X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zielone światło dla Nord Stream 2. Wiech: kluczowe dla Polski powinno być teraz dokończenie Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 13:43
- Nord Stream 2 dostał od Stanów Zjednoczonych zielone światło, co dla krajów naszego regionu rodzi poważne, długofalowe skutki. Na szczęście jednak Polska poczyniła wiele kroków, które powodują, że jesteśmy przygotowani na uruchomienie tego gazociągu i reperkusje z tym związane - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jakub Wiech z serwisu Energetyka24.com.
Terminal LNG w Świnoujściu
Terminal LNG w ŚwinoujściuFoto: Terminal LNG/Twitter

Porozumienie zawarte między Stanami Zjednoczonym a Niemcami skutkuje - w opinii Jakuba Wiecha, eksperta zajmującego się energetyką - ustanowieniem Niemiec pełnomocnikiem i strażnikiem tego, aby Rosja nie wykorzystywała gazociągu jako broni politycznej przeciwko Zachodowi, a przede wszystkim przeciwko Ukrainie.

1381px-Piotr_Naimski_Sejm_2014.jpg
Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Stream 2. Naimski: to jest inwestycja, która podważa zaufanie

Powtórzenie błędu

- Ameryka w ten sposób wraca do doktryny z czasów pierwszej kadencji Baracka Obamy. Zakładano wówczas odciążenie administracji amerykańskiej od spraw europejskich poprzez zaangażowanie Niemiec i oparcie się na niemieckiej sile w pilnowaniu porządku w Europie - mówi Jakub Wiech.

Jego zdaniem to powtórzenie błędu, który już raz został popełniony i który doprowadzi do tego, że Rosja zacznie poczynać sobie w Europie jeszcze bardziej swobodnie bez ponoszenia żadnych konsekwencji.

- Najsilniejsze państwo kontynentu, najsilniejsze państwo UE nie zamierza w żaden sposób mitygować Rosji w kwestii jej zbrojnych i agresywnych działań wymierzonych w państwa zachodnie, a takich działań było bardzo dużo od 2014 roku - przypomina ekspert i wymienia inwazję na Ukrainę oraz wciąż trwającą wojnę u naszego wschodniego sąsiada, atak na czeskie składy amunicji, zestrzelenie samolotu MH17 czy atak na ukraińskie okręty w Cieśninie Kerczeńskiej.


- Widać, że Niemcy nie reagują, choć mają ogromne możliwości nacisków na Moskwę. Robią coś wręcz przeciwnego, czego dowodem jest Nord Stream 2. Pomimo sankcji, które nominalnie obowiązują w UE, i pomimo całego odium za działania rosyjskie, trwające od 7 lat, to Niemcy potrafią robić kolosalne interesy gospodarcze z Rosją - dodaje rozmówca portalu PR 24.

Blamaż Waszyngtonu

Analizując sytuację Polski, Jakub Wiech przyznaje, że poczyniono pewne kroki, żebyśmy byli gotowi na uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 i reperkusje tego wydarzenia na rynku gazu.

- Mamy gotowy terminal w Świnoujściu, który jest rozbudowywany, budujemy gazociąg Baltic Pipe, cały czas postępują prace przy budowie kolejnego terminala typu FSRU w Zatoce Gdańskiej. Jest więc szereg środków, które zostały przedsięwzięte, żebyśmy byli gotowi na niezależne dostawy gazu i zdywersyfikowany portfel, który również - choć oczywiście w ograniczonym zakresie - może służyć jako wsparcie dla naszych partnerów w regionie - podkreśla Jakub Wiech.

Dodaje, że kluczową kwestią jest teraz doprowadzenie najważniejszych inwestycji do końca, a dotyczy to przede wszystkim Baltic Pipe. Również budowa elektrowni jądrowych może pomóc nam uniezależnić się od potencjalnych wpływów energetycznych Niemiec oraz Rosji.


- Polska nie jest krajem, który najbardziej traci na decyzjach dotyczących Nord Stream 2, konsekwencji nie odczujemy także zbyt szybko, ale całą sprawę trzeba rozpatrywać w perspektywie długoterminowej, bo to jest szalenie niebezpieczne dla Europy Środkowo-Wschodniej. Następstwa mogą być ekonomiczne i polityczne, a zawarte porozumienie należy ocenić jako wielki sukces Berlina i Moskwy oraz wielki blamaż Waszyngtonu - podsumowuje ekspert.

PR24.pl, DoS

Czytaj także

Niemieckie media: Putin wykorzystuje Nord Stream 2 do "wychowywania" Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:43
"Kontrowersyjny rurociąg Nord Stream 2 będzie odgrywał ważną rolę w europejskiej podróży prezydenta USA Joe Bidena. Przede wszystkim rząd niemiecki musi wyjaśnić, jaki jest jego stosunek do Rosji" - pisze niemiecki dziennik "Handelsblatt", wskazując, że NS2 jest "narzędziem wychowawczym" Rosji wobec Ukrainy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poznaliśmy spółkę, która będzie zarządzała polską energetyką jądrową

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 10:54
Polskie Elektrownie Jądrowe - tak będzie nazywać się podmiot, który zajmie się budową i eksploatacją polskiej energetyki jądrowej - poinformował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: na rozbudowę sieci gazowej przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:05
- W ramach Polskiego Ładu na rozbudowę krajowej sieci gazowej z budżetu państwa trafi kilkaset milionów złotych - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie (Zachodniopomorskie).
rozwiń zwiń