X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Poprawia się koniunktura gospodarcza w strefie euro. Rośnie konsumpcja gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 12:00
Po spadku w pierwszym kwartale roku gospodarka strefy euro stopniowo się ożywia w miarę poprawy sytuacji związanej z pandemią i znacznych postępów w kampaniach szczepień. Najnowsze dane sygnalizują ożywienie w działalności usługowej i utrzymującą się dynamikę w produkcji przemysłowej.
Siedziba EBC we Frankfurcie
Siedziba EBC we FrankfurcieFoto: Wikimmedia Commons, Tilman AB

Analitycy EBC oczekują, że działalność gospodarcza przyspieszy w drugiej połowie bieżącego roku. Wzrost wydatków konsumpcyjnych, silny popyt globalny oraz akomodacyjna polityka fiskalna i monetarna będą stanowiły istotne wsparcie dla ożywienia gospodarczego.

Jednocześnie utrzymuje się niepewność, ponieważ krótkoterminowe perspektywy gospodarcze nadal zależą od przebiegu pandemii oraz od reakcji gospodarki po ponownym otwarciu. W ostatnich miesiącach inflacja wzrosła, głównie ze względu na efekty bazowe, czynniki przejściowe i wzrost cen energii. Oczekiwany jest jej dalszy wzrost w drugiej połowie roku, a następnie jej spadek w miarę zanikania czynników tymczasowych.

Czytaj także:
komisja europejska free shutter 1200.jpg
KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok

W drugim kwartale 2021 roku nastąpił wzrost rynkowych stóp procentowych. Ich trwały wzrost, choć częściowo odzwierciedlający lepsze perspektywy gospodarcze, mógłby przełożyć się na zaostrzenie szerszych warunków finansowania, istotnych dla całej gospodarki. Takie zaostrzenie byłoby przedwczesne i stanowiłoby zagrożenie dla trwającego ożywienia gospodarczego i perspektyw inflacji. Rada Prezesów ECB podtrzymuje bardzo akomodacyjne nastawienie do polityki pieniężnej.

Konsumpcja motorem ożywienia

Analitycy ECB oczekują, że konsumpcja prywatna będzie główną siłą napędową ożywienia gospodarczego. Po zaostrzeniu i przedłużeniu stosowania środków ograniczających od jesieni 2020 r. spożycie prywatne ponownie znacznie spadło w pierwszym kwartale 2021 r., co przyczyniło się do pogorszenia koniunktury. Konsumpcja w strefie euro jest nadal bardziej zmienna niż zmiany realnych dochodów do dyspozycji, które są stabilizowane przez wsparcie rządowe, co prowadzi do dalszych gwałtownych zmian wskaźnika oszczędności.

Czytaj także:
1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Pożyczki na czas wychodzenia z pandemii. Agencja Rozwoju Przemysłu obniża wymogi dla firm

W drugim kwartale konsumpcja prywatna zaczęła się ożywiać, a obecnie obserwujemy jej znaczne przyspieszenie. W drugim kwartale 2022 r. ma osiągnąć poziom sprzed kryzysu. Ożywieniu sprzyjają również stopniowo malejąca niepewność i zwiększenie dochodów do dyspozycji, niezależnie od likwidacji transferów fiskalnych netto. Chociaż oczekuje się, że konsumpcja prywatna będzie głównym motorem ożywienia gospodarczego, to gospodarstwa domowe utrzymają duże zasoby skumulowanych nadwyżek oszczędności.

Inwestycje mieszkaniowe

W pierwszym kwartale 2021 r. inwestycje mieszkaniowe wzrosły umiarkowanie i utrzymały się tuż poniżej poziomu sprzed pandemii, aby przyspieszyć w drugim kwartale. W przyszłości oczekiwana inflacja cen nieruchomości przewyższająca koszty mieszkaniowe, zwiększenie dochodów rozporządzalnych i zaufania konsumentów powinny wspierać inwestycje mieszkaniowe. Ponadto część nadwyżki zgromadzonych oszczędności zostanie wykorzystana na te inwestycje. Po dynamicznym początku oczekuje się, że inwestycje mieszkaniowe będą nadal silnie rosnąć przez resztę 2021 r., a następnie stopniowo powrócą do bardziej umiarkowanych stóp wzrostu w pozostałej części horyzontu projekcji.

Inwestycje przedsiębiorstw

Inwestycje przedsiębiorstw mają pozostać odporne na zawirowania gospodarcze i znacznie wzrosną w 2021 r. - pod koniec roku osiągną poziom sprzed kryzysu. Inwestycje przedsiębiorstw znacznie wzrosły w drugiej połowie 2020 r., częściowo odrabiając straty poniesione w pierwszej połowie roku. W pierwszej połowie 2021 r. dynamika była nieco niższa w kontekście słabej ogólnej aktywności gospodarczej i wolnych mocy produkcyjnych. W drugiej połowie 2021 r. nastąpi bardziej zdecydowane odbicie w miarę ożywienia popytu globalnego i krajowego oraz wzrostu zysków.


PolskieRadio24.pl/ ECB/ mib

Czytaj także

Szybszy wzrost światowego PKB

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2010 11:33
Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprawił swoją prognozę dla gospodarki światowej na ten rok. Światowy Produkt Krajowy Brutto ma się rozwijać w tempie 4,6% zamiast 4,3%.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE podnosi prognozy gospodarcze dla Polski na 2021 rok

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 11:39
Polska gospodarka rozwija się w tym roku szybciej, niż Komisja Europejska przewidywała w maju. Bruksela podwyższyła swoje prognozy i teraz według niej PKB Polski zwiększy się o 4,8 procent. To wzrost o 0,8 punktu procentowego. W przyszłym roku natomiast przyrost PKB ma być na poziomie 5,2 procent. Jest to spadek o 0,2 punktu procentowego w porównaniu z majowymi prognozami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja w strefie euro pozostanie umiarkowana. Raport EBC

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 08:20
W pierwszym kwartale 2021 r. trwająca pandemia koronawirusa  nadal wpływała na działalność gospodarczą. Spadek produkcji udało się ograniczyć dzięki efektowi uczenia się - podmioty gospodarcze lepiej dostosowują się do pandemii - oraz wsparciu publicznemu, a także dzięki trwającemu ożywieniu popytu zagranicznego i prężnemu sektorowi wytwórczemu. Europejski Bank Centralny opublikował raport dotyczący oczekiwań w strefie euro.
rozwiń zwiń