X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dobre prognozy dla polskiej gospodarki: w tym roku PKB wzrośnie o 5 procent

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:56
W tym roku według prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 5 proc., a w przyszłym 4,8 proc. – powiedziała w poniedziałek główna ekonomistka EBOiR Beata Javorcik.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Podnosimy prognozy dla Polski. W tym roku według prognoz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 5 proc., a w przyszłym 4,8 proc. - mówiła główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Radiu TOK FM.

Zwróciła uwagę na mobilność społeczeństwa w Polsce.

covid sklep zakupy 1200.jpg
Polacy reagują na znoszenie covidowych obostrzeń – rośnie konsumpcja. Po raz pierwszy od początku pandemii

- Poziom mobilności społeczeństwa w Polsce wrócił już do poziomu sprzed pandemii. A w niektórych krajach Europy Zachodniej jest on nadal niższy o 5 proc. Spadek mobilności o 10 proc. oznacza obniżenie wzrostu PKB o 2 punkty proc. - powiedziała główna ekonomistka EBOiR.

Rośnie polski eksport, i to nie tylko towarów, ale i usług

Zwróciła też uwagę na wzrost eksportu z Polski.

eksport free 1200.jpg
Ekonomista: nasze firmy mają coraz mocniejszą pozycję za granicą

- Jak na razie jest nieźle, eksport się odbił, i to nie tylko eksport towarów, ale i eksport usług, czego nie było widać na świecie jako całości, ale też w wielu innych krajach naszego regionu - powiedziała Javorcik.

Czynnik niepewności

Przyznała, że pewne zagrożenie może stanowić czwarta fala pandemii.

- Nie zakładamy zamrożenia gospodarki, tutaj jesteśmy optymistycznie nastawieni. Ale widzimy niebezpieczeństwo, że w wakacje napływ Polaków z Wysp Brytyjskich może zaowocować wzrostem ilości zachorowań na wariant Delta - powiedziała.

Uwaga też na wzrost cen, szczególnie surowców i energii

Zagrożeniem może być też inflacja.

adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP w "Financial Times": dane o inflacji nie są niepokojące

- Są czynniki krótkookresowe, podwyższające inflację, takie jaki wzrost cen surowców i energii, a także wzrost popytu – ten popyt nie mógł być wcześniej zaspokojony, więc teraz wszyscy z wielką chęcią kupują w sklepach, a nie tylko w internecie - mówiła ekonomistka.

I dodała, że istnieje też ryzyko długookresowe, przede wszystkim związane z sytuacją na rynku pracy. - W ostatnim roku wynagrodzenia wzrosły o prawie 8 proc., a bezrobocie wynosi tylko 3 proc. Rynek pracy jest bardzo rozgrzany. I przy napływie funduszy unijnych i większych wydatkach rządowych istnieje niebezpieczeństwo, że ten rynek jeszcze bardziej się rozgrzeje. I wpadniemy w spiralę płacowo-cenową – czyli płace pójdą do góry, co napędzi wzrost cen, a to z kolei będzie napędzać wzrost płac – powiedziała Beata Javorcik.


PAP, jk

Czytaj także

Eksperci: wzrost wynagrodzeń to dobra informacja, ale będzie on generował inflację

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:30
Rosnące wynagrodzenia to dowód poprawiającej się sytuacji gospodarcze, ale dziś należy ściśle wiązać je z rosnącą inflacją, którą presja płacone będzie jeszcze zwiększać. Istotne jest też zróżnicowanie płac na rynkach lokalnych i, bardzo teraz widoczne, w różnych sektorach - podkreślali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr inż. Piotr Komorowski z UKSW i dr Andrzej N. Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o polskiej gospodarce: w najbliższych latach będzie rosła średnio o 5 proc., ale trzeba pamiętać o zagrożeniach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:45
Ekonomiści nie mają wątpliwości – cowidowy problem polska gospodarka ma już za sobą, a co za tym idzie będzie się rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat o ok. 5 procent rocznie. To nie oznacza jednak, że nie ma zagrożeń – wśród nich eksperci wskazują groźbę nawrotu pandemii czy utrzymania w ryzach inflacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To sugeruje co wydarzy się w najbliższej przyszłości". Ekspert o znacznej poprawie koniunktury w przemyśle

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 17:31
Indeks PMI wyraźnie przebił prognozy analityków i ustanowił nowy rekord. W czerwciu wskaźnik koniunktury w przemyśle wyniósł 59,4  punktu. Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia Ernesta Pytlarczyka, głównego ekonomisty banku Pekao SA - nigdy tak szybkiej poprawy przemysłu jak obecnie menedżerowie logistyki nie raportowali.
rozwiń zwiń