X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ile pieniędzy z UE na inwestycje proekologiczne dostały polskie firmy ? Resort funduszy przedstawił najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 06:45
- W instrumentach inwestycyjnych dla MŚP w dziedzinie ekoinnowacji wsparliśmy 777 przedsiębiorstw na kwotę 4,7 mld zł dofinansowania - podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla polskiej gospodarki były tematem spotkania zorganizowanego przez Związek Pracodawców Klastry Polskie, w którym brała udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

-Fundusze Europejskie i środki krajowe inwestowane aktualnie w programach Inteligentny Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko pokazały, że w polskich firmach, start-upach, klastrach i samorządach tkwi olbrzymi potencjał kreowania i absorbowania innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań wpisujących się w Europejski Zielony Ład. Mieliśmy duży odzew na konkursy tematyczne dotyczące zazieleniania gospodarki, w tym związane z elektromobilnością, OZE, nawozami przyjaznymi środowisku, technologiami wodorowymi czy magazynowaniem energii - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


mieszkania 1200.jpg
Miliony złotych na dofinansowanie projektów i budowę proekologicznych budynków. Podano szczegóły programu

Jakie inwestycje preferuje UE ?

Wśród projektów, które wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu są nm.in. systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, testy molekularne umożliwiające minimalizowanie oprysków chemicznych, mobilne linie przetwarzania odpadów pozwalające uniknąć kontaktu człowieka z substancjami niebezpiecznymi czy nowoczesne elektryczne pojazdy miejskie.

W nowej perspektywie na lata 2021-2027 poszerzona została już istniejąca oferta wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki. Przykładem jest nowy program Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę (FENG), z którego korzystają głównie przedsiębiorcy.

Jak wyjaśniono, w FENG zapewnione zostaną np. środki na B+R oraz zielone technologie. Nowością mają być dotacyjne projekty kompleksowe, w których będzie można otrzymać wsparcie nie tylko na B+R, ale także na infrastrukturę B+R, wdrożenie, internacjonalizację oraz właśnie zazielenianie działalności. Fundusz będzie też wspierał przeprowadzanie ocen środowiskowych, dotyczących śladu środowiskowego i cyklu życia danego produktu.


shutt gospodarka waluty pieniądze 1200.jpg
Polska liderem w wydatkowaniu środków UE. Wiceminister funduszy: powinniśmy być z tego dumni

Wspieranie nowych "zielonych technologii"

W ramach Funduszu ma być uruchamiana "zielona ścieżka w kredycie technologicznym", a także w ramach programów rozwojowych (typu Scale up green), w którym startupy będą dostarczały większym przedsiębiorcom rozwiązania odpowiadające na ich prośrodowiskowe potrzeby rozwojowe.

Projekty wpisujące się w Europejski Zielony Ład będą również finansowane z innych programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Autobusy elektryczne dla samorządów. Na dotacje przeznaczono 1,36 mld zł, można już składać wnioski

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 09:54
Spółka ARP E-Vehicles przedstawiła samorządom ofertę nowego elektrycznego autobusu. Od stycznia władze terytorialne mogą się ubiegać o dofinansowanie – w formie pożyczki lub dotacji – m.in. na zakup elektrycznych autobusów szkolnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przybywa pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się infrastruktura ładowania. Zobacz najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 14:42
Według danych z końca maja 2021 r., w Polsce było zarejestrowanych ponad 25,4 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, a liczba publicznych stacji ładowania pojazdów elektrycznych wynosiła prawie 1,5 tys. - wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze UE na ekologię i infrastrukturę. Waldemar Buda: to wzmocni bioróżnorodność

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 12:03
- W nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 25 mld euro trafi na program Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS) - powiedział podczas konferencji inaugurującej konsultacje społeczne programu, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń