X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Podsumowanie dwuletniej działalności Funduszu Trójmorza. BGK: wśród 10 dużych inwestorów jest jeden prywatny

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:57
Dziesięciu inwestorów, prawie miliard euro zgromadzonego kapitału i trzy inwestycje infrastrukturalne to bilans dwóch lat działalności Funduszu Trójmorza - podsumował Bank Gospodarstwa Krajowego. Przypomniał, że celem transgranicznych inwestycji jest poprawa infrastruktury na osi północ-południe.
Trójmorze
TrójmorzeFoto: Trójmorze/Twitter

Jak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego, pomimo pandemii, w bardzo krótkim czasie od powołania Funduszu dokonano pierwszych inwestycji: pierwszej w październiku 2020 roku, a ostatniej w maju tego roku. Strategia Funduszu zakłada inwestycje w trzech obszarach: transporcie, energetyce i infrastrukturze cyfrowej.

ABGK.jpg
Prezes BGK: Fundusz Trójmorza jest szansą dla całego regionu. A położenie Polski ma znaczenie strategiczne dla takich inwestycji

Infrastruktura ma wiele zaległości

Na razie w każdym z tych sektorów jest po jednej inwestycji. Wszystkie dotyczą więcej niż jednego państwa, co wpisuje się w strategię inwestycyjną Funduszu.

- Jestem przekonana, że myśląc w ten sposób - o regionie jako całości, a nie o poszczególnych krajach, jesteśmy w stanie dużo lepiej, efektywniej odpowiedzieć na potrzeby naszych państw w tej części Unii Europejskiej - zaznaczyła prezes Banku Gospodarstwa Krajowego i przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza Beata Daszyńska-Muzyczka.


Jak wskazuje BGK, przez dziesięciolecia inwestycje infrastrukturalne w regionie skupiały się na efektywnym połączeniu Trójmorza z centrami przemysłowymi w Europie Zachodniej, natomiast infrastruktura łącząca kraje północne z południowymi (od Estonii po Chorwację) ma wiele zaległości.

"To znacząco obniża konkurencyjność regionu i uniemożliwia pełne wykorzystanie geograficznego potencjału, jakim jest położenie między trzema morzami - Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym" - zauważono.

Trzy obszary, trzy inwestycje

"W maju tego roku Fundusz dokonał swojej pierwszej inwestycji w sektorze energetycznym i nabył udziały w spółce Enery Development GmbH. Spółka ta ma elektrownie słoneczne w Rumunii, Bułgarii, Czechach i na Słowacji. Dzięki pozyskanym środkom Enery zainwestuje ponad 1 mld euro w transformację energetyczną Trójmorza" - poinformowano w komunikacie.

Inwestycją w sektorze infrastruktury cyfrowej jest budowa największego i najbardziej wydajnego energetycznie centrum danych w regionie bałtyckim. Projekt realizuje estońska spółka Greenergy Data Centers, której cyfrowe rozwiązania dostępne będą nawet dla 12 krajów regionu.


Pierwszą inwestycją Funduszu w obszarze transportu jest spółka Cargounit - lider rynku wynajmu lokomotyw, z siedzibą w Polsce. Spółka planuje rozszerzenie swojej działalności na kilka państw regionu, co pozwoli obniżyć koszty transportu w krajach Trójmorza.

Doradca zidentyfikował 180 projektów

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, wypełnienie połowy luki infrastrukturalnej między regionem Trójmorza a Europą Zachodnią wymaga nakładów w wysokości 3-8 proc. PKB rocznie do 2030 r. Jak podkreślono w komunikacie, środki publiczne i unijne nie pozwolą pokryć tych wydatków, uzupełnieniem dla nich będą środki prywatne. Wskazano, że to właśnie zwiększenie udziału inwestorów prywatnych w inwestycjach infrastrukturalnych jest jednym z powodów utworzenia w 2019 r. Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza (Fundusz Trójmorza).


BGK planuje, że docelowa wielkość Funduszu Trójmorza wyniesie 3-5 mld euro.

- Obecnie w Fundusz zaangażowanych jest 10 inwestorów, większość z nich to regionalne banki rozwoju; jest też pierwszy inwestor prywatny. Liczymy, że prywatnych środków będzie coraz więcej. Prowadzimy rozmowy z inwestorami ze Stanów Zjednoczonych, Japonii, Korei, Australii i Kanady - powiedziała prezes Daszyńska-Muzyczka.

Dodała, że projektów jest dużo. Doradca finansowy Funduszu zidentyfikował dotychczas ponad 180 projektów infrastrukturalnych.

Międzynarodowy wehikuł inwestycyjny

Bank Gospodarstwa Krajowego jest pomysłodawcą, inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza, który zakłada pozyskiwanie środków na inwestycje od instytucji rozwoju reprezentujących poszczególne kraje Trójmorza, od międzynarodowych instytucji finansowych oraz od inwestorów prywatnych, jak fundusze emerytalne, które szukają długoterminowych inwestycji.


Fundusz jest międzynarodowym wehikułem inwestycyjnym, działającym na zasadach rynkowych, to znaczy mającym dawać zysk dla jego inwestorów. Środki funduszu są uzupełnieniem dla środków unijnych, a także budżetowych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Trójmorze zwiększa znaczenie swojego gospodarczego aspektu

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2021 16:48
Państwa Inicjatywy Trójmorza dyskutują nad ewentualnym rozszerzeniem sojuszu i utworzeniem stałej siedziby w jednej ze stolic. Rok 2021 to także prace nad realizacją dużych projektów infrastrukturalnych, a także szczyt w Bułgarii. Trójmorze zrzesza Polskę oraz 11 innych unijnych państw leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II Forum Regionów Trójmorza. Prezydent: trzeba się skupić na rozbudowie infrastruktury

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 11:10
Idea Trójmorza zrodziła się z potrzeby rozwoju infrastrukturalnego, wszyscy czują, że potrzebujemy go w naszej części Europy. Kolejne kroki inicjatywy powinny dotyczyć przede wszystkim infrastruktury energetycznej, komunikacyjnej - powiedział prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Górny o inicjatywie Trójmorza: to jedna z najważniejszych platform współpracy w Europie

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 20:09
- Ten szczyt potwierdził, że Trójmorze staje się jedną z najważniejszych platform współpracy międzynarodowej w Europie. Jest to właściwie okręt flagowy Europy Środkowej. Jesteśmy regionem, który od kilkunastu lat rozwija się najszybciej na świecie - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Górny, szef Stowarzyszenia i Fundacji Trójmorze.
rozwiń zwiń