X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany klimatu to straty dla gospodarki. Utrata do 10 proc. PKB

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 09:30
Co najmniej 78 zgonów spowodowanych ekstremalną falą upałów potwierdził Departament Zdrowia amerykańskiego stanu Waszyngton. Według dziennika "Seattle Times" faktyczna liczba ofiar może być wyższa. Są to dane tylko z zeszłego tygodnia. Zmiany klimatyczne stanowią największe długoterminowe zagrożenie dla gospodarki światowej. Jeśli nie zostaną podjęte żadne działania łagodzące, globalne temperatury mogą wzrosnąć o ponad 3°C, a światowa gospodarka może skurczyć się o 18 proc. w ciągu najbliższych 30 lat. Taki je obraz wyłania się z raportu Swiss Re o zmianach klimatycznych.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Suwan Wanawattanawong

Niezwykle wysokie temperatury nawiedziły region północno-zachodniego Pacyfiku pod koniec czerwca. "Seattle Times", powołując się na raport naukowców, twierdzi, że wystąpienie ekstremalnych warunków pogodowych byłoby prawie niemożliwe, gdyby nie zmiany klimatyczne. Upały doprowadziły do mnóstwa zgonów także w Oregonie i Kolumbii Brytyjskiej.

"Fala upałów rozpoczęła się w Seattle 26 czerwca i przyniosła przez trzy dni rekordowe w tamtym regionie temperatury ponad 100°F (37,7°C), zarejestrowane na międzynarodowym lotnisku Seattle-Tacoma. W szczytowym momencie było 108°F (42,2°C). [...] Najbardziej śmiercionośnym dniem fali upałów okazał się 29 czerwca, kiedy spowodowały one 33 zgony" – podaje "Seattle Times" (ST) za stanowym Departamentem Zdrowia.

Zwraca uwagę, że z powodu upałów służby ratunkowe przeciążone były zalewem pacjentów, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej notowały rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną i zablokowane zostały niektóre drogi.

Straty dla gospodarki

Instytut szwajcarskiej firmy ubezpieczeniowej Swiss Re przeprowadził testy warunków skrajnych, aby zbadać, jak na gospodarkę 48 krajów wpłyną bieżące skutki zmian klimatycznych w ramach czterech różnych scenariuszy wzrostu temperatury. Globalne ocieplenie sprawia, że skutki klęsk żywiołowych związanych z pogodą stają się bardziej dotkliwe, może to z czasem prowadzić do znacznych strat w dochodach i produktywności.

Czytaj także:
izera 1200.jpg
W Polsce ruszają dotacje na zakup aut elektrycznych. Sprawdzamy zachęty w innych krajach Europy

Na przykład podnoszący się poziom mórz powoduje utratę gruntów, które w przeciwnym razie mogłyby zostać wykorzystane w sposób produktywny, a stres cieplny może prowadzić do nieurodzaju. Rosnące temperatury najbardziej dotknęłyby wschodzącą gospodarkę w regionach równikowych.

Gospodarka największych krajów może stracić około 10 proc. PKB w ciągu 30 lat

W przypadku skrajnego scenariusza, zakładającego wzrost temperatury o 3,2°C, Chiny stracą prawie jedną czwartą swojego PKB (24 proc.) do połowy stulecia. Stany Zjednoczone, Kanada i Wielka Brytania stracą około 10 proc., Europa ucierpiałaby nieco bardziej (11 proc.), przy czym gospodarka np. Finlandii czy Szwajcarii jest mniej narażona (6 proc.) niż np. Francji czy Grecji (13 proc.).

Mapa Climate Economic Index. Natężenie koloru odzwierciedla podatność gospodarki na zmiany klimatyczne. Źródło: Swiss Re Mapa Climate Economic Index. Natężenie koloru odzwierciedla podatność gospodarki na zmiany klimatyczne. Źródło: Swiss Re

- Ryzyko klimatyczne dotyczy każdego społeczeństwa, każdej firmy i każdej osoby. Do 2050 r. liczba ludności na świecie wzrośnie do prawie 10 miliardów, zwłaszcza w regionach najbardziej dotkniętych zmianami klimatu. Musimy zatem działać już teraz, aby złagodzić ryzyko i osiągnąć cele zerowej emisji netto. Podobnie jak pokazuje nasz ostatni indeks różnorodności biologicznej, przyroda i usługi ekosystemowe przynoszą ogromne korzyści gospodarcze, ale są bardzo zagrożone. Dlatego właśnie zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej stanowią bliźniacze wyzwania, z którymi musimy się zmierzyć jako globalna społeczność, aby utrzymać zdrową gospodarkę i zapewnić zrównoważoną przyszłość - stwierdził Thierry Léger, przewodniczący Swiss Re Institute.

Indeks wpływu zmian klimatycznych na gospodarkę

Oprócz oceny oczekiwanego wpływu gospodarczego każdego kraju na ryzyko klimatyczne Instytut Swiss Re sklasyfikował państwa pod względem ich podatności na ekstremalnie suche i mokre warunki pogodowe. Ponadto zbadano zdolność danego kraju do radzenia sobie ze skutkami zmian klimatycznych. Łącznie wyniki te pozwoliły stworzyć ranking odporności krajów na rezultaty zmian klimatycznych.

Czytaj także:
odnawialne źródła energii oze 1200.jpg
Tauron wspiera mikroinstalacje OZE. Przyłączył już dziesiątki tysięcy do swojej sieci

Kraje najsilniej dotknięte negatywnymi skutkami to często te, które mają najmniej zasobów, aby dostosować się do rosnących globalnych temperatur i złagodzić ich skutki. Najbardziej narażone w tym kontekście są Malezja, Tajlandia, Indie, Filipiny i Indonezja. Najmniej narażona jest zaawansowana gospodarka na półkuli północnej, w tym USA, Kanada, Szwajcaria i Niemcy.

W raporcie stwierdzono, że "[...] potrzeba działania jest bezdyskusyjna. Skoordynowane działania największych emitentów dwutlenku węgla na świecie mają kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów klimatycznych. Sektor publiczny i prywatny może ułatwić i przyspieszyć transformację, szczególnie w zakresie zrównoważonych inwestycji infrastrukturalnych, które są niezbędne do utrzymania wzrostu temperatury poniżej 2°C. Biorąc pod uwagę długoterminowy horyzont ich zobowiązań i długoterminowy kapitał do zaangażowania, inwestorzy instytucjonalni, tacy jak fundusze emerytalne lub firmy ubezpieczeniowe, są również idealnie przygotowani do odegrania znaczącej roli".

- Zmiany klimatyczne stanowią ryzyko systemowe i można się nimi zająć tylko w skali globalnej. Do tej pory zrobiono zbyt mało. Przejrzystość i ujawnianie wysiłków na rzecz zerowego bilansu netto, podejmowanych zarówno przez rządy, jak i sektor prywatny, mają istotne znaczenie. Przejście do gospodarki niskoemisyjnej będzie możliwe tylko wtedy, gdy sektory publiczny i prywatny będą działać wspólnie. Niezbędna jest globalna współpraca w celu ułatwienia przepływów finansowych do państw o wrażliwej gospodarce. Mamy możliwość skorygowania kursu już teraz i zbudowania świata, który będzie bardziej ekologiczny, zrównoważony i odporny.

Climate Economics Index Climate Economics Index. Źródło: Swiss Re

Nasza analiza pokazuje korzyści płynące z inwestowania w gospodarkę o zerowym bilansie netto. Na przykład dodanie zaledwie 10 proc. do 6,3 bln USD rocznych inwestycji w globalną infrastrukturę ograniczyłoby wzrost średniej temperatury do poniżej 2°C. Jest to zaledwie ułamek strat w globalnym PKB, które grożą nam, jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań – stwierdził Jérôme Haegeli, główny ekonomista grupy Swiss Re.

"Łagodzenie zmian klimatycznych wymaga całego zestawu środków. Potrzebna jest większa polityka cenowa w zakresie emisji dwutlenku węgla w połączeniu z zachętami do stosowania rozwiązań opartych na naturze i kompensacji emisji dwutlenku węgla, a także międzynarodowa konwergencja w zakresie taksonomii zielonych i zrównoważonych inwestycji. W ramach sprawozdawczości finansowej instytucje powinny regularnie ujawniać, w jaki sposób planują osiągnąć cele Porozumienia Paryskiego i zerowej emisji netto" - podsumowują autorzy raportu.


PolskieRadio24.pl/ Swiss Re/PAP/ mib

Czytaj także

Lasy w służbie gospodarki. Świat traci ich zbyt dużo

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 22:30
Szacuje się, że od 1990 r. 420 mln hektarów lasów zostało utraconych w wyniku przekształcenia w inne formy użytkowania gruntów, chociaż tempo wylesiania zmniejszyło się w ciągu ostatnich trzech dekad. W latach 2015-2020 tempo wylesiania wyniosło w przybliżeniu 10 mln hektarów rocznie. Od 1990 r. powierzchnia lasów pierwotnych na całym świecie zmniejszyła się o ponad 80 mln hektarów. Lasy są kluczowe dla gospodarki, ale to właśnie nasze wzorce konsumpcyjne sprawiają, że jest ich coraz mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Degradacja ekosystemu to efekt dysfunkcji światowej gospodarki". Przesłanie papieża

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 16:28
Papież napisał, że degradacja ekosystemu jest konsekwencją nieprawidłowego funkcjonowania gospodarki i systemu ekonomicznego. Franciszek wystosował przesłanie na inaugurację proklamowanej przez ONZ Dekady Przywracania Ekosystemów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prawo klimatyczne w UE ostatecznie przyjęte. Wspólnota ma być neutralna klimatycznie do 2050 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 11:28
Prawo klimatyczne w Unii Europejskiej oficjalnie zatwierdzone. Dziś przyjęły go kraje członkowskie, a w ubiegłym tygodniu zaakceptowali europosłowie.
rozwiń zwiń