X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

PGNiG pomoże przy wymianie źródła ciepła. Spółka zainaugurowała program "Prosto po czyste powietrze"

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 14:11
W Rzeszowie zainaugurowano pierwszy etap programu opracowanego przez PGNiG Obrót Detaliczny "Prosto po czyste powietrze". W jego ramach eksperci spółki m.in. zapewnią doradztwo i pomoc przy ubieganiu się o dotację z rządowego programu "Czyste powietrze".
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com/KAY4YK

Partnerem programu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Obecny w Rzeszowie prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny Henryk Mucha przypomniał, że firma sprzedaje gaz do 7 mln klientów na terenie całego kraju.

- To właśnie klienci są w naszej spółce na pierwszym planie, klienci, którzy oczywiście korzystają z gazu. W związku z tym, tam, gdzie pojawia się możliwość wsparcia porządnych, realnych, rzetelnych programów chcemy być i chcemy te programy wspierać – zadeklarował.

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny doprecyzował, że ma na myśli program "Czyste powietrze", który, w jego ocenie, jest niespotykanym w historii naszego kraju programem, który realnie wspiera problem smogu.

Termomodernizacja się opłaca

Mucha wyliczył korzyści z instalacji kotła gazowego, to m.in. zerowa emisja pyłów i dwukrotnie mniej emisji dwutlenku węgla niż w przypadku kotła węglowego.

- Na Podkarpaciu pozostało 230 tys. kopciuchów, kotłów na paliwa stałe, które trzeba wymienić. Prawo miejscowe czyli uchwała samorządu województwa z kwietnia 2018 roku mówi jasno i wyraźnie, że kotły starsze niż 10 lub te, które nie będą posiadać tablicy znamionowej - do końca tego roku powinny zostać wymienione. Zachęcam państwa do tego, żeby tym pierwszym produktem z wymiany był właśnie kocioł gazowy – podkreślił Mucha.

Zapowiedział, że niedługo rozpocznie się kampania promocyjna, będą m.in. spoty radiowe i bilbordy na terenie całego Podkarpacia.

- Wszystko po to, żeby mieszkańców Podkarpacie zachęcić do wymiany kotła, starego kopciucha właśnie na kocioł gazowy – powiedział.

shutt woda 1200.jpg
Zapotrzebowanie na słodką wodę na świecie rośnie. Jej zasoby już nie

Eksperci pomogą wypełnić wniosek

W ramach programu m.in. w 10 Biurach Obsługi Klienta PGNiG na Podkarpaciu będzie można uzyskać pomoc w wypełnieniu wniosku o skorzystanie z dofinansowania z programu "Czyste powietrze".

- Dodatkowo będziemy monitorować status tego wniosku, ale również pomagamy w uzyskaniu finansowania od samorządu lokalnego, jeżeli takowe finansowanie na terenie województwa podkarpackiego, w poszczególnych gminach ma miejsce. I co bardzo ważne, pomagamy uzyskać szybko warunki przyłączenia poprzez kontakt z operatorem sieci dystrybucyjnej. To jest konkret i to jest wkład PGNiG-u w walce ze smogiem i wsparcie dla rządowego programu "Czyste powietrze" – mówił Mucha.

Miliony kopciuchów do wymiany

Obecny na uroczystości wiceprezes zarządu ds. rozwoju PGNiG Arkadiusz Sekściński, podkreślił, że Grupa PGNiG chce wspierać program "Czyste powietrze". Przypomniał, że w kraju jest jeszcze ok. 3 mln kopciuchów.

- Opalane są nie tylko węglem, ale też często śmieciami, które psują nasze środowisko, zatruwają powietrze – dodał Sekściński.

Wiceprezes PGNiG podkreślił, że firma jest zaangażowana w program "Czyste powietrze" od dłuższego czasu.

- To co dzisiaj inaugurujemy to jest po prostu kolejny etap – dodał Sekściński.

Synergia między różnymi podmiotami

Obecny w Rzeszowie był także pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste powietrze" Bartłomiej Orzeł, który powiedział, że poniedziałkowa uroczystość nie doszłaby do skutku, gdyby nie uchwała antysmogowa przyjęta przez sejmik woj. podkarpackiego w 2018 r.

Orzeł zwrócił uwagę, że program "Prosto po czyste powietrze" to dobry przykład synergii działań pomiędzy sektorem rządowym, spółek Skarbu Państwa i sektorem samorządowym.

- Myślę, że ta synergia będzie bardzo widoczna w najbliższym czasie i przyniesie oczekiwane efekty. Pamiętajmy, że program "Czyste powietrze" to nie tylko pieniądze na wymianę źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne, ale też środki na termomodernizację budynków, na wymianę stolarki okiennej, stolarki drzwiowej. I to jest ten efekt synergii, który musimy wspólnie osiągać. Ambicja, synergia, współpraca to jest to, czego potrzebujemy, żeby wspólnie te 3 mln kopciuchów z Polski wyeliminować – powiedział.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, podkreślił, że likwidacja starych, poza emisyjnych pieców to wielkie wyzwanie. Dodał, że Podkarpacie chce być liderem w wymianie pieców na bardziej ekologiczne.

PolskieRadio24.pl, PGNiG, PAP, md

Czytaj także

Zostało tylko półtora roku na wymianę "kopciuchów" w Warszawie. Jest ich kilkanaście tysięcy

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 14:47
Pozostało półtora roku na wymianę blisko 15 tysięcy "kopciuchów" w Warszawie. Na początku 2023 roku wchodzą w życie kolejne przepisy Uchwały antysmogowej dla Mazowsza, które zabraniają użytkowania zatruwających powietrze kotłów. Jak wynika z danych Polskiego Alarmu Smogowego, do tej pory w ramach stołecznego programu "Zlikwiduj kopciucha" pozbyto się ich 530.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosną progi dochodowe w programie "Czyste powietrze". Na lepsze zmieniają się też zasady przyznawania dopłat

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 09:12
Od czwartku obowiązują wyższe niż dotychczas progi dochodowe w programie "Czyste powietrze", które uprawniają do wyższej dotacji. Można też starać się już o dopłaty do kotłów na pellet. Coraz mniej czasu jest natomiast na uzyskanie dotacji do pieców węglowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok ku czystemu powietrzu. Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:45
1 lipca wszedł w życie obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w całej Polsce. Chodzi m.in. o piece węglowe i gazowe, kominki, fotowoltaikę. Deklaracje można złożyć w formie papierowej lub online w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
rozwiń zwiń