X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Inflacja w czerwcu 2021 roku. GUS podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:45
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. wzrosły rdr o 4,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Tero Vesalainen

Wcześniej w tzw. "szybkim szacunku flash" GUS podał, że w czerwcu ceny wzrosły o 4,4 proc. (rok do roku)., a w porównaniu do maja wzrosły o 0,1 proc. Majowy odczyt CPI szacowano na 4,7 proc.

Jakie usługi zdrożały ?

Licząc rok do roku ceny usług telekomunikacyjnych w czerwcu wzrosły o 4,8 proc. Sprzęt telekomunikacyjny w czerwcu był tańszy o 7,8 proc. (rdr), choć był droższy o 0,6 proc. w porównaniu do maja. Spadły ceny odzieży i butów za to wzrosły w restauracjach i hotelach.

Ceny usług finansowych świadczonych przez banki i inne instytucje wzrosły w czerwcu o 3,9 proc. licząc rok do roku.

Nadwyżka w handlu zagranicznym

Udział Niemiec w polskim eksporcie po maju 2021 roku wyniósł 28,9 proc. wobec 28,3 proc. w okresie styczeń-maj 2020 roku - podał GUS. Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po maju wyniosła 3,5 mld euro.

Jak dane GUS oceniają eksperci ?

-Inflacja wycofała się z rekordowych odczytów, ale nie obniży się znacząco w III kwartale; powinna oscylować blisko 4,5 proc. - ocenił Michał Gniazdowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), komentując czwartkowe dane GUS.

Według niego średni wzrost cen w tym roku będzie zbliżony do 4 proc. Analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że spadek CPI w czerwcu z 4,7 proc. do 4,4 proc., który potwierdził GUS, to efekt wolniejszego wzrostu cen usług. PIE szacuje, według dostępnych danych, że inflacja bazowa spadła z 4,0 do 3,6 proc. rdr.

- Także wzrost cen paliw był mniejszy niż przed miesiącem, jego dynamika obniżyła się z 33 do 27,3 proc. r/r. – zaznaczył analityk PIE.  Dodał, że szybciej niż w poprzednich miesiącach rosną ceny żywności.

- Trend ten utrzyma z uwagi na zmiany zachodzące na rynkach globalnych - spodziewa się ekspert.

Gniazdowski ocenił, że szanse na znaczący spadek inflacji w III kwartale są małe – dalej powinna ona oscylować blisko 4,5 proc. Analityk zwrócił uwagę, że oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw działających w handlu detalicznym, jednoznacznie wskazują na dalsze podwyżki cen towarów. W II kwartale 2021 r. indeksy sporządzane przez GUS były wyższe niż przed rokiem we wszystkich województwach poza łódzkim, a w większości regionów widoczny jest trend wzrostowy.

-Badanie sugeruje, że podwyżki cen będą częstsze w województwach z największymi miastami – Dolnośląskim, Mazowieckim i Małopolskim – wskazał Gniazdowski z PIE.

- Średni, roczny wzrost cen w 2021 r będzie zbliżony do 4 proc. A inflacja bazowa prawdopodobnie pozostanie stabilna w III kwartale. Spodziewamy się niższego wzrostu cen usług, równocześnie jednak mocniej wzrosną ceny towarów - prognozuje ekspert.

Opinia analityka ING BŚ o danych GUS

Spadek inflacji do 4,4 proc. w czerwcu postrzegam jako przejściowy – uważa ekonomista ING Dawid Pachucki. Jego zdaniem pod koniec roku inflacja może wzrosnąć do ok. 4,9 proc.

Ekspert zwrócił uwagę, że w czerwcu ceny paliw wzrosły o 27 proc. (rok do roku) i wciąż miały wysoki wkład do CPI, choć mniejszy niż przed miesiącem. Koszty nośników energii rosły w tempie 4,4 proc. (rdr), takim samym jak w maju.

 -Przyspieszył natomiast wzrost cen żywności (z 1,7 proc. do 2 proc. ( rdr), głównie mięsa i warzyw – zauważył analityk banku. Według szacunków ING w czerwcu inflacja bazowa w Polsce spadła do 3,5 proc. rdr z 4,0 proc. przed miesiącem.

-To efekt niższej dynamiki cen usług (6,1 proc. rdr wobec 6,8 proc. rdr w maju i kwietniu). Było to widoczne głównie w cenach usług telekomunikacyjnych, opłatach radiowo-telewizyjnych i za wywóz śmieci. Niższe były też koszty usług transportowych. Nieco zwolniła też inflacja cen towarów, do 3,8 proc. (rdr) z 4,1 proc. (rdr )w maju. To m.in. efekt wolniejszego wzrostu cen mebli, AGD i spadków w ujęciu rocznym cen odzieży i obuwia - podkreślił Dawid Pachucki.

W ocenie analityka ING BŚ  z uwagi na efekty tzw. "niskiej bazy" oraz tendencje na rynkach globalnych, kontynuowany będzie wzrost cen żywności. Dlatego ekonomista przewiduje, że po przejściowym spadku inflacji CPI latem, w IV kw. 2021 r. zacznie ona znowu przyspieszać, aż do poziomu ok. 4,9 proc. (rdr) w grudniu 2021. Szacuje też, że w tym roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrosną średnio o 4,1 proc., a w 2022 roku o 3,5 proc.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

PKB w pierwszym kwartale i kwietniowa inflacja. GUS podał nowe szacunki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:50
Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto niewyrównany sezonowo w I kwartale 2021 roku zmniejszył się realnie o 1,2 proc. rok do roku, wobec wzrostu o 2 proc. w analogicznym okresie 2020 r. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Poznaliśmy też dane dotyczące inflacji w kwietniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wzrost polskiego eksportu najszybszy od czterech lat. Znamy nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:45
Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po marcu wyniosła 2,4 mld euro - podał GUS. To najlepszy wynik od lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Utrzymuje się wysoka nadwyżka eksportu nad importem". Ekspert o wynikach polskiego handlu zagranicznego

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:40
- W marcu nastąpił wyraźny wzrost obrotów w handlu zagranicznym. Polska pozostaje eksporterem netto, utrzymuje się wysoka nadwyżka eksportu nad importem - powiedział ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki, komentując poniedziałkowe dane GUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaka była inflacja w maju? Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 10:00
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. wzrosły rdr o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - poszły w górę o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrost inflacji był mniejszy. Choć wzrosła ona w porównaniu do kwietnia tego roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

30 lat polsko-niemieckiej współpracy handlowej. Hermes: Polska absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 07:12
- Polska stała się gospodarczą potęgą UE - mówi przewodniczący niemieckiej Komisji Stosunków Gospodarczych z Europą Wschodnią Oliver Hermes z okazji 30. rocznicy podpisania Traktatu polsko-niemieckiego. Według niego, w bardzo krótkim czasie Polska stała się absolutnie czołowym partnerem niemieckiej gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre prognozy dla polskiej gospodarki: w tym roku PKB wzrośnie o 5 procent

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:56
W tym roku według prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 5 proc., a w przyszłym 4,8 proc. – powiedziała w poniedziałek główna ekonomistka EBOiR Beata Javorcik.
rozwiń zwiń