inwestycyjna dla samorządów, która będzie refinansowała koszty inwestycji przez nie ponoszone - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, odnosząc się do propozycji zawartej w Polskim Ładzie dotyczącej zmniejszenia wpływu środków z PIT do samorządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład najwięcej korzyści przyniesie pracownikom ze średnią pensją. Sprawdź, czy zarobisz więcej

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 12:15
Na zmianach podatkowych zapisanych w Polskim Ładzie najwięcej zyskają pracujący na etatach, którzy zarabiają 3-3,5 tys. zł brutto. Dla osób w tej grupie roczne oszczędności mogą wynieść 1,7-1,8 tys. zł - wynika z szacunków dołączonych do prezentacji programu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef sejmowej komisji finansów: składka zdrowotna jest planowana na zasadzie sprawiedliwego obciążenia dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2021 13:30
- Podatki łącznie zostaną bardzo wyraźnie obniżone, szczególnie dla osób mniej zarabiających. Ma to związek z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku w Polskim Ładzie - powiedział przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana systemu podatkowego głównym filarem Polskiego Ładu. Sprawdź, kto i ile zyska na nowych regulacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:30
Polski Ład, który systematycznie przybiera formę prawną, spowoduje jeszcze w tym roku wiele zmian podatkowych, w dużej mierze zmniejszając obciążenia fiskalne. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, a suma wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł. Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Na niższe obciążenia podatkowe mogą również liczyć firmy.
rozwiń zwiń