X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rozbudowa portu w Gdańsku. Borys: chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 15:11
- Naszym celem jest podniesienie rocznych przeładunków w polskich portach do 150 mln ton rocznie - oświadczył wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podczas wizyty w rozbudowywanym porcie w Gdańsku. - Chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie - dodał szef PFR Paweł Borys.
Nabrzeże Przemysłowe Port Gdański
Nabrzeże Przemysłowe Port GdańskiFoto: Kacper Kowalski/www.portgdansk.pl

Jak mówił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim, Krajowy Plan Odbudowy i Polski Ład zawierają ogromne środki inwestycyjne dla polskich portów. Wyzwanie w postaci utworzenia hubu przeładunkowego i przekierowanie do polskich portów potoków towarów, oraz podniesienie przeładunków do 150 mln ton rocznie "dziś staje się realne".

kontenerowiec MSC statek transport kontenery port gdańsk free shutt 1200 .jpg
Port Gdańsk awansuje na pierwsze miejsce wśród terminali kontenerowych na Bałtyku

Port przeładowuje najwięcej kontenerów na Bałtyku

Wiceszef resortu infrastruktury stwierdził, że 100 mln ton przeładowane w polskich portach w 2020 r. ugruntowało naszą sytuację w gospodarce światowej. Jak dodał, również w 2021 r. granica 100 mln to na pewno będzie znacznie przekroczona. Dodał, że rozbudowa terminala kontenerowego w Gdańsku jest bardzo ważna, bo dziś to ten port przeładowuje najwięcej kontenerów na Bałtyku.

- Chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie, ma to olbrzymie znaczenie dla całej polskiej gospodarki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw - dodał szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szef PFR przypomniał, że prawie przed trzema latami Fundusz razem ze swoimi partnerami zainwestował w terminal DCT Gdańsk.

- To był bardzo dobry okres rozwoju tego portu jako największego już teraz hubu na Bałtyku, jeśli chodzi o kontenery i 15. terminala kontenerowego w Europie - podkreślił Paweł Borys.

Inwestycja ma być ukończona w 2024 roku

Szef PFR dodał, że aspiracje są większe.

- Dzisiejszą inwestycją chcemy o ponad jedną trzecia zwiększyć możliwości przeładunkowe terminala DCT z niecałych 3 mln TEU do ponad 4,5 mln. Chcemy też przede wszystkim umożliwić, by na tym terminalu obsługiwane były największe statki pływające po morzach o zdolności przeładunkowej ponad 18 tys. TEU. To pozwoli jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność Polski na światowej mapie transportu morskiego i uczynić tę infrastrukturę jeszcze bardziej konkurencyjną - stwierdził szef Funduszu.

Podkreślił przy tym, że inwestycja o wartości 2 mld zł ma być ukończona w 2024 roku.

- Wtedy chcemy dołączyć do grona 10 największych portów kontenerowych w Europie. Ma to olbrzymie znaczenie dla całej polskiej gospodarki i konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, dla których oznacza to szybszy transport towarów i niższe koszty - powiedział Paweł Borys.


PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Port w Gdańsku zarobił w 2020 roku 65 mln zł. W styczniu awansował na trzecie miejsce nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 09:45
Rok 2020 zakończył się w Porcie Gdańsk wolumenem przeładunków na poziomie 48 mln ton, co przełożyło się na zysk na poziomie 65 mln zł. Blisko 8-proc. spadek przeładunków w stosunku do roku 2019 jest jednym z mniejszych wśród bałtyckich portów i pokazuje, że spółka dobrze radziła sobie w czasie pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bardzo duża szansa dla Polski". Premier o rozbudowywanym porcie w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 14:55
- Nowe możliwości przeładunkowe zwiększą się o półtora miliona TEU, to zasadnicze zwiększenie potencjału. Ten port to bardzo duża szansa dla Polski - ocenił premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w rozbudowywanym porcie w Gdańsku.
rozwiń zwiń