X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prekonsultacje projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Urzędy pracy wdrożą nowe formy wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 09:00
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi prekonsultacje projektu ustawy o wspieraniu zatrudnienia. Jak podkreśla resort, jej głównym celem ma być dostosowanie usług publicznych służb zatrudnienia do potrzeb osób szukających pracy oraz pracodawców.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

W ramach prekonsultacji wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek spotkała się z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy z woj. mazowieckiego.

- Chcemy, aby urzędy pracy przestały być kojarzone z bezrobociem, a zaczęły być kojarzone z aktywizacją zawodową i pracą, bo do tego zostały powołane. Skuteczna aktywizacja osób bezrobotnych powinna opierać się na dobrze zaprojektowanych formach wsparcia - oświadczyła wiceminister podczas spotkania.

bezrobocie12.jpg
Urzędy pracy na miarę XXI wieku. Ministerstwo zapowiada reformę

Zmieniające się wymagania rynku

Jak podkreślił resort w komunikacie, aktualna sytuacja na rynku pracy jest dobra i poprawia się z miesiąca na miesiąc, w dużej mierze dzięki szybkim i skutecznym działaniom podjętym przez rząd oraz dzięki intensywnej pracy wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy.

"Pandemia pokazała, jak ważnymi i potrzebnymi instytucjami są urzędy pracy i jak szybko mogą reagować w kryzysowych sytuacjach. Pokazała jednak również, że dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymaga także wielu systemowych zmian w funkcjonowaniu samych urzędów. Potrzebne jest ich odbiurokratyzowanie i unowocześnienie" - informuje ministerstwo.

- Część dotychczasowych instrumentów rynku pracy, które sprawdziły się w aktywizacji, zostawiamy bądź modyfikujemy. Chcemy również wprowadzić nowe formy wsparcia, które będą odpowiadały na potrzeby osób bezrobotnych, ale też korespondowały ze zmieniającymi się wymaganiami rynku pracy, tak aby działania aktywizacyjne były jeszcze bardziej skuteczne. Jedną z takich propozycji jest pakiet aktywizacyjny, który będzie umożliwiał łączenie kilku form pomocy dla bezrobotnego wymagającego wieloaspektowego wsparcia - wyjaśnia dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRPiT Ewa Flaszyńska.

Uproszczenie i doprecyzowanie przepisów

Według resortu, najważniejsze propozycje projektu dotyczą cyfryzacji procesów obsługi klientów urzędów pracy, usprawnienia oraz poprawy jakości i efektywności działań podejmowanych przez urzędy pracy; aktywizacji osób biernych zawodowo; uproszczenia, doprecyzowania i uspójnienia przepisów m.in. w zakresie usług i instrumentów rynku pracy; uproszczenia warunków nabywania statusu bezrobotnego; zmniejszenia biurokracji.

Jak podkreśla resort rozwoju, w ramach reformy planowane są również działania mające na celu identyfikację oraz dotarcie do osób biernych zawodowo, dotychczas niezarejestrowanych jako osoby bezrobotne lub poszukujące pracy, a potencjalnie mogących podjąć aktywność zawodową.

Aby skutecznie zachęcić tę grupę osób do aktywności, urzędy pracy będą mogły m.in. podejmować i realizować inicjatywy o charakterze informacyjnym oraz promocyjnym.

PR24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Polacy coraz mniej boją się utraty pracy, lepiej oceniają też kondycję swoich firm

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 17:23
W stosunku do kwietnia zmniejszyła się liczba osób pracujących, które biorą pod uwagę możliwość utraty obecnej pracy. Obawy pracowników przed utratą pracy są obecnie najmniejsze w całym okresie pandemii – poinformował CBOS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rośnie zasiłek dla bezrobotnych: od 1 czerwca wynosi 1240,80 zł

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 16:15
Od 1 czerwca zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1240,80 zł, co oznacza wzrost o 3.4 proc. Zasiłki dla bezrobotnych podlegają waloryzacji o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czeka nas dalsza poprawa koniunktury". Ekonomista o perspektywach rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 07:26
W kolejnych miesiącach możemy spodziewać się dalszej poprawy koniunktury na polskim rynku pracy - powiedział zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzej Kubisiak. Dodał, że czynniki demograficzne sprawią, że długofalowo będzie rosnąć pula nieobsadzonych stanowisk.
rozwiń zwiń