X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Upadłość konsumencka. Osoby, które ją ogłosiły, mają co najmniej 689 mln zł długów

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 09:36
Osoby, które ogłosiły upadłość konsumencką w ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku winne są bankom i innym wierzycielom co najmniej 689 mln zł - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Częściej zaczęli bankrutować mężczyźni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Stokkete

Według danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, przez pierwszych pięć miesięcy tego roku upadłość konsumencką ogłosiło niemal tyle osób co w całym 2019 r., czyli ponad 7,4 tys. Bankom i innym wierzycielom tegoroczni bankruci winni są co najmniej 689 mln zł, z czego rekordzista - ponad 8 mln zł. Z kolei licząc od 2015 r., kiedy prawo otworzyło się na upadłość konsumencką, tego typu długi przekroczyły 5,1 mld zł.

Ekspert BIG InfoMonitor Halina Kochalska zwróciła uwagę, że podobnie jak przy różnego rodzaju trudnych sytuacjach, również w przypadku upadłości konsumenckich w grę wchodzi splot wielu niesprzyjających okoliczności: rozwód, utrata pracy, kłopoty zdrowotne. W tle - jak wskazała - zdarza się też nadmierny optymizm, co do możliwości spłaty zaciąganych zobowiązań.

- Wpływ na statystyki może też mieć pandemia, która w niektórych przypadkach przeważyła szalę w złą stronę i zamiast oddalić, przybliżyła upadłość– oceniła.

Dodała, że osoby decydujące się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej zwykle mają sporo nieopłaconych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych. Wśród ogłaszających upadłość w tym roku, problemy z obsługą kredytów i innych zobowiązań miało trzech na czterech - wynika z danych BIG.

Kochalska wyjaśniła, że spośród 7,4 tys. bankrutujących ponad 5,6 tys. ma zaległości widoczne w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, w niemal 90 proc. przypadków problemy dłużników istniały już co najmniej pół roku przed ogłoszeniem upadłości. Jej zdaniem odpowiednia weryfikacja wiarygodności płatniczej "mogłaby zapobiec pogłębianiu ich zadłużenia i stratom przyszłych wierzycieli".

Wielomilionowe zaległości

Łączna kwota do spłaty przez tegorocznych dłużników wynosi w bazach BIG InfoMonitor i BIK 689,2 mln zł. Przeciętnie na jedną osobę wypada niecałe 122,6 tys. zł. Rok temu było to 136,6 tys. zł, a dwa lata wcześniej 128,1 tys. zł. W pierwszym roku otwarcia się legislacji na upadłość konsumencką w Polsce (2015 r.) było to ponad 235 tys. zł. Eksperci zastrzegli, że średnia zaległość to uproszczenie, bo wpływ na kwotę mają z założenia wysokie kredyty mieszkaniowe, a te wśród ogłaszających upadłość licząc od 2015 r. ma ok. 11 proc. bankrutujących osób; w tym roku jest to poniżej 8 proc.

Według Kochalskiej na obecnych dłużnikach z samymi kredytami mieszkaniowymi ciąży średnio 448 tys. zł zaległości, a ogłaszających upadłość wyłącznie z kredytami konsumpcyjnymi - niecałe 93 tys. zł. Do tego dochodzą różnego rodzaju nieopłacone zobowiązania widniejące w BIG InfoMonitor - ich przeciętna wartość to ponad 20 tys. zł na osobę.

Pieniądze para oszczędzanie 1200.jpg
Co trzeci z nas nie ma żadnych oszczędności. Znamy wyniki badania

Rekordzista zadłużony na ponad 8 mln zł

Do pierwszej dziesiątki największych dłużników trafiły osoby posiadające minimum 2,4 mln zł zobowiązań widocznych w BIG InfoMonitor i BIK. Tegorocznego rekordzistę obciąża niemal 8,4 mln zł długów - na tę sumę składa się osiem zobowiązań. Rekordzistą jest 62-letni mężczyzna z Mazowsza. Kolejnym dłużnikiem jest 54-letnia kobieta z Warszawy, ze zobowiązaniami przekraczającymi 5,8 mln zł. Trzecia, to również 54-latka, mieszkanka Krakowa. Jej dług przekracza 3,3 mln zł. Powyżej 3 mln zł ma także 59-letni dłużnik z woj. łódzkiego. W "top 10" jest czterech rekordzistów pochodzących z Dolnego Śląska, po dwie osoby z woj. mazowieckiego i łódzkiego.

Na ogłoszenie upadłości najczęściej decydują się osoby w wieku 36-45 lat (co najmniej co czwarta osoba). Po raz pierwszy w statystykach bankructw mężczyźni dominują nad kobietami. Jest ich więcej w grupach wiekowych od 18. do 55. roku życia. Panie przeważają obecnie tylko w starszych pokoleniach.

Od 2015 r. do końca maja tego roku upadłość ogłosiło ponad 46 tys. osób. Ich łączne długi widoczne w BIK i Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor przekroczyły 5,1 mld zł. Tylko w zeszłym roku doszło 1,36 mld zł. Zdaniem ekspertów zapowiada się, że w tym roku będzie to kolejnych co najmniej 1,6 mld zł.

Kochalska zwróciła uwagę, że nie w każdym przypadku ogłoszenie upadłości oznacza pełne oddłużenie.

- Dłużnik traci prawo do zarządzania swoim majątkiem, a nieruchomości i ruchomości idą na sprzedaż w celu zaspokojenia wierzycieli - wyjaśniła. Według niej decyzja o bankructwie powinna być ostatecznością - zawsze warto wcześniej próbować porozumieć się z wierzycielami.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Rośnie zainteresowanie inwestorów rynkiem wynajmu mieszkań. W Polsce korzysta z tego 4 proc. gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:37
Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większa ochrona konsumentów. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 07:26
Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla. Po zmianach, jeśli konsument zostanie pozwany na podstawie weksla, który wystawił np. bankowi, sąd będzie musiał z urzędu zbadać umowę, która była podstawą wystawienia weksla, pod kątem nieuczciwych postanowień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co trzeci z nas nie ma żadnych oszczędności. Znamy wyniki badania

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 08:09
Żadnych oszczędności nie ma co trzeci Polak - wynika z najnowszego badania na potrzeby raportu "Polaków portfel własny: nowa normalność". Mimo pandemii 72 proc. ocenia swoją obecną sytuację finansową jako dobrą - podano.
rozwiń zwiń