X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polskie firmy wracają na brytyjski rynek. Tak wynika z nowych danych KUKE

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 11:50
- Nasze najnowsze dane sygnalizują, że sytuacja w handlu z Wielką Brytanią powróciła do normalności po szoku, jakim było opuszczenie przez ten kraj unijnej strefy wspólnego handlu z końcem 2020 r. - powiedziała Katarzyna Kowalska, wiceprezes KUKE.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/ Sven Hansche

 -Nasze najnowsze dane sygnalizują, że sytuacja w handlu z Wielką Brytanią powróciła do normalności po szoku, jakim było z końcem 2020 r. opuszczenie przez ten kraj unijnej strefy wspólnego handlu. Sądzimy, że również w relacjach z kontrahentami z Wysp nasi eksporterzy będą notować dynamiczny wzrost sprzedaży - uważa Katarzyna Kowalska, wiceprezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Na początku roku wartość ubezpieczonych przez KUKE obrotów handlowych z Wielką Brytanią spadła o ponad 20 proc. Według KUKE jedną z przyczyn mogły być zwiększone dostawy towarów na Wyspy Brytyjskie pod koniec 2020 r. Polskie firmy w ten sposób chciały uniknąć spodziewanych kłopotów z formalnościami na granicach czy też konieczności dokonywania nowych opłat.

brexit 1200.jpg
Ile pieniędzy polskie firmy stracą z powodu brexitu? Są nowe dane

Wzrost sprzedaży do UK od wiosny 2021

- W kwietniu sytuacja diametralnie się zmieniła, a polskie firmy ubezpieczyły w KUKE sprzedaż na rzecz brytyjskich kontrahentów o wartości o 134 proc. większej niż rok wcześniej i o 17 proc. większą niż miesiąc wcześniej. Oczywiście trzeba pamiętać, że kwiecień 2020 r. był pierwszym pełnym miesiącem, gdy Europę sparaliżowały ograniczenia związane z koronawirusem - powiedziała Katarzyna Kowalska.

W tym okresie ubiegłego roku, transport był utrudniony ze względu na zamknięcie granic, a na dodatek przedsiębiorcy obawiali się dalszego rozwoju sytuacji epidemicznej. W efekcie w porównaniu z marcem 2020 r. obroty spadły aż o 57 proc. W maju ten spadek został jeszcze pogłębiony.

- W tym roku sytuacja jest zupełnie inna, a w maju tego roku zanotowaliśmy wzrost wartości ubezpieczonego handlu o 28 proc. rok do roku. W sumie po pięciu miesiącach, biorąc pod uwagę skorygowane dane KUKE, zwyżka wynosi 52 proc. rdr. Można zakładać, że najbliższe miesiące przyniosą podtrzymanie wysokiej dynamiki wzrostu eksportu, choć stopniowo skala poprawy będzie malała z powodu wygasania efektu statystycznego, gdyż drugie półrocze 2020 r. było okresem silnej ekspansji polskich producentów na światowych rynkach - podkreśliła wiceprezes KUKE.

shutt eksport 1200.jpg
Ubiegły rok był szczególnie udany dla polskiego handlu zagranicznego. Saldo wymiany towarowej wzrosło 10-krotnie

Brytania coraz więcej importuje

Jej zdaniem, za wzrostem obrotów handlowych z Wielką Brytanią przemawia odnotowany w tym kraju w maju wzrost gospodarczy. Wprawdzie był on niższy od przewidywań rynkowych (wyniósł 0,8 proc.), ale był to czwarty z kolei miesiąc na plusie. Dobrze trzyma się też sprzedaż detaliczna na Wyspach. Poza tym z kolejnych obszarów gospodarki zdejmowane są ograniczenia sanitarne.

- Nie widać na razie znaczącego wzrostu niewypłacalności w sektorze firm. Przedsiębiorcy stopniowo zaznajamiają się też z nowymi procedurami obowiązującymi w handlu z Wielką Brytanią poza UE, dlatego nasz eksport powinien coraz lepiej sobie radzić. Na dobre wyniki sprzedaży mogą więc liczyć polscy dostawcy dóbr konsumpcyjnych, w tym żywności - dodała wiceprezes KUKE.

PR24/PAP/sw

Czytaj także

Ekonomista: nowa umowa między Wielką Brytanią a Unią uspokaja polskich producentów i eksporterów

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 17:45
O  nowej pobrexitowej umowie między Wielką Brytanią a Unią Europejską i konsekwencjach z niej wynikających dla polskich eksporterów i importerów, mówił w radiowej Jedynce Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielka Brytania chce przystąpić do strefy wolnego handlu. "Skrząca się nagroda po brexicie"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 11:15
Wielka Brytania rozpoczęła we wtorek formalne negocjacje o przystąpieniu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), co jest kluczowym elementem zmiany jej priorytetów handlowych po brexicie.
rozwiń zwiń