X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kontrowersje wokół Szczytu Gospodarczego w Krynicy. Marszałek Małopolski w ogniu krytyki

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 13:18
Tegoroczne, XXX Forum Ekonomiczne, odbędzie się w Karpaczu. Organizatorzy wydarzenia, po niemal 30 latach współpracy, rozstali się z Krynicą-Zdrojem. Tymczasem Marszałek Małopolski zapowiada od kilku miesięcy "konkurencyjne" spotkanie - Szczyt Gospodarczy Krynica Summit. Cała sprawa budzi wiele kontrowersji, a media stawiają pytania i oczekują wyjaśnień.
Park miejski w Krynicy Zdroju.
Park miejski w Krynicy Zdroju.Foto: Pawel Kazmierczak/Shutterstock

Forum Ekonomiczne to największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli świata polityki i biznesu. Od 1992 roku nieprzerwanie było organizowane w Krynicy Zdrój. W ubiegłym roku, ze względu na pandemię, wydarzenie wyjątkowo odbyło się w Karpaczu. Jednak 4 lutego tego roku, po kilkumiesięcznych negocjacjach, Forum Ekonomiczne, opublikowało komunikat, że z żalem musi wybrać inną lokalizację, przyczyn rozstania z Krynicą nie ukrywało: kres niemal 30-letniej obecności Forum w Krynicy-Zdroju spowodowała niechęć władz miasta do udostępniania deptaka w dotychczasowym zakresie.

forum_ekonomiczne1200.jpg
Forum Ekonomiczne już nie w Krynicy. Po 29 latach wydarzenie zmienia lokalizację

"Niestety, władze uzdrowiska Krynica nie były skłonne w pełni przychylić się do najważniejszych wymogów organizatorów. W efekcie komisja przetargowa utrzymała swoją wcześniejszą decyzję o podjęciu współpracy przez najbliższe sześć lat z Karpaczem" - mogliśmy przeczytać w komunikacie.

Według informacji serwisu sadeczanin.info radni Krynicy apelowali o powrót do rozmów, burmistrz Piotr Ryba obstawał przy swoim i winą za niepowodzenie negocjacji obarczał Forum Ekonomiczne.

Bez konkursów, bez przetargów

Portal sadeczanin.info, który nie ukrywa, że jest powiązany z organizatorem Forum Ekonomicznego, o przygotowaniach do Szczytu Gospodarczego Krynica Summit i roli samorządu województwa w całym wydarzeniu pisze od czerwca.


W krótkim podsumowaniu dotychczasowych publikacji możemy przeczytać: "marszałek Witold Kozłowski zapowiedział, że samorząd zorganizuje w Krynicy własne wydarzenie gospodarcze, a do jego przeprowadzenia wybierze instytucję doświadczoną w organizowaniu dużych imprez. Zamiast tego, choć zainteresowanych było wielu, w jakiś absolutnie niewytłumaczalny sposób, bo bez konkursów, bez przetargów - organizator Krynica Summit sam się znalazł, a marszałek Kozłowski najspokojniej w świecie przyjął to do wiadomości. Mało tego, ma mu zapłacić ponad dwa miliony złotych za usługi promocji województwa podczas planowanego dopiero szczytu Krynica Summit.".

W jednej z publikacji, pod jednoznacznym tytułem: "Krynica Summit: podróbkę Forum Ekonomicznego ma zrobić nikomu nieznana spółka" dziennikarze portalu piszą: "Usługa promocji została spółce Forum Gospodarcze w Krynicy zlecona dokładnie 31 maja 2021 roku w ramach procedury negocjacyjnej nawet bez uprzedniej publikacji, chociaż spółka Forum Gospodarcze w Krynicy nie ma żadnego doświadczenia w organizacji wielkich, dużych ani nawet małych imprez, bo powstała ledwie w marcu tego roku. Trudno przypuszczać, by marszałek Witold Kozłowski dawał takie pieniądze w ciemno nieznanym sobie ludziom. Kim więc są ci, którym zawierzył miliony?"

Żadnych odpowiedzi na przesyłane pytania

Z kolejnych publikacji dowiadujemy się, że po podjęciu decyzji o organizacji wydarzenia w Krynicy "burmistrzowi Krynicy już nie przeszkadza, że nowa impreza zajmie remontowany deptak; ten sam, którego - jak zapewniało Forum Ekonomiczne - nie chciał oddać dla potrzeb Forum. Teraz można było nawet sprawić, by wykonawca remontu przerwał prace na czas imprezy. 4 marca w Krynicy list intencyjny w sprawie nowego wydarzenia podpisał marszałek, burmistrz, szef należącej do państwa uzdrowiskowej spółki i prorektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.".


Co ciekawe - według portalu - dziennikarze nie są w stanie uzyskać żadnych odpowiedzi na przesyłane pytania. Na łamach serwisu możemy przeczytać, że "Magdalena Kobylińska, dyrektor wykonawczy spółki 'Forum Gospodarcze w Krynicy', zamiast przesłać obiecane odpowiedzi na nasze pytania o imprezę pod tytułem 'Krynica Summit', dostarczyła nam... żądanie usunięcia artykułu, w którym pytania te publicznie stawiamy.

Autorzy publikacji wciąż pytają

Tymczasem we wtorek, 13 lipca, pojawiła się informacja, że zarząd Województwa Małopolskiego ma uchylić swoją uchwałę z 24 czerwca, akceptującą wydatek ponad 2 mln zł na zakup usług promocyjnych podczas szczytu gospodarczego Krynica Summit.

- Zarząd Województwa Małopolskiego nie planuje obecnie podpisania jakiejkolwiek umowy ze spółką Forum Gospodarcze w Krynicy - mówi Dawida Glenia, rzecznika marszałka województwa, cytowany przez serwis sadeczanin.info.


Mimo to, autorzy cyklu publikacji wciąż pytają:

  • Dlaczego przygotowaniom do „Krynica Summit” wciąż towarzyszy takie milczenie?
  • Dlaczego działania samorządu województwa odbywają się w tak nietransparentny sposób, że nic na ten temat nie wie nawet Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, jeden z sygnatariuszy listu intencyjnego w sprawie powołania w Krynicy nowej imprezy gospodarczej, łudząco przypominającej Forum Ekonomiczne?
  • Z jakiego powodu nikt nie chce wyjaśnić zasad wydawania tak ogromnych kwot z publicznych środków?

Do tematu będziemy wracać.

PR24.pl, sadeczanin.info, DoS

Czytaj także

Piotr Chęciński: Polskie Radio szczególnie obecne na Forum Ekonomicznym w Krynicy

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 13:00
- Zależy nam na tym, aby w pełni wykorzystać potencjał Forum Ekonomicznego w Krynicy. Wziąć z niego to co najlepsze i móc realizować dla państwa tematy związane z gospodarką, polityką i bieżącymi wydarzeniami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 szef portalu polskieradio.pl Piotr Chęciński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Forum Ekonomiczne już nie w Krynicy. Po 29 latach wydarzenie zmienia lokalizację

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 17:30
Międzynarodowe Forum Ekonomiczne, które od 29 lat odbywało się w Krynicy przez co najmniej sześć kolejnych lat przeniesie się do Karpacza. Dziś we Wrocławiu podpisano deklarację dotyczącą organizacji forum w mieście pod Śnieżką. 
rozwiń zwiń