X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska wygrywa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości ws. gazociągu OPAL

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 09:54
Wygrana Polski w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w sprawie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Stream.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Oil and Gas Photographer/ Shutterstock
Posłuchaj
00:51 11193131_1.mp3 Polska wygrywa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości ws. gazociągu OPAL - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Sędziowie odrzucili skargę Niemiec i podtrzymali korzystne dla Polski orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji w Luksemburgu z 2019 roku. Przyznał on wtedy rację Warszawie i unieważnił decyzję Komisji Europejskiej zezwalającą na większe wykorzystanie przepustowości rurociągu przez rosyjski Gazprom. Sąd uznał wówczas, że decyzja została wydana z naruszeniem solidarności energetycznej. Dziś na tę zasadę zwrócił uwagę Trybunał Sprawiedliwości.  

"Zgodność z prawem każdego aktu instytucji Unii wchodzącego w zakres jej polityki w dziedzinie energetyki należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej" - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

To pierwsze orzeczenie unijnego Trybunału, które podkreśla znaczenie prawne zasady solidarności energetycznej.


gaz gazociąg rura 1200.jpg
Budowa Baltic Pipe. Najdłuższy element gazociągu wkroczył w zaawansowany etap

Solidarność energetyczna ma znaczenie

Pełnomocnicy polskich władze mówili podczas rozprawy w Luksemburgu w ubiegłym roku, że zasada solidarności energetycznej wywołuje skutki prawne i musi być przestrzegana. Polska czekała na ten werdykt, by - jak mówili dyplomaci i eksperci - rozwiązać wątpliwości i by można się było powoływać na to orzeczenie w rozmowach z Komisją jeśli pojawią się problemy w sprawach energetycznych. A dzisiejsze orzeczenie oznacza też powrót do decyzji z 2009 roku. Gazprom może korzystać wyłącznie w 50 procentach z przepustowości.

Wyrok jest ostateczny. Podczas kilkuletniej batalii sądowej Polska wskazywała również na kwestie bezpieczeństwa energetycznego. Argumentowała, że zwiększenie przepustowości rurociągu OPAL przez Gazprom jeszcze bardziej uzależni Unię od dostaw rosyjskiego gazu.

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Czytaj także

Koniec kolejnej tury negocjacji ws. Turowa. Eksperci ponownie będą rozmawiali w tym tygodniu

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 18:24
W Pradze zakończył się kolejny dzień polsko-czeskich negocjacji w sprawie kopalni Turów. Eksperci z obu państw będą kontynuować rozmowy jeszcze w tym tygodniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa Baltic Pipe. Najdłuższy element gazociągu wkroczył w zaawansowany etap

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 11:07
Najdłuższy element projektu Baltic Pipe w Polsce, gazociąg Goleniów-Lwówek, wkroczył w zaawansowany etap budowlany - poinformował Gaz-System. Trwa spawanie i zasypywanie gazociągu w wykopie, a na trasie powstanie 98 bezwykopowych przejść pod przeszkodami terenowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Redukcja emisji może kosztować Europejczyków ponad bilion euro. Koszty poniosą gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:51
Osiągniecie założonej 40-proc. redukcji emisji w budownictwie i transporcie w latach 2025-2040 może przełożyć się na ponad 1,1 bln euro kosztów dla unijnych gospodarstw domowych - prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń