X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Gospodarka zaczyna się rozpędzać. PKB wrósł w II kwartale o 11 procent, sprzedaż detaliczna wyższa niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:03
Dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. Sprzedaż detaliczna przewyższyła już o 3 proc. przedpandemiczny poziom z lutego 2020 roku – wynika z opublikowanego w czwartek komentarza głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: whitelook/Shutterstock.com

"Lepsze od oczekiwań dane o aktywności gospodarczej w maju wskazują na mocne odbicie gospodarcze. Odsezonowana produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 0,8 proc. m/m, kompensując z nawiązką lekki spadek z poprzedniego miesiąca (jedyny w ciągu ostatnich 13 miesięcy)" – napisał w opublikowanym w czwartek komentarzu główny ekonomista PZU Paweł Durjasz.

Koniunktura w przemyśle na ścieżce wznoszącej

Jego zdaniem nie ma przesłanek, aby obawiać się pogorszenia koniunktury w przemyśle. Wskazał on, że czerwcowy wskaźnik Markit PMI po raz drugi z rzędu był rekordowo wysoki, a zaległości produkcyjne osiągnęły "bezprecedensowy poziom".


piotr muller free tt kprm 663 .jpg
Poprawa wskaźników PKB i stopy bezrobocia. Rzecznik rządu o kondycji polskiej gospodarki po pandemii

Rośnie sektor budowlany, Polski Ład napędza inwestycje

"Po raz trzeci z kolei mocno wzrosła w maju produkcja budowlano-montażowa. Po zimowej zapaści w budownictwie nie ma już śladu. W nie tak długiej perspektywie powinny zacząć być realizowane inwestycje w ramach Polskiego Ładu, a zbliżające się w 2022 roku wybory samorządowe powinny sprzyjać uruchamianiu inwestycji lokalnych" – stwierdził Paweł Durjasz.

Polacy ruszyli do sklepów – bardzo duży wzrost sprzedaży detalicznej

Wskazał on także na sprzedaż detaliczną, która po odsezonowaniu była w maju wyższa aż o 12,2 proc. niż w kwietniu, co oznacza, że nadrobiła spadek z poprzednich dwóch miesięcy, związany z zamknięciem części sklepów. W rezultacie sprzedaż detaliczna (odsezonowana) przewyższyła już o 3 proc. poziom z lutego 2020 roku, a więc sprzed pandemii.


1200.jpg
S&P podwyższa prognozę wzrostu polskiego PKB. Premier nie kryje zadowolenia: to dopiero początek- Można oczekiwać, że konsumpcja po "uwolnieniu" usług też mocno wzrosła. Po danych z dwóch miesięcy drugiego kwartału - zakładając brak negatywnych niespodzianek w czerwcu - oceniamy, że dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. – oszacował Paweł Durjasz.

Rośnie też zatrudnienie – przemysł jak i usługi potrzebują coraz więcej "rąk do pracy"

Napisał on także, że dzięki mniejszej licznie zachorowań i odmrażaniu gospodarki wzrosło zatrudnienie. W sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się ono w maju o 22 tys. etatów (2,7 proc. r/r), przewyższając nieco prognozy rynkowe. Wprawdzie teraz będą wygasać tarcze anytcovidowe, jednak wg Durjasza wzrost liczby ofert zatrudnienia świadczy o solidnym popycie na pracę.

Na razie presja na wzrost płac jest łagodna

- Na razie zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się jeszcze wyraźnie poniżej poziomów sprzed pandemii. Ten "bufor" powinien łagodzić jeszcze przez jakiś czas presję na wzrost płac. Tempo wzrostu przeciętnej płacy w maju w przedsiębiorstwach (10,1 proc. r/r) było zgodne z oczekiwaniami, a wpływ na tę wysoką dynamikę miała niska baza z ub.r. W całym 2021 roku tempo wzrostu wynagrodzeń może wynieść średnio ok. 7 proc. r/r. – stwierdził główny ekonomista PZU.


komisja europejska free shutter 1200.jpg
KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok

Inflacja pod wpływem zrostu cen ropy i "wąskich gardeł" w produkcji, ale nie należy się obawiać jej wzrostu

Paweł Durjasz zwrócił też uwagę na inflację, która w czerwcu obniżyła się do 4,4 proc. r/r wobec 4,7 proc. r/r w maju. Trudno oczekiwać jej spadku ze względu na wzrost światowych cen ropy naftowej i związany z tym wzrost cen paliw. Poza tym wysoka inflacja to efekt "działania czynników podażowych i podwyżek cen administrowanych", do których dochodzą jeszcze "wąskie gardła" w produkcji przy jednoczesnym ożywieniu na świecie oraz wzrost cen usług.


- Na razie oczekiwania inflacyjne konsumentów są zaskakująco stabilne, podczas gdy firmy zdecydowanie oczekują dalszego wzrostu cen. Niewykorzystane zasoby siły roboczej powinny jeszcze przez jakiś czas przeciwdziałać rozkręceniu się spirali wzrostu cen i płac. Do tego postpandemiczny wzrost produkcji pozwala zwiększyć produktywność i tym samym przyczynia się krótkookresowo do obniżenia dynamiki jednostkowych kosztów pracy. Powinno to łagodzić kosztową presję na wzrost cen – ocenił Paweł Durjasz.

Wzrost stóp procentowych możliwy wiosną 2022 r.

Według niego RPP zapewne poczeka do wiosny 2022 roku, kiedy wpływ wstrząsów podażowych z 2021 roku powinien wygasać.

- Podzielamy jednak pogląd, że najpóźniej w 2022 roku – po ograniczeniu skupu aktywów - konieczne będzie rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp (choć zważywszy na ich bardzo niski poziom, lepiej pasuje tu słowo "normalizacja"). Projekcje samego NBP wskazują bowiem na dynamiczny wzrost PKB w perspektywie 2023 roku i utrzymywanie się inflacji w pobliżu górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego – stwierdził główny ekonomista PZU.

PAP, jk

Czytaj także

"Bardzo dobre wyniki eksportu oraz produkcji przemysłowej". Ekspert o kondycji polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 17:55
- Mamy pierwszą od 30 lat recesję, ale jeśli weźmiemy pod uwagę kontekst, czyli pandemię, to wynik polskiej gospodarki jest bardzo dobry - ocenił gość Programu 1 Polskiego Radia Jakub Sadurski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka pokonała koronawirusa - odrabia pandemiczne straty, szykuje się do dwucyfrowych wzrostów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 19:21
O kondycji polskiego przemysłu podczas pandemii oraz prognozach na czasy postcovidowe, w kontekście najnowszych – kwietniowych – bardzo dobrych danych, mówił w radiowej Jedynce Ernest Ceglarczyk, główny ekonomista Pekao SA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka po "covidowej smucie". Rośnie liczba zamówień, sprzedaż i wydajność pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:26
Najnowsze dane statystyczne wskazują, że okres "covidowej smuty" polska gospodarka ma już za sobą. Jak informuje GUS, w kwietniu zdecydowanie wzrosła liczba nowych zamówień eksportowych, przewozy ładunków, sprzedaż hurtowa oraz wydajność pracy w zakładach produkcyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ożywienie w gospodarce: rosną zamówienia, poprawia się rentowność, firmy chcą zatrudniać, nie zwalniać

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:45
O widocznym już w gospodarce ożywieniu – które objawia się m.in. wzrostem zamówień i sprzedaży w firmach czy usługach – mówił w radiowej Jedynce Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń