X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Szybki wzrost chińskiej gospodarki. Polska znaczącym partnerem handlowym

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 10:00
Chińska gospodarka rosła w ostatnim kwartale w tempie 7,9 proc. Wartość importu z Chin do Polski w pierwszym kwartale tego roku zwiększyła się o prawie 32 proc. rok do roku. Według NBP obecnie z Chin pochodzi 37 proc. wartości importu dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, 32 proc. - dóbr inwestycyjnych, 31 proc. - dóbr półtrwałego użytku oraz 28 proc. - części do dóbr inwestycyjnych. Boom gospodarczy w Chinach trwa. Jak to wpłynie na resztę świata?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agencja Forum

''Wzrost PKB Chin o 7,9 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, sygnalizuje stabilne ożywienie po spadku związanym z pandemią Covid-19'' - ogłosił w czwartek chiński urząd statystyczny. Wzrost był jednak niższy niż w pierwszym kwartale. Chińska gospodarka zanotowała w pierwszej połowie roku ''stabilne ożywienie'' - podkreślił urząd, zaznaczając jednak, że ''występuje wiele zewnętrznych niepewności'' i potrzeba ''wysiłków na rzecz konsolidacji" wzrostu.

Wynik za drugi kwartał jest zasadniczo zgodny z przewidywaniami ekspertów. Analitycy ankietowani przez agencję AFP spodziewali się wzrostu o 7,7 proc., natomiast eksperci pytani przez Bloomberga prognozowali średnio 8,0 proc. Wzrost za całą pierwszą połowę br. wynosi 12,7 proc. - wynika z oficjalnych danych.

Urząd statystyczny ogłosił również w czwartek, że produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 8,3 proc., nieco wolniej niż w maju, gdy powiększyła się o 8,8 proc. Łącznie w drugim kwartale wzrosła o 8,9 proc., a w całej pierwszej połowie roku - o 15,9 proc. w porównaniu analogicznymi okresami poprzedniego roku.

W pierwszych sześciu miesiącach br. odnotowano też wzrost wartości sprzedaży detalicznej o 23 proc., a od kwietnia do czerwca - o 13,9 proc. w porównaniu z tymi okresami rok wcześniej.


Rośnie też eksport

Eksport Chin wzrósł w czerwcu o 20,2 proc. w juanach rdr - podała w komunikacie chińska administracja celna. Analitycy spodziewali się, że eksport rdr w juanach wzrósł o 15,1 proc.

W dolarach eksport rdr wzrósł w VI o 32,2 proc., wobec oczekiwanego przez analityków wzrostu o 23,0 proc. Ten nieoczekiwanie mocniejszy od prognoz wzrost eksportu pomaga w poprawie perspektyw popytu na surowce, co przekłada się na wzrost ich cen. Miedź drożała na giełdach przez ostatni rok. Obecnie metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany po 4,3280 USD za funt. Chińskie władze celne podały też we wtorek, że w czerwcu import miedzi i jej produktów wyniósł 428 438 ton. Z kolei import rud miedzi i koncentratu tego metalu wyniósł w czerwcu 1,671 mln ton.

Rośnie także chiński popyt na drewno. "W przyszłym roku będzie on jeszcze większy, bo kraj ten sporo drewna importuje z Rosji, a ta z kolei od przyszłego roku chce zakazać eksportu drewna nieprzetworzonego, żeby rozkręcić u siebie przetwórstwo i eksportować produkty o większej wartości dodanej" - napisała w raporcie analityk sektorowy PKO BP Aleksandra Balkiewicz-Żerek. "Zwiększoną aktywność eksportową widać także na rynku polskim: np. w pierwszym półroczu tego roku przeładunek drewna w Porcie Gdynia wzrósł o 66 proc. rok do roku" - podkreśliła.

Polski wątek

Udział Chin rośnie również w bilansie handlowym Polski. NBP wskazuje, że umocnienie się pozycji Polski w łańcuchach dostaw między gospodarkami Azji i krajami Europy Zachodniej znajduje odzwierciedlenie w jednoczesnym wzroście nadwyżki w wymianie z Niemcami i większością pozostałych krajów strefy euro oraz pogłębianiu się deficytu w handlu z Chinami i innymi rozwijającymi się gospodarkami Azji.

Czytaj także:
FED federalna rezerwa USA free shutter 1200.jpg
Inflacja w USA będzie rosnąć. Fed myśli nad zaostrzeniem polityki monetarnej

W pierwszym kwartale 2021 roku dodatnie saldo w obrotach ze strefą euro zwiększyło się do 44,6 mld zł, tj. o 13,1 mld zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast deficyt w handlu z Chinami pogłębił się do 38,7 mld zł, tj. o 9,1 mld zł rok do roku.’’Podczas gdy w eksporcie obserwowana jest tendencja do zwiększania się udziału Niemiec i pozostałych krajów strefy euro, to w imporcie następuje systematyczny wzrost znaczenia Chin i pozostałych gospodarek wschodzących Dalekiego Wschodu. Udział krajów azjatyckich zwiększa się zarówno w imporcie dóbr pośrednich, jak i produktów finalnych'' - informuje NBP.

Według banku centralnego może to wskazywać na zwiększający się udział wartości dodanej pochodzącej z Chin i pozostałych krajów azjatyckich w eksporcie i popycie krajowym.

W tle emisja gazów cieplarnianych

Niedawna analiza trendów emisji wykazała, że zaledwie 25 dużych miast - prawie wszystkie w Chinach - odpowiadało za ponad połowę gazów powodujących ocieplenie klimatu, wypompowywanych przez próbę 167 ośrodków miejskich na całym świecie. W przeliczeniu na jednego mieszkańca, jednak emisje z miast w najbogatszych częściach świata są nadal ogólnie wyższe niż te z ośrodków miejskich w krajach rozwijających się, naukowcy stwierdzili w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Frontiers. W badaniu porównano emisje gazów cieplarnianych zgłoszone przez 167 miast w 53 krajach i stwierdzono, że 23 chińskie miasta - wśród nich Szanghaj, Pekin i Handan - wraz z Moskwą i Tokio stanowiły 52% całości.

Czytaj także:
bełchatów elektrownia 1200x660.jpg
Redukcja emisji może kosztować Europejczyków ponad bilion euro. Koszty poniosą gospodarstwa domowe

Chiny są największym na świecie emitentem gazów cieplarnianych. W 2020 r. zobowiązały się do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do roku 2060 roku. Promują również stosowanie "rozwiązań opartych na naturze", takich jak ekspansja lasów, użytków zielonych i terenów podmokłych, a także wykorzystanie energii z biomasy. Trzy lata temu Chiny zobowiązały się do utrzymania jednej czwartej swoich ziem poza granicami rozwoju i zwiększenia lesistości w ramach programu "ekologicznej czerwonej linii".

W tym roku Chiny uruchomiły nowy pięcioletni plan rozwoju, w którym szukają sposobów na zmniejszenie zależności od paliw kopalnych, postęp w zakresie zielonych technologii i oferują więcej ulg w podatku dochodowym od osób prawnych, aby wspierać ochronę środowiska i ochronę przyrody.

- W ostatnich latach Chiny wzmocniły swoje standardy środowiskowe w kraju - powiedział Morgan Gillespy, dyrektor w Koalicji Żywności i Użytkowania Gruntów, globalnym sojuszu ekonomistów i naukowców. Jednak podobnie jak inne duże gospodarki, Chiny generują poważne "międzynarodowe skutki środowiskowe", którymi należy się zająć, takie jak wylesianie w innych krajach związane z wysokim popytem na towary żywnościowe, dodała.

Li Shuo, doradca polityczny w Greenpeace wezwał Chiny do skupienia się na wzmocnieniu wdrażania nowych celów w zakresie bioróżnorodności, które mają zostać uzgodnione na COP15. "COP w Kunming będzie oceniany nie tylko na podstawie celów, które przyjmiemy, ale przede wszystkim tego, jak są one faktycznie realizowane - to właśnie tam leży dziedzictwo Chin".

PolskieRadio24.pl/ PAP/ Reuters/ mib

Czytaj także

Chiny zostały głównym partnerem handlowym UE. Wyprzedziły Stany Zjednoczone

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2021 10:28
Chiny były głównym partnerem handlowym UE w 2020 r. - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat. Państwo Środka wyparło zajmujące dotychczas pierwsze miejsce Stany Zjednoczone.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lasy w służbie gospodarki. Świat traci ich zbyt dużo

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 22:30
Szacuje się, że od 1990 r. 420 mln hektarów lasów zostało utraconych w wyniku przekształcenia w inne formy użytkowania gruntów, chociaż tempo wylesiania zmniejszyło się w ciągu ostatnich trzech dekad. W latach 2015-2020 tempo wylesiania wyniosło w przybliżeniu 10 mln hektarów rocznie. Od 1990 r. powierzchnia lasów pierwotnych na całym świecie zmniejszyła się o ponad 80 mln hektarów. Lasy są kluczowe dla gospodarki, ale to właśnie nasze wzorce konsumpcyjne sprawiają, że jest ich coraz mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo klimatyczne w UE ostatecznie przyjęte. Wspólnota ma być neutralna klimatycznie do 2050 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:28
Prawo klimatyczne w Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdzone. Dziś przyjęły go kraje członkowskie, a w ubiegłym tygodniu zaakceptowali europosłowie.
rozwiń zwiń