X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Unia musi stać się autonomiczna. Wiceszef KE: jesteśmy uzależnieni od importu ok. 100 strategicznych produktów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 07:00
Wiceszef Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz przyznał, że w przypadku 100 produktów w bardzo strategicznych sektorach UE jest w pewnym stopniu uzależnienia od importu, a w przypadku sześciu - bardzo uzależniona. Jego zdaniem Unia musi osiągnąć autonomię w zasadniczych obszarach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/CrispyPork

Przedstawiając w Komitecie Regionów program prac Komisji Europejskiej na 2022 rok, Marosz Szefczovicz powiedział, że UE chce w najbliższym czasie dopracować autonomię strategiczną, swoją zdolność i swobodę w działaniu na świecie.

restauracja free 1200.jpg
Drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli. Głównym tematem rozmów gospodarka po pandemii

- Trzeba zapewnić, by Europa miała wpływ na swoją przyszłość i by była autonomiczna w swoim działaniu. Musimy przeanalizować produkty, które importujemy. W przypadku 100 produktów jesteśmy dość uzależnieni, w przypadku sześciu - bardzo uzależnieni. Trzeba też powiedzieć, że choć nie są to bardzo wysokie liczby, to dotyczą bardzo strategicznych sektorów i musimy w związku z tym osiągnąć strategiczną autonomię w zasadniczych obszarach - zaznaczył wiceszef KE.

Musimy być silniejsi niż w przeszłości

Marosz Szefczovicz podkreślił, że UE chce to osiągnąć, tak jak w przypadku szczepionek, leków albo w zakresie produkcji akumulatorów i baterii, które są podstawą elektromobilności.

- Widzimy, że produkcja szczepionek w Europie wzrosła i jesteśmy globalnym, najważniejszym producentem szczepionek, jesteśmy numerem jeden, jeśli chodzi o eksport szczepionek na cały świat, zarówno ten rozwinięty jak i rozwijający się - podkreślił wiceprzewodniczący KE. - Dlatego rozpoczęliśmy pracę nad Unią Zdrowotną, będziemy inwestować więcej w biomedycynę, w badania, będziemy mieć agencję HERA, przyszły urząd ds. reagowania kryzysowego w sytuacjach zagrożenia zdrowia.

Zdaniem wiceszefa KE wniosek z pandemii COVID-19 jest jasny: jeśli chodzi o sprawy zdrowotne, farmaceutyczne, musimy być zdecydowanie silniejsi niż w przeszłości.


Projekty infrastrukturalne napotykają na wiele przeszkód

Mówiąc o programie prac KE na przyszły rok, Szefczovicz podkreślił również, że Komisja będzie się koncentrować na implementacji unijnego Funduszu Odbudowy (Next Generation EU), by ruszył on na nowo europejskie gospodarki.

- Przechodzimy już teraz do fazy implementacji Krajowych Planów Odbudowy, dzięki którym chcemy zainwestować 750 mld euro. To jest prawdziwy "plan Marshalla" na XXI wiek, a kiedy mówimy o XXI wieku, jeśli chcemy osiągnąć cele ekologiczne, cyfrowe, dotyczące odporności, to potrzebujemy infrastruktury na miarę XXI wieku - tłumaczył wiceszef KE.

Według niego projekty infrastrukturalne napotykają w Europie na wiele przeszkód z powodu skomplikowanych procedur uzyskiwania zezwoleń, dlatego ważne jest zidentyfikowanie - jak to ujął - wąskich gardeł, aby móc realizować projekty, które są podstawową do odbudowy gospodarek.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Ogromny impuls dla rozwoju gospodarczego". Prezydent o Krajowym Planie Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 14:57
- Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym i bardzo nam potrzebnym - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według niego Fundusz Odbudowy jest niezwykle potrzebnym instrumentem całej Europie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KE podnosi prognozy dla Polski. W tym roku 4 proc. wzrostu PKB

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:00
Komisja Europejska podniosła prognozy gospodarcze dla Polski. Z danych opublikowanych w Brukseli wynika, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4 procent PKB. To wzrost o 0,9 punktu procentowego w porównaniu z przewidywaniami Komisji z lutego. Ten wynik plasuje Polskę w połowie stawki. Natomiast w przyszłym roku Polski PKB wyniesie 5,4 procent i będzie to siódmy wynik we Wspólnocie, powyżej średniej unijnej.
rozwiń zwiń