X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polityka rządu w dziedzinie ochrony środowiska. Wzrosną kary za nielegalny wywóz śmieci

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 13:11
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt zmian w kodeksie wykroczeń, zwiększający kary za porzucanie odpadów, chce też zmian w kodeksie karnym i podniesienia kar za przestępstwa przeciwko środowisku - powiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Piotr Wytrazek

- Mówimy o nowelizacji kodeksu wykroczeń, czyli tych przepisów, które dotyczą porzucania odpadów i śmiecenia w lasach, na polach, w miejscach publicznych, oraz kwestii podpaleń - mówił wiceminister.

W nowelizacji zakładamy zwiększenie kar za porzucanie odpadów z 500 zł do 5 tys. zł i obligatoryjność sprzątnięcia.


Posłuchaj
00:28 smieci1.mp3 Wiceminister Ozdoba przypomniał, że resort przygotował zmiany legislacyjne zaostrzające kary za przestępstwa środowiskowe./IAR/.

 

Podwyższone kary również za nielegalne magazynowanie i przerabianie śmieci

- Jeśli idzie o kodeks karny, to zmieniamy wszystkie artykuły dotyczące kar za przestępstwa środowiskowe, od nielegalnego magazynowania, zbierania, przetwarzania, niewłaściwego postępowania. Tu wszystkie przepisy będą zaostrzone, zazwyczaj górna granica jest podnoszona o połowę - powiedział Jacek Ozdoba.

śmieci las szlak góry szpątanie Shutterstock 1200.jpg
Natura. Czy potrafimy ją uszanować?

Dodał, że resort klimatu spodziewa się, iż lada dzień projekt nowelizacji przepisów karnych zostanie wpisany do harmonogramu prac rządu.

Kary obowiązujące od lat 90. są zbyt niskie, są orzekane bez nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

- Te przepisy zostały kompleksowo opracowane przez nas w ministerstwie, zostały skierowane do kancelarii prezesa Rady Ministrów, oczekujemy na wpisanie do wykazu prac rządu, tak naprawdę jesteśmy w przededniu, być może to się stanie jeszcze w tym tygodniu. Potem ścieżka legislacyjna, sądzimy, że nie będzie to długa ścieżka, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że kary obecnie są zbyt niskie, bo przepisy nie było nowelizowane od lat 90. – powiedział Ozdoba.


Posłuchaj
00:31 smieci2.mp3 Jacek Ozdoba powiedział, że znowelizowane przepisy zostały skierowane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i lada dzień powinny znaleźć się w wykazie prac rządu./IAR/.

 

Podkreślił, że dotychczas orzekane kary bez nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były "kompromitujące dla wymiaru sprawiedliwości".

Przez ostatnie 10 lat nawiązka dla NFOŚiGW wyniosła… 1 mln zł

Wiceminister poinformował, że przez ostatnie 10 lat z tytułu przestępstw środowiskowych wpłynęło 1 mln zł na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czyli instytucji, która może finansować sprzątnięcie nielegalnych odpadów.

śmieci odpady las 1200 — kopia.jpg
Widzisz porzucone śmieci? Teraz możesz to łatwo zgłosić, także anonimowo

- Przez 10 lat państwo polskie, przez to, że sądy nie orzekały nawiązki na rzecz narodowego funduszu, miało tylko 1 mln zł od przestępców na cele środowiskowe. Dlatego w tej nowelizacji kodeksu karnego jednym z elementów obligatoryjnych będzie nawiązka na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – powiedział Ozdoba.

Likwidacja nielegalnych wysypisk kosztuje setki milionów złotych

Przypomniał, że likwidacja nielegalnego składowiska odpadów w Mysłowicach kosztowała ponad 90 mln zł.

Wiceminister klimatu poinformował także, że od dwóch tygodni funkcjonuje na stronie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska formularz, na którym można informować o działaniach, które "mogą być podstawą do przypuszczenia, że ktoś popełnia przestępstwo środowiskowe".

odpady śmieci KAS free 1200.jpg
Niemiecka "mafia śmieciowa" wywozi odpady do Polski. Służby odkryły nielegalne wysypisko blisko polskiej granicy

Co tydzień setki nowych zgłoszeń dotyczących nielegalnego wywozu śmieci

- W ciągu dwóch tygodni mamy 134 zgłoszenia, z czego podam dwa przykłady. W województwie śląskim dzięki zgłoszeniu udało się praktycznie na gorącym uczynku przyłapać podejrzanego, który chciał nielegalnie magazynować 47 beczek odpadów niebezpiecznych o pojemności 200 litrów. Kolejna sprawa, na drugi dzień od pojawienia się formularza, mężczyzna zgłosił, że w jego magazynie zalega nielegalnie 26 pojemników typu mauzer – powiedział Jacek Ozdoba.

Zachęcił do korzystania z formularza, dzięki któremu można anonimowo poinformować o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Znajduje się on na stronie www.gios.gov.pl.

- Wtedy departament zwalczania przestępczości koordynuje te działania z policją, z samorządowcami, z wojewódzkimi inspektorami ochrony środowiska i widzimy już konkretne efekty. Widzimy, że temat jest ciągle aktualny i że spływają do nas coraz nowe informacje, które są dla nas bezcenne. Dlatego Główny Inspektor Ochrony Środowiska apeluje o to, aby takie sytuacje zgłaszać – powiedział wiceminister klimatu.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Opłaty za śmieci. Rząd przyjął ustawę określającą ich maksymalną wysokość

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 17:23
Rząd chce utrzymać w ryzach opłaty za śmieci: w nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej przyjął zasadę, że maksymalna wysokość opłaty za odpady jest obliczana na podstawie ilości zużytej wody i ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

​Widzisz porzucone śmieci? Teraz możesz to łatwo zgłosić, także anonimowo

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 13:38
Przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska każdy może zgłosić informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych. Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował o nowej funkcjonalności strony Inspektoratu.
rozwiń zwiń