X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiana systemu podatkowego głównym filarem Polskiego Ładu. Sprawdź, kto i ile zyska na nowych regulacjach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 13:30
Polski Ład, który systematycznie przybiera formę prawną, spowoduje jeszcze w tym roku wiele zmian podatkowych, w dużej mierze zmniejszając obciążenia fiskalne. II próg podatkowy wzrośnie do 120 tys. zł rocznie, a suma wolna od podatku wyniesie 30 tys. zł. Emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Na niższe obciążenia podatkowe mogą również liczyć firmy.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock, Natee Meepian

Najważniejszą zmianą, jaką do systemu podatkowego wprowadza Polski Ład, jest podwyższenie II progu podatkowego. W tej chwili wynosi on 85 tys. zł rocznie, a zwiększony zostanie do 120 tys. zł. Jednocześnie kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł, co oznacza, że osoby otrzymujące płacę minimalną w ogóle nie zapłacą podatku.
Wstępne szacunki pokazują, że po wprowadzeniu tych zmian w kieszeniach kilkunastu milionów ludzi znajdzie się przynajmniej 18 mld dodatkowych złotych.

forum Sebastian Skuza 1200.jpg
"Oszczędności dla ok. 18 milionów podatników". Wiceminister finansów o Polskim Ładzie

Dodatkowe 2 tys. zł w portfelu

Podczas prezentacji programu - w połowie maja - premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł poprawi los emerytów. Wskazał, że dzięki podniesieniu kwoty wolnej emerytura do 2,5 tys. zł będzie zwolniona z podatku. Premier zwrócił uwagę, że na tej zmianie skorzysta prawie dwie trzecie wszystkich emerytów w Polsce. Zaznaczył, że dzięki zwolnieniu z podatku rocznie w portfelu emeryta zostanie około 2 tys. zł netto.

Jednocześnie wprowadzony będzie także nowy instrument zachęcający do kontynuacji pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego - PIT-0 dla Seniora. Pracownicy, którzy osiągną wiek emerytalny 60/65 lat i nie przejdą na emeryturę, lecz zdecydują się kontynuować pracę, nie zapłacą podatku dochodowego (do poziomu progu podatkowego), co zwiększy ich pensję netto, a dzięki dalszej aktywności na rynku pracy powiększą wysokość przyszłej emerytury.

Zmiany dla osób fizycznych:
    • 30 tys. zł kwota wolna od podatku dla zarabiających najmniej (roczna kwota faktycznie zmniejszająca podatek do zapłaty to 5100 zł);
    • płaca minimalna pozostanie bez podatku (podatek 0 zł) – kwota do 1650 zł netto nie będzie obciążona podatkiem;
    • w związku ze zwiększeniem kwoty wolnej od podatku, miesięcznie aż 425 zł (a nie jak do tej pory 43,76 zł) odliczane będzie od zaliczki na podatek;
    • podwyższenie drugiego progu podatkowego – z 85.528 zł do 120 tys. zł;
    • wyższe koszty uzyskania przychodu dla osób zarabiających 6-8 tys. zł miesięcznie - tzw. współczynnik korygujący spowoduje podwyższenie kosztów;
    • PIT-0 (pit zero) dla emerytów, emerytury do 2.500 zł bez podatku;
    • osoby po osiągnięciu wieku emerytalnego – 60/65 lat, które nie zdecydują się pobierać świadczeń emerytalnych, będą pobierać wynagrodzenia bez podatku (pozostaną zwolnieni z podatku PIT);
    • wspólne rozliczenie małżonków możliwe również w roku, w którym zawarto związek małżeński, nie będzie potrzeby, aby do wspólnego rozliczenia podatkowego związek małżeński istniał przez cały rok;
    • ulga dla powracających z zagranicy - w 2022 i 2023 r. osoby takie będą uprawnione do wykazywania ulgi podatkowej w kwocie po 50 tys. zł rocznie;
    • ulga dla klasy średniej - dla osób zarabiających między 70 a 130 tys. PLN reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. zł miesięcznie.

Dla małych i średnich przedsiębiorstw

Na niższe obciążenia podatkowe oraz ulgi mogą liczyć także firmy. Dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. zł miesięcznie. Najmniejsze firmy mają dzięki temu zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie.

W ramach działań skierowanych do małych przedsiębiorstw uwzględniono rozwiązania prawne ułatwiające planowanie i realizację procesów sukcesyjnych. Inne rozwiązanie przewidziane dla małych firm to tzw. ulga na prototypy. Z kolei ulga konsolidacyjna ma zapewnić firmom impuls do szybkiego przeprowadzenia procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej. Efekt ten ma zostać osiągnięty przez ulgę w podatku CIT.

Przewidziano też ryczałt dla przychodów zagranicznych. Jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci stały ryczałt.

Ułatwienia dla średnich przedsiębiorstw zawierają także ulgę na automatyzację i robotyzację, która ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe.

firma spotkanie biznes 1200.jpg
Polski Ład stawia na ekspansję i rozwój firm. Ministerstwo Finansów proponuje przedsiębiorcom pakiet ulg

Rozszerzenie estońskiego CIT i Interpretacje 590

Polski Ład przewiduje również ulgę na IPO. Ulga podatkowa ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę. Do średnich firm skierowana jest również tzw. symultaniczna ulga IP-BOX i B+R, co ma wspierać działalność innowacyjną. Kolejna propozycja to rozszerzenie estońskiego CIT dla większej liczby firm. Tylko w 2021 r. - według założeń - w portfelach przedsiębiorców ma zostać 5,6 mld zł.

Dla dużych przedsiębiorstw ułatwieniem mają być natomiast Interpretacje 590, czyli pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Podkreślono, że jest to odpowiedź na potrzeby potencjalnych inwestorów, którzy potrzebują dokumentu wiążącego administrację podatkową. Kolejne rozwiązanie dla dużych firm to stworzenie w Ministerstwie Finansów centrum obsługi podatkowej inwestora, które ma być specjalnym biurem odpowiedzialnym za kontakty z inwestorami strategicznymi.

Zmiany dla firm

    • kwota wolna obniży podatki w firmach o dochodzie do 6 tys. zł miesięcznie - firmom zostanie dzięki temu 2 tys. zł rocznie;
    • ulga na prototypy;
    • ulga na automatyzację produkcji;
    • ulga na wejście na giełdę - dla firm starających się pozyskiwać kapitał poprzez wejście na rynek publiczny (GPW, New Connect);
    • ulga IP BOX i B+R - integralne wsparcie procesu działalności innowacyjnej;
    • ulga konsolidacyjna - na przeprowadzenie w firmach procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej;
    • podwyższenie ilości firm z możliwości zastosowania estońskiego CIT;
    • Interpretacja 590 - czyli wiążący dokument pozwalający na zabezpieczenie interesów podatnika podatku CIT;
    • wsparcie podatkowe ekspansji eksportowej - poprzez akceptację w biznesie wykorzystywania kosztów pośrednich;
    • neutralność VAT w ramach grup kapitałowych.

PolskieRadio24.pl, e-pity.pl, DoS

Czytaj także

Samorządy stracą po podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Subwencja inwestycyjna zniweluje ubytki w ich budżecie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:56
13 mld zł ma wynosić subwencja inwestycyjna dla samorządów, która będzie refinansowała koszty inwestycji przez nie ponoszone - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, odnosząc się do propozycji zawartej w Polskim Ładzie dotyczącej zmniejszenia wpływu środków z PIT do samorządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład w gospodarce: 10 ważnych zmian dla pracowników, emerytów i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 16:54
Dziesięć projektów ustaw na sto najbliższych dni zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu chce do końca września przygotować i przeprowadzić dziesięć ustaw obejmujących m.in. obszary gospodarki, dotyczących zmian, które zaproponowano w Polskim Ładzie. Korzystne zmiany obejmą 18 mln podatników - pracowników, emerytów, przedsiębiorców, firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład to wsparcie dla rynku kapitałowego. Zyski firm będą inwestowane w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 15:00
W ramach Polskiego Ładu powstają rozwiązania mające za zadanie promowanie rodzimego rynku kapitałowego jako kluczowego elementu napędzającego polską gospodarkę. Przyciągnięcie inwestorów do Polski oraz zachęcenie przedsiębiorstw do reinwestowania zysków w kraju będą wspierały rozwój ekonomiczny w najbliższych latach.
rozwiń zwiń