X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polak został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei. Został nim prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 17:34
Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Tomasz Lachowicz, dyrektor przedstawicielstwa PKP SA w Brukseli.
Krzysztof Mamiński
Krzysztof MamińskiFoto: materiały peasowe PKP SA

- Pan Krzysztof Mamiński, od 2017 roku pełniący funkcję prezesa PKP został wybrany jednomyślnie przez zgromadzenie ogólne na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC). Po raz pierwszy w historii prezes Polskich Kolei Państwowych objął stanowisko szefa UIC. To duży sukces PKP i duży sukces Polski - powiedział Lachowicz.

Krzysztof Mamiński został przewodniczącym Międzynarodowego Związku Kolei na dwuipółletnią kadencję.

UIC to największa światowa organizacja branżowa skupiająca uczestników rynku kolejowego. UIC skupia zarządców infrastruktury, przewoźników, przedsiębiorców świadczących różne usługi dla transportu kolejowego i instytucje badawcze.

Krzysztof Mamiński będzie nadal prezesem PKP SA

Prezes PKP zastąpił na stanowisku przewodniczącego Związku Gianluigiego Castelliego, do niedawna prezesa zarządu Włoskich Kolei Państwowych Mamiński będzie przewodniczył organizacji przez 2,5 roku i jednocześnie pozostanie prezesem PKP SA.Krzysztof Mamiński podkreślił, że jest to wielki dzień dla polskich kolei i dla Polski. Dodał, że przed transportem kolejowym stoją ważne wyzwania związane z ochroną klimatu.

- Najważniejszym zadaniem, pierwszym, jest uzmysławianie tego, że kolej to rodzaj transportu najmniej emisyjny, najbardziej bezpieczny - powiedział dziennikarzom po konferencji Mamiński.

Powiedział, że transport ogółem jest odpowiedzialny za około 25 do 30 procent emisji dwutlenku węgla. Podkreślił, że udział kolei w emitowanym przez transport CO2 wynosi 2 procent.

Prezes PKP wskazał, że także Polsce powstają inwestycje wspierające transport przyjazny dla środowiska.

Wskazał, że Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko inwestycja w gospodarkę, ale też wzmocnienie roli transportu przyjaznego dla klimatu.

Czym zajmuje się Międzynarodowy Związek Kolei

Misją Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) jest:

 1. promowanie transportu kolejowego na całym świecie w celu skutecznego reagowania na obecne i przyszłe wyzwania związane z mobilnością i zrównoważonym rozwojem,
 2. rozwijanie i ułatwianie wszelkich form międzynarodowej współpracy między członkami oraz promowanie wymiany najlepszych praktyk,
 3. promowanie interoperacyjności oraz opracowywanie i publikowanie rozwiązań problemów związanych z systemem kolejowym,
 4. wspieranie członków w ich wysiłkach na rzecz rozwoju nowych biznesów i obszarów działalności,
 5. proponowanie nowych sposobów poprawy parametrów technicznych i środowiskowych transportu kolejowego, zwiększenie konkurencyjność i redukcja kosztów.

Działania UIC koncentrują się na obszarach:

 1. normalizacji (standaryzacji),
 2. ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju,
 3. bezpieczeństwa i ochrony,
 4. rozwoju przewozów na korytarzach towarowych,
 5. badaniach i innowacjach (nowych technologiach),
 6. promowania roli kolei w gospodarce światowej.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Coraz więcej osób wybiera kolej. Ponad 355 milionów pasażerów w 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2020 14:00
Raport na temat przewozów pasażerskich opublikował Urząd Transportu Kolejowego. Z opracowania wynika, że w 2019 roku pociągi w naszym kraju przewiozły ponad 355 milionów osób. To o około 25 milionów więcej niż w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drogowcy i kolejarze będą ze sobą ściśle współpracować, m.in. przy budowie CPK

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 11:28
Inwestycje drogowe i kolejowe będą znacznie lepiej koordynowane. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w tej sprawie porozumienie z PKP Polskimi Liniami kolejowymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeden z największych projektów taborowych w historii spółki". PKP Intercity kupuje nowoczesne lokomotywy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 12:11
PKP Intercity ogłosiło postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na zakup 63 nowoczesnych, wielosystemowych lokomotyw elektrycznych o prędkości co najmniej 200 km/h. Będzie to jeden z największych projektów taborowych w historii spółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinne podróże koleją hitem tegorocznych wakacji. Zobacz, co przygotowało PKP Intercity

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 16:00
Rodziny z dziećmi szybko wracają do podróżowania koleją - pokazują dane PKP Intercity. Przewoźnik przewiduje, że m.in. dzięki licznym ofertom i zniżkom dla tej grupy podróżnych w tegoroczne wakacje rodzinne podróże będą cieszyć się dużą popularnością.
rozwiń zwiń