X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Struktura energetyczna to krwiobieg gospodarki". Naimski: Pomorze Zachodnie staje się hubem energetycznym

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 06:59
- Pomorze Zachodnie staje się swojego rodzaju hubem energetycznym - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Rozwój Pomorza Zachodniego w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu i Planu Odbudowy dla Europy był tematem konferencji zorganizowanej przez europarlamentarzystów z grupy EKR.
Elektrownia Dolna Odra
Elektrownia Dolna OdraFoto: Mike Mareen/Shutterstock

Konferencję zorganizowaną w miejscowości Długie w Zachodniopomorskiem prowadził europoseł Joachim Brudziński z grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Podkreślił znaczenie Pomorza Zachodniego w procesie rozbudowy infrastruktury energetycznej Polski.

gazoport terminal lng gaz 1200.jpg
Zielone światło dla Nord Stream 2. Wiech: kluczowe dla Polski powinno być teraz dokończenie Baltic Pipe

- Pomorze Zachodnie staje się swojego rodzaju hubem energetycznym - ocenił jeden z prelegentów, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Gazoport w Świnoujściu i gazociąg Baltic Pipe

- Możemy mieć różne strategie ekonomiczne, różnie podchodzić do gospodarek, ale bez energii to się nie da zrealizować. Możemy dyskutować, jakiego rodzaju źródła energii chcemy mieć, ale na koniec to jest prąd elektryczny albo ciepło. (…) Przesyłowe sieci dla gazu i energii elektrycznej to jest krwiobieg gospodarki. Musimy doprowadzić do naszej gospodarki surowce, z nich musimy uzyskać energię elektryczną i musimy ją rozprowadzić do odbiorców w kraju - mówił Piotr Naimski w kontekście infrastruktury strategicznej już istniejącej lub powstającej na Pomorzu Zachodnim.

Wskazał na Gazoport w Świnoujściu i budowany gazociąg Baltic Pipe.


- Skończymy rozbudowę w pierwszym etapie do końca tego roku, a w 2023 r. stanie trzeci zbiornik, większy od poprzednich dwóch, dla skroplonego gazu. Równocześnie z tą inwestycją prowadzimy budowę gazociągu Baltic Pipe, który połączy norweskie złoża gazu przez Danię, pod Morzem Bałtyckim z Polską. Równolegle tu na Pomorzu Zachodnim budujemy wyprowadzenie dla tej magistrali przesyłowej w głąb kraju. To się w tej chwili dzieje i będzie skończone jesienią przyszłego roku - zaznaczył.

Przekazał, że na odcinku podmorskim połowa gazociągu jest już ułożona.

System naczyń połączonych

Wspomniał również o kolejnej strategicznej inwestycji, jaką jest budowa gazowej Elektrowni Dolna Odra.

- Surowiec dla tej budowy jest zapewniany przez Gaz-System - naszego narodowego operatora. Ten gaz będzie doprowadzany z bliskiego źródła albo z Gazoportu, albo z Baltic Pipe. Polskie sieci elektroenergetyczne zapewniają wyprowadzenie liniami wysokiego napięcia tej energii wyprodukowanej w Dolnej Odrze dla całego kraju do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Wszystko to razem jest pewnym systemem naczyń połączonych - podkreślił Piotr Naimski, mówiąc o bezpiecznych dostawach energii.


W jego ocenie, by zapewnić odbiorcom bezpieczne dostawy prądu, przez najbliższe 30-40 lat należy uwzględniać różne technologie produkcji energii elektrycznej.

- Będziemy w najbliższym 20-leciu budowali najpierw szereg elektrowni w oparciu o gaz, bo musimy mieć równowagę z odnawialnymi źródłami energii, w dalszej kolejności, od początku lat 30., będziemy wprowadzać energetykę nuklearną, prąd z elektrowni atomowych w Polsce - dodał.

Zaznaczył przy tym, że takie są założenia Polskiego Ładu, a Europejski Zielony Ład jest narzędziem do ich realizacji.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Poznaliśmy spółkę, która będzie zarządzała polską energetyką jądrową

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:54
Polskie Elektrownie Jądrowe - tak będzie nazywać się podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: na rozbudowę sieci gazowej przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:05
- W ramach Polskiego Ładu na rozbudowę krajowej sieci gazowej z budżetu państwa trafi kilkaset milionów złotych - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie (Zachodniopomorskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza budowa rurociągu Boronów-Trzebinia. Naimski: zwiększy bezpieczeństwo dostaw

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 14:56
W Boronowie na Śląsku dziś rozpoczęła się budowa rurociągu Boronów-Trzebinia. W ciągu roku ma być gotowa prawie stukilometrowa magistrala, która umożliwi szybki i ekologiczny transport paliwa na południe Polski.
rozwiń zwiń