X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes BGK: Fundusz Trójmorza zgromadził już około miliarda euro i zrealizował trzy projekty

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 12:38
- Pokazujemy, że współpraca regionalna jest możliwa, że łącząc nasze siły, możemy budować ciekawe inwestycje i pobudzać biznes do rozwoju - powiedziała prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beata Daszyńska-Muzyczka.
Obrady 6. Szczytu Inicjatywy Trójmorza, 9 bm. w Sofii.
Obrady 6. Szczytu Inicjatywy Trójmorza, 9 bm. w Sofii. Foto: PAP/Andrzej Lange

Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że działający od 2019 roku Fundusz Trójmorza, tworzony przez 12 państw, zgromadził już około miliarda euro. Docelowo fundusz ma dysponować kwotą od 3 do 5 mld euro.

Analiza 180 projektów, obejmujących transport, energetykę i sektor cyfrowy

Wskazała, że fundusz realizuje inwestycje w sektorach: transportowym, energetycznym i cyfrowym.

12000.jpg
Szczyt Trójmorza. Prezydent: ta inicjatywa jest w rozkwicie

- Nasz doradca inwestycyjny wyszukuje projekty. Obecnie analizie poddanych jest 180 projektów, które mogą być realizowane przez fundusz - podała.


Posłuchaj
00:32 trójmorze-duda.mp3 inicjatywa państw Trójmorza, mimo pandemii koronawirusa, jest w rozkwicie - mówił w trakcie spotkania przywódców krajów Europy Środkowej prezydent Andrzej Duda. W stolicy Bułgarii, Sofii, trwa drugi dzień spotkania w ramach szczytu Trójmorza/IAR/

Fundusz wsparł już trzy przedsięwzięcia – w Polsce, w Estonii, na południu

Daszyńska-Muzyczka poinformowała, że do tej pory Fundusz Trójmorza zrealizował trzy projekty. - To inwestycja w leasing lokomotyw, która dotyczy Polski i krajów naszego najbliższego sąsiedztwa. Mamy również data center w Tallinie, a trzecia inwestycja dotyczy farm fotowoltaicznych na południu Trójmorza. Każda z tych inwestycji przekłada się na wzmacnianie gospodarki krajów Trójmorza - powiedziała prezes BGK.

- Inicjatywa Trójmorza i Fundusz Trójmorza pokazują, że współpraca regionalna jest możliwa, że łącząc nasze siły, możemy budować ciekawe inwestycje, pobudzać biznes do rozwoju, wymianę handlową, rozwijać turystykę - podkreśliła.


Posłuchaj
00:11 SZCZYT 2.mp3 W Sofii trwa drugi dzień obrad szczytu państw Inicjatywy Trójmorza. Do Bułgarii przyjechali przedstawiciele 12 krajów naszego regionu, w tym prezydent Andrzej Duda, oraz partnerzy zewnętrzni inicjatywy - m.in. z Niemiec, Grecji, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych /IAR/

Fundusze nie są przeznaczone na covidowe wsparcie, mają wspomagać inwestycje ważne dla gospodarki

Pytana, jak Fundusz Trójmorza może wspierać odbudowę gospodarki po kryzysie związanym z COVID-19, Daszyńska-Muzyczka zauważyła, że ratowanie gospodarki to odpowiedzialność rządu i instytucji rozwojowych.

- My w tej przestrzeni przygotowaliśmy dla polskich przedsiębiorców pakiety pomocowe - wskazała. - Fundusz natomiast nie ma tutaj swojej roli do odegrania. To jest fundusz inwestycyjny, także nie bardzo widzę, żeby miał on ratować gospodarkę, ale myślę, że realizowane przez fundusz inwestycje dają szansę na pobudzenie wzrostu ekonomicznego - dodała.

Prezes BGK powiedziała, że po szczycie Inicjatywy Trójmorza w Sofii spodziewa się, że zainteresowanie regionem znacznie wzrośnie.

Fundusz Trójmorza łączy 12 państw, jego inicjatorem jest polski Bank Gospodarstwa Krajowego

- Inicjatywa połączyła 12 państw, które patrzą dzisiaj na siebie jako na ważnych partnerów w rozwoju swojej gospodarki i zwiększaniu wymiany gospodarczej w tym regionie. Jest ogromne zainteresowanie Inicjatywą Trójmorza, widać, że nabiera ona tempa. Mamy ogromny potencjał, mamy jednocześnie ogromne luki infrastrukturalne, jesteśmy fantastycznym regionem do inwestycji - oświadczyła.

BGK jest pomysłodawcą, inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem Funduszu Trójmorza, który zakłada pozyskiwanie środków na inwestycje od instytucji rozwoju reprezentujących poszczególne kraje Trójmorza, od międzynarodowych instytucji finansowych oraz od inwestorów prywatnych takich jak fundusze emerytalne, które szukają długoterminowych inwestycji.

Fundusz Trójmorza działa na zasadach rynkowych, uzupełnia środki UE oraz krajów Europy Środkowo-Wschodniej

Fundusz jest międzynarodowym wehikułem inwestycyjnym, działającym na zasadach rynkowych, tj. mającym dawać zysk dla jego inwestorów. Środki funduszu są uzupełnieniem dla środków unijnych, a także budżetowych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracuje m.in. z PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP.

BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, a także wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. Bank zarządza ponadto programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Od czwartku w stolicy Bułgarii trwa szczyt Inicjatywy Trójmorza.


IAR, PAP, jk

Czytaj także

Gazowe rozmowy na Pomorzu. Trójmorze jednoczy się wokół energetyki

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 16:25
Najważniejsze trendy w polskim i międzynarodowym gazownictwie oraz czynniki, które w przyszłości kształtować będą sytuację na rynkach gazu, zdominowały 23. konferencję GAZTERM – prestiżowe miejsce spotkań i dyskusji przedstawicieli branży energetycznej z Polski i ze świata. Podczas konferencji odbył się również Szczyt Gazowy Trójmorza.
rozwiń zwiń