X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pierwszy reaktor jądrowy SMR w ciągu 10 lat? Obajtek: ORLEN chce dostarczyć Polakom czystą energię

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 09:56
- Chciałbym, żeby w ciągu 10 lat powstał pierwszy SMR w Polsce - powiedział w wywiadzie dla "Polska Times" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że dzięki koncernowi multienergetycznemu uda się skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną.
Paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie - zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek
Paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie - zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel ObajtekFoto: canon_photographer/shutterstock

- Grupa ORLEN chce jako firma dostarczyć Polakom czystej energii, minimalizując emisje dwutlenku węgla i jego negatywny wpływ na klimat. I powiedzmy wprost, jeśli transformacji energetycznej nie przeprowadzimy szybko i sprawnie, to przegramy szansę na nowoczesną gospodarkę i silną Polskę - powiedział Daniel Obajtek, szef PKN Orlen.

ORLEN_Lietuva.jpg
PKN Orlen zainwestuje w małe reaktory jądrowe. Partnerem spółki będzie Synthos

Nie konkurujemy już tanią pracą

Zdaniem prezesa spółki, jeżeli nie będziemy mieć nowoczesnej energetyki, nowoczesnych technologii, jeżeli nie będziemy wchodzić w wodór czy zeroemisyjną energetykę, to przegramy konkurencyjność całej gospodarki.

- To nie jest Polska 6-8 lat temu, nie konkurujemy już tanią pracą. I bardzo dobrze. Dziś musimy konkurować nowoczesnymi rozwiązaniami, technologiami czy niższym kosztem innych środków produkcji, na przykład energią elektryczną - tłumaczył.

Jak wskazywał, "musimy być obecni w nowoczesnych technologiach zeroemisyjnych" dodając, że "mocno inwestujemy w farmy wiatrowe na Bałtyku i na lądzie".

Szef PKN Orlen mówił też o podpisanym porozumieniu o współpracy z Synthosem.

- To jest firma, która posiada zebrane doświadczenie w zakresie możliwości wdrożenia MMR i SMR. To są reaktory do 5 MW i do 300 MW, czyli to są tak zwane małe reaktory modułowe. To są reaktory, które są bardzo bezpieczne, a które można rozlokować w kraju. Mogą je wykorzystać obecne zakłady przemysłowe lub byłe elektrownie węglowe i mogą być zdecydowanie szybciej budowane. Posiadamy też infrastrukturę sieciową, przygotowaną pod te małe reaktory - wyjaśniał Daniel Obajtek.

To daje niezależność

Prezes koncernu podkreślił, to, że to Orlen ma takie plany.

- Rząd Polski może pójść w duży atom, a będzie też miejsce na nasze mniejsze reaktory. Budowa SMR nie jest sprzeczna z polityką państwa. Jest też wiele firm, które chciałyby mieć własne źródła energii, te mniejsze MMR, i to jest zrozumiałe, bo to daje niezależność - podkreślił.
Dodał, że chciałby, żeby w ciągu 10 lat powstał pierwszy SMR w Polsce.

- Myśląc o przyszłości, można sobie wyobrazić flotę jednostek SMR zasilających polski przemysł i energetykę. I to jest właśnie nowoczesna energetyka i dlatego podpisaliśmy takie porozumienie. Zresztą jesteśmy otwarci na różne rozwiązania w przyszłości, np. na współpracę z innymi partnerami - zapewnił Daniel Obajtek.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Tylko duży koncern może się utrzymać na rynku". Daniel Obajtek o przejęciu Lotosu i PGNiG

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:38
- Pomorze nie straci na fuzji Lotosu i Orlenu, to szansa na nowe inwestycje i rozwój. Jeżeli nie wchłonęlibyśmy Lotosu, to w ciągu 6-10 lat przestałby on istnieć - powiedział szef płockiego koncernu Daniel Obajtek. Dodał, że wpływy z podatków nadal będą trafiać do lokalnego budżetu. Nie będzie też zwolnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: Polska oczekuje od Orlenu, by stał się biznesowym liderem w regionie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 14:36
- Wybudowanie za około 13,5 mld zł przez PKN Orlen kompleksu Olefin III to największa inwestycja petrochemiczna w Europie - poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. "Polska oczekuje, by Orlen stał się najpotężniejszym biznesowym liderem zrównoważonej transformacji co najmniej w Europie Środkowej" - podkreślił w liście prezes PiS, wicepremier Jarosław Kaczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orlen podpisał umowę na budowę instalacji Olefin III. "Największa inwestycja petrochemiczna w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 17:26
PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Técnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie umowę na budowę kompleksu instalacji Olefin III w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku. Wartość inwestycji szacowana jest na 13,5 mld zł - podał koncern.
rozwiń zwiń