X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Polsce przybywa niewypłacalnych firm. Jest nowy raport

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 11:15
Liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw w Polsce zwiększyła się w I połowie tego roku o 160 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2020 roku - wynika z raportu Coface. Najwyższy wzrost przypadków niewypłacalności dotyczy usług.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com

Jak wskazano w opublikowanym we wtorek raporcie, łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w I półroczu 2021 r. wyniosła 1175 i jest wyższa o 160 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy nie funkcjonowały tzw. uproszczone postępowania pozasądowe.

"W ciągu 6 miesięcy 2021 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 380 polskich firm (wg danych na koniec czerwca 2021), czyli o 16 proc. mniej niż rok temu" - czytamy. Dodano, że w tym samym okresie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym niewypłacalność w formie nowego tzw. uproszczonego postępowania o zatwierdzenie układu, czyli bez rejestracji w sądzie, obwieściło 795 podmiotów gospodarczych, czyli ponad 2/3 wszystkich przypadków.

Wśród postępowań sądowych najwięcej ogłoszono upadłości likwidacyjnych – 192. To o 1/4 mniej niż w analogicznym okresie rok temu. "Nowa procedura spowodowała także spadek popularności przyspieszonych postępowań układowych i postępowań sanacyjnych, których liczba wyraźnie się zmniejszyła" - stwierdzono.

Zwrócono uwagę, że zdecydowanie więcej niż rok temu ogłoszono postępowań o zatwierdzenie układu. "W I połowie 2020 r. ogłoszono jedynie 2 takie postępowania, a w okresie od stycznia do czerwca br. aż 81" - wskazano.

Kelnderka restauracja gastronomia Shutterstock 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Gospodarka Praca Gastronomia i hotelarstwo stają na nogi. Są jednak problemy ze znalezieniem chętnych do pracy

Skutek pandemii

Statystyki potwierdzają wzrost niewypłacalności we wszystkich branżach. Według autorów raportu skala wzrostu odzwierciedla sytuację rynkową związaną z obostrzeniami i kolejnymi lockdown’ami, w różny sposób dotykającymi poszczególne sektory gospodarki.

"Najlepiej radzi sobie produkcja ze wzrostem o 61 proc." - napisano. Z kolei najwyższy wzrost przypadków niewypłacalności zanotowały usługi (o 245 proc.), a następnie: transport (o 159 proc.), handel (o 127 proc.) i budownictwo (o 114 proc.). Obserwowany jest też ciągły wzrost niewypłacalności w rolnictwie (o 360 proc.), powodowany coraz częstszym wykorzystywaniem uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego do zakończenia działalności.

Jeśli chodzi o formy prawne, w pierwszej połowie 2021 r. sytuacja pogorszyła się prawie we wszystkich grupach - wiodącą grupę (57 proc. wszystkich przypadków) stanowią przedsiębiorcy. Przeważnie z uproszczonych form pozasądowych korzystają małe podmioty.


PolskieRadio24.pl, PAP, md

Czytaj także

Firmy preferują hybrydowy model pracy. Kluczowa jest równowaga między pracą a życiem prywatnym

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 15:52
Wprowadzenie na stałe hybrydowego modelu pracy planuje 77 proc. firm, najczęściej przy utrzymaniu pracy zdalnej przez 2 lub 3 dni w tygodniu - wynika z badań ankietowych wśród prawie 200 najemców powierzchni biurowych w największych miastach w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: firmy potrzebują ulg podatkowych, bo sytuacja wielu z nich jest trudna

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 12:52
Pozytywnie oceniamy decyzję premiera, aby firmy, które skorzystały z subwencji z tarczy PFR nie musiały płacić podatku od umorzenia zwrotu tego wsparcia. Na ich kontach może tym samym pozostać nawet 8 mld zł. Inne rozwiązanie nawet trzykrotnie zmniejszyłoby pomoc, jaką z PFR otrzymały przedsiębiorstwa w związku z kryzysem wywołanym pandemią - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i ekonomista Marek Zuber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prosta spółka akcyjna odpowiedzią na wyzwania współczesnej gospodarki". Zobacz, jak ją zarejestrować

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 18:20
Od 1 lipca 2021 r. można zakładać nową spółkę kapitałową - prostą spółkę akcyjną (P.S.A.). W tym dniu wchodzi w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.
rozwiń zwiń