X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Światowa gospodarka urośnie w 2021 r. bardziej, niż zakładano. Pomagają szczepienia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:12
Globalna prognoza wzrostu PKB została skorygowana w górę o pół punktu do 5,6 proc. - wynika z "Barometru Coface po II kwartale 2021". Dodano, że lepsze perspektywy wzrostu znajdują odzwierciedlenie w światowym handlu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Tero Vesalainen

Coface w "Barometrze ryzyka krajów i sektorów po II kwartale 2021" zwraca uwagę na nierównomierne ożywienie gospodarcze na świecie i zróżnicowaną sytuację Ameryki Północnej i Europy oraz krajów wschodzących spowodowaną m.in. różnym poziomem radzenia sobie z kryzysem zdrowotnym, inflacją i niepokojami społecznymi.

Rozwój i wzrost gospodarczy zależy głównie od dostępu do szczepień na koronawirusa

Globalna prognoza wzrostu PKB została skorygowana przez Coface w górę o pół punktu. Jak czytamy, po 18 miesiącach od wybuchu pandemii dostęp do szczepień stanowi obecnie główny czynnik wyznaczający tempo codziennego życia oraz rozwoju światowej gospodarki.


wzrost PKB 1200.jpg
Eksperci: polska gospodarka odradza się dzięki aktywnym przedsiębiorcom i odpowiedzialnym konsumentom

Powrót do normalności postępuje najszybciej w USA

W barometrze wskazano, że do końca lata gospodarki europejskie i północnoamerykańskie powinny powrócić do niemal normalnego funkcjonowania, jeśli m.in. nie dojdzie do spowolnienie tempa szczepień.

"Prognozy wzrostu PKB na 2021 r. skorygowano w górę (+5,6 proc.), jednak wynika to głównie z pozytywnie zaskakujących doniesień ze Stanów Zjednoczonych" - czytamy.

Oddech odzyskuje światowy handel – wzrośnie w tym roku o 11 procent

Dodano, że lepsze perspektywy wzrostu znajdują odzwierciedlenie w światowym handlu: po 5-procentowym spadku wolumenu w zeszłym roku Coface prognozuje wzrost o 11 proc. w 2021 r.

Jak oceniono, przy zwiększonej intensywności międzynarodowej wymiany handlowej kraje eksportujące surowce korzystają z poprawy warunków handlowych.

Kłopot ze szczepieniami w krajach wschodzących

Dodano, że powolny postęp kampanii szczepień w krajach wschodzących czyni mało prawdopodobnym osiągnięcie odporności stadnej w ciągu najbliższych 12 miesięcy."Oznaczałoby to, że nieregularność procesów (aktywności i nieaktywności) będzie się utrzymywać i nadal ograniczać popyt wewnętrzny w większości gospodarek wschodzących" - napisano.

Autorzy barometru odnotowują też wzrost ryzyka politycznego związanego z kryzysem zdrowotnym i przyspieszeniem inflacji.

Kłopoty ze wzrostem cen surowców

Eksperci zwracają też uwagę na wzrost inflacji - m.in. 8,1 proc. w ujęciu rok do roku w Brazylii (najwyższy od pięciu lat) - oraz późniejsze zaostrzenie polityki monetarnej w niektórych krajach, które prawdopodobnie ograniczy tempo ożywienia popytu krajowego.

Jak czytamy, kraje z dużym udziałem materiałów w sprowadzanych towarach ucierpią z powodu znacznego wzrostu cen importowych. Dotyczy to Chin, w których na surowce przypada ponad 30 proc. importu.

"O ile inflację konsumencką w Chinach póki co udaje się utrzymać w ryzach (+1,3 proc. w ciągu roku), o tyle gwałtowny wzrost cen producentów (+9 proc. rok do roku, najwyższy od 12 lat) zwiastuje jej przyspieszenie w nadchodzących miesiącach" - stwierdzono.

Coface podwyższa ponadto oceny ryzyka 11 krajów świata, w tym m.in. USA, Kanady, Australii, Rosji i Meksyku.

PAP, jk

Czytaj także

Gospodarka powoli staje na nogi. OECD: światowe PKB będzie rosnąć szybciej niż przewidywano

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 13:24
Dzięki kampanii szczepień przeciw Covid-19 i rządowym pakietom stymulacyjnym światowa gospodarka podnosi się z kryzysu szybciej, niż wskazywały poprzednie prognozy - ogłosiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według niej wzrost globalnego PKB w 2021 r. wyniesie 5,8 proc., a w 2022 r. - 4,4 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o polskiej gospodarce: w najbliższych latach będzie rosła średnio o 5 proc., ale trzeba pamiętać o zagrożeniach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:45
Ekonomiści nie mają wątpliwości – cowidowy problem polska gospodarka ma już za sobą, a co za tym idzie będzie się rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat o ok. 5 procent rocznie. To nie oznacza jednak, że nie ma zagrożeń – wśród nich eksperci wskazują groźbę nawrotu pandemii czy utrzymania w ryzach inflacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus dotkliwie uderzył w rosyjską gospodarkę. PKB mniejszy o 3,1 procent, straty wyceniane na 13,6 mld dolarów

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 13:50
Rosyjska gospodarka boleśnie odczuła pandemię – jak podał w lutym Urząd statystyczny Rosstat, PKB Rosji zmniejszyło się o 3,1 proc., najbardziej od 11 lat. W 2020 r. straty gospodarcze wywołane pandemią koronawirusa przekroczyły 997 mld rubli, czyli ponad 13,6 mld dolarów.
rozwiń zwiń