X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program wsparcia dla rodzin dot. mieszkań na finiszu. Wiemy, kiedy trafi pod obrady Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:23
Liczę na to, że najpóźniej w sierpniu trafią do Sejmu priorytetowe z punktu widzenia Polskiego Ładu projekty mieszkaniowe - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Według niego w poniedziałek nadany zostanie bieg tym dokumentom.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Resort rozwoju zakończył pracę nad dwoma projektami ustaw będące częścią Polskiego Ładu. Chodzi o bon mieszkaniowy i gwarancjach spłaty kredytów hipotecznych oraz o domu do 70 mkw. bez formalności.

- W tym tygodniu złożyliśmy wraz z wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anną Kornecką gotowe już projekty z propozycją włączenia ich do wykazu prac rządu. Zespół ministerialny, który decyduje o tym wykazie, spotyka się w poniedziałek - powiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Według szefa MRPiT "już w poniedziałek nadany zostanie bieg tym dokumentom". - Ponieważ mają one charakter priorytetowy z punktu widzenia Polskiego Ładu, to liczę na to, że trafią do Sejmu najpóźniej w sierpniu - ocenił minister.

mieszkanie 1200.jpg
Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. Nowe rozwiązania z podpisem prezydenta

Jakie ułatwienia dla budownictwa ?

Jednym z założeń programu Polski Ład jest wprowadzenie zmiany polegającej na ułatwieniu w budowie niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej o powierzchni zabudowy do 70 mkw. bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Według resortu rozwoju, pracy i technologii projektowane zmiany spowodują przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego, co ma ułatwić budowę przyszłym inwestorom.

Bon mieszkaniowy ma z kolei umożliwić najem albo nabycie własnego mieszkania bądź domu jednorodzinnego lub wybudowanie domu jednorodzinnego. Ma być przyznawany w wysokości uzależnionej m.in. od liczby członków gospodarstwa domowego

Dwa typy bonów mieszkaniowych

MRPiT przewiduje dwa warianty bonu mieszkaniowego: społeczny i rodzinny. Społeczny bon mieszkaniowy będzie przeznaczony dla osób nieposiadających własnego mieszkania, których dochody ograniczają możliwość uzyskania kredytu. Przeznaczyć go będzie można na partycypację w kosztach budowy mieszkania społecznego czynszowego (SIM/TBS) albo na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

Z kolei rodzinny bon mieszkaniowy ma być kierowany do rodzin, w których skład wchodzi co najmniej troje dzieci lub osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Przewiduje się, że ten rodzaj bonu będzie można przeznaczyć na cele objęte bonem społecznym, a ponadto na finansowanie zakupu mieszkania na własność, wniesienia wkładu budowlanego albo kosztów budowy domu jednorodzinnego.

budowa mieszkanie 1200.jpg
Na czym będzie polegało wsparcie dla budownictwa mieszkaniowego w Polskim Ładzie? Resort rozwoju przedstawił szczegóły dwóch ustaw

Program pomocy przy spłacie kredytu hipotecznego

Rządowy program gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych (tzw. gwarancja na wkład własny) ma być przeznaczony dla osób posiadających zdolność kredytową, ale niedysponujących oszczędnościami na pokrycie wymaganego przez banki wkładu własnego.

Rozwiązanie przewiduje, że możliwe będzie udzielanie kredytobiorcy gwarancji przez Bank Gospodarstwa Krajowego, która zastąpi wymagany przez bank wkład własny. Przekazana do KPRM założenia przewidują, że gwarantowana kwota nie będzie mogła przekroczyć 20 proc. wartości nabywanej nieruchomości oraz kwoty 100 tys. zł.

PR24/PAP/sw

Czytaj także

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Łódzkiem. W regionie ma powstać 650 mieszkań

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:07
- Ogłaszamy powstanie spółki SIM Łódzkie. Powstaną mieszkania, dzięki którym życie rodzin stanie się lepsze - zapowiedział w Radomsku (Łódzkie) wicepremier Jarosław Gowin. W ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w regionie ma powstać 650 mieszkań o umiarkowanym czynszu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Program Inwestycyjny Polskiego Ładu to setki tysięcy nowych miejsc pracy

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 10:45
- Czego potrzebuje dzisiaj polska gospodarka? Przede wszystkim inwestycji, innowacji, infrastruktury, eksportu i budowy dużych projektów, które służyć będą wszystkim - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas ogłoszenia Rządowego Funduszu Program Inwestycji Strategicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przełomowy program umożliwiający realizowanie strategicznych inwestycji". Prezes BGK o jednym z filarów Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:25
Program Inwestycji Strategicznych stanowi jeden z ważnych filarów Polskiego Ładu - powiedziała w Szczecinie prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka. Rozpoczął się nabór wniosków dla samorządów.
rozwiń zwiń