X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Samorządy dostaną rekompensatę za spadek wpływów z PIT. Resort finansów doprecyzowuje ustawę

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 12:15
Ministerstwo Finansów jest na finiszu prac nad ustawą, która zmieni sposób finansowania samorządów. Pojawi się subwencja rozwojowa, która zdejmie z samorządów ciężar nowych inwestycji, inaczej też będą liczone ich wpływy podatkowe – powiedział w czwartek wiceminister finansów Jan Sarnowski w telewizji wPolsce.pl.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Thanwa photo

- W przyszłym tygodniu projekt ustawy, wprowadzającej zmiany podatkowe zapowiedziane w "Polskim Ładzie", trafi do konsultacji społecznych. Teraz jesteśmy na etapie ostatnich szlifów – stwierdził wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Jak wyliczył wiceminister Sarnowski, globalny koszt zmian w podatkach dla sektora finansów publicznych wyniesie 1,5 mld zł.


ABGK.jpg
Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy


- W wyniku zmian dotyczących składki zdrowotnej w budżecie NFZ w przyszłym roku pojawi się 16 mld zł, co będzie krokiem w realizacji globalnego celu, jakim jest podniesienie wydatków na służbę zdrowia do poziomu 7 proc. PKB. Wpływy budżetowe jednak spadną o ok. 6 mld zł, a wpływy jednostek samorządowych wskutek zmian podatkowych zmaleją o 11 mld zł – powiedział Sarnowski.

Ubytek pieniędzy z PIT dla JST będzie zrekompensowany ?

Dodał jednak, że resort finansów pracuje nad rozwiązaniami, które zmniejszą negatywne skutki zmian podatkowych z "Polskiego Ładu" dla samorządów.

-Ministerstwo Finansów jest na finiszu prac nad ustawa, która zmieni sposób finansowania jednostek samorządu terytorialnego. Będą tam dwa elementy. Po pierwsze – subwencja rozwojowa, które z znacznym stopniu zdejmie z samorządów ciężar związany z nowymi inwestycjami. Po drugie – będą nowe zasady rozliczania wpływów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego. Wpływy nie będą liczone od tego, co firmy, przedsiębiorcy i pracownicy zapłacili w jednym roku, ale od średniej z ostatnich 3 lat. W ten sposób zabezpieczymy wpływy jednostek samorządu terytorialnego i ochronimy je przed skutkami wahań koniunktury – powiedział Sarnowski.

System podatkowy będzie uszczelniony

Wiceminister finansów mówił także o propozycjach, jakie będą zawarte w pakiecie uszczelniającym system podatkowy, który również ma być częścią "Polskiego Ładu".

- W ramach tego pakietu znajdą się rozwiązania, które utrudnią wyprowadzanie dochodów z Polski do rajów podatkowych, a także pomogą w walce z szarą strefą. W ramach zwalczania szarej strefy znajdą się rozwiązania wspierające rozliczenia bezgotówkowe w Polsce, a poza tym chcemy także wzmocnić pozycję pracownika w sytuacji, w której pracuje on na czarno lub część dochodu dostaje "pod stołem". Obecnie, jeśli taki pracownik zgłosi, że dostaje wynagrodzenie na czarno czy częściowo "pod stołem", wówczas musi zapłacić podatek z odsetkami, podlega także odpowiedzialności karnej. Od stycznia to się zmieni i z pracownika zostaną zdjęte koszty ujawnienia takich praktyk – powiedział Sarnowski.

Ograniczenie umów śmieciowych

 W ramach "Polskiego Ładu" będą wprowadzane rozwiązania, których celem ma być ograniczenie umów śmieciowych, stosowanych przy zatrudnianiu pracowników w gospodarce.

-Problemem Polski jest duży odsetek umów śmieciowych, jest ich 14 proc., to dwa razy więcej niż średnia europejska. Pod tym względem sytuujemy się za Hiszpanią i Portugalią, a wiec krajami, które żyją z turystyki i gdzie system wspiera takie rozwiązania. Nie ma powodu, aby w Polsce odsetek tych umów był tak duży – powiedział wiceminister finansów.

Zrównanie wysokości składki zdrowotnej

Podtrzymał on zapowiedzi, że "Polski Ład"  zmieni zasady płacenia i rozliczania składki zdrowotnej. Jego zadaniem, pozwoli to skończyć z sytuacją, w której z powodu z formy zatrudnienia wysokość składki zdrowotnej mogła się mocno różnić przy takich samych dochodach.

-Przedsiębiorców, którzy obawiają się skutków "Polskiego Ładu", zachęcamy do przeanalizowania, czy wykorzystywana przez nich forma opodatkowania odpowiada formule ich działalności gospodarczej. Jeśli biznes jest mały, przedsiębiorca nie zamierza inwestować, tylko chce zapewnić byt rodzinie, to powinien rozważyć, czy nie przejść na ryczałt, bo tam składka zdrowotna będzie niższa i będzie liczona od średniego wynagrodzenia. Z kolei jeśli ktoś chce inwestować i rozwijać biznes, to powinien rozważyć estoński CIT, który będzie teraz prostym i łatwym sposobem rozliczenia podatków – podkreślał Sarnowski.

Czym jest program?

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 m kw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Samorządy stracą po podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Subwencja inwestycyjna zniweluje ubytki w ich budżecie

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 10:56
13 mld zł ma wynosić subwencja inwestycyjna dla samorządów, która będzie refinansowała koszty inwestycji przez nie ponoszone - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, odnosząc się do propozycji zawartej w Polskim Ładzie dotyczącej zmniejszenia wpływu środków z PIT do samorządów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd środki na Polski Ład? Minister finansów: chcemy rozkręcić gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 12:31
- Jak będzie rosła, to wszyscy będziemy kupować więcej, co oznacza większe przychody z podatku VAT, więcej ludzi będzie miało pracę i wzrosną wpływy z PIT, a pracodawcy będą więcej zarabiać, więc będą płacić CIT - mówił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: zachęcamy samorządy do współpracy przy inwestycjach w ramach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 12:00
Bardzo dobra współpraca polskiego rządu z samorządem jest warunkiem rozwoju samorządów - powiedział premier Mateusz Morawiecki w czasie sobotniego briefingu poświęconego budowie mostu na Sanie w Sanoku (Podkarpackie). Jak zaznaczył - "nie ma rozwoju bez rozwoju infrastruktury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Polskim Ładzie zyskają samorządy. Znamy szczegóły finansowania ich inwestycji z tego programu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:20
Wnioski inwestycyjne w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie mogła złożyć każda jednostka samorządu. Po wstępnej, prawie automatycznej ocenie zostanie wydana promesa, która uprawni do ogłoszenia przetargu – powiedziała w poniedziałek Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
rozwiń zwiń