X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Pakiet e-commerce przyniesie korzyść polskim firmom. Zlikwiduje nieuczciwą konkurencję spoza UE

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 08:30
- Pakiet VAT e-commerce, który m.in. nakłada podatek VAT na towary spoza UE o wartości do 22 euro, poprawi konkurencyjność firm unijnych, w tym polskich, wobec m.in. chińskich producentów - uważa Monika Wyrzykowska-Antkiewicz z Wyższej Szkoły Bankowości.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/New Africa

Tzw. unijny pakiet VAT e-commerce ma przyczynić się do wyrównania szans przedsiębiorców z UE w konkurowaniu w obszarze handlu elektronicznego z podmiotami z krajów trzecich, poprzez m.in.: zniesienie zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach o wartości do 22 euro we wszystkich państwach członkowskich i objęcie interfejsów elektronicznych obowiązkiem zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem.

shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
1 lipca - ważny dzień dla podatników. W życie wchodzi pakiet e-commerce, zmiany w VAT i akcyzie

Konsument będzie widział rzeczywistą cenę

- Te rozwiązania mają ograniczyć napływ paczek z towarami, często nieopodatkowanymi z krajów spoza UE, zwłaszcza z Chin i jest to krok w kierunku wyrównywania szans na rzecz firm z UE. Przedsiębiorcy unijni - w tym także polscy - na pewno na nich zyskają, bo na tym rynku często stosowana była nieuczciwa konkurencja - ocenia Monika Wyrzykowska-Antkiewicz.

Jak dodaje, pakiet wprowadza także istotne uproszczenia, jeśli chodzi o rozliczanie VAT.

- Dużą korzyścią dla przedsiębiorców jest wprowadzenie tzw. OSS (od One Stop Shop), czyli rozliczania się w tzw. jednym okienku. Ta procedura umożliwi łączne raportowanie wszystkich transakcji wysyłkowych dokonanych w UE w ramach jednej deklaracji VAT - tłumaczy.

Ekspertka podkreśla, że zmiany będą dotyczyć także funkcjonowania platform internetowych, które będą musiały de facto obsłużyć płatności VAT przy kupnie towarów spoza UE, jeżeli przez ten kanał prowadzona dystrybucja.

- To jest duża zmiana, bo konsument zamawiając towar będzie widział jego rzeczywistą cenę - z podatkiem. Większość towarów kupowana w ten sposób jest obłożona podatkiem VAT w wysokości 23 proc. - tłumaczy Monika Wyrzykowska-Antkiewicz.

Ceny chińskich towarów pójdą w górę

Obecnie, zakupy poniżej 22 euro były zwolnione z VAT, a powyżej 22 euro powinno się zapłacić VAT w momencie odbioru przesyłki, a konsument, kupując towar mógł nie być świadomy, że rzeczywista cena powinna być wyższa.

Według ekspertki, nowe przepisy będą dotyczyły także firm kurierskich, które będą musiały wypełnić większą liczbę dokumentów, co może spowodować wzrost kosztów obsługi logistycznej towarów spoza UE.

- Te zmiany mają zachęcić konsumentów do kupowania towarów w ramach UE, bo w ich wypadku ceny towarów nie ulegną zmianie. Jednak ceny chińskich towarów kupowanych przez Aliexpress pójdą w górę - mówi Monika Wyrzykowska-Antkiewicz i podkreśla, że pakiet VAT e-commerce, zgodnie z dyrektywami unijnymi, musi zostać wprowadzony do prawa krajowego do 1 lipca.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Rosną wpływy z VAT-u. Ekonomiści: to dzięki częściowemu otwarciu gospodarki i wzrostowi sprzedaży

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 11:25
Wysokie wpływy z VAT w kwietniu mają źródło w częściowym otwarciu gospodarki w marcu, w inflacji i dobrej sprzedaży detalicznej, które wpływają na wzrost cen kupowanych przez Polaków towarów - uważa część ekonomistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Od lipca przesyłki z Azji będą miały doliczany VAT. To przywróci zasady uczciwej konkurencji

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 11:39
Drobne towary przysyłane do UE z Azji, które do tej pory nie zawierały podatku VAT, od 1 lipca br. będą opodatkowane VAT-em. Dzięki unijnemu pakietowi VAT e-commerce w tym roku polski budżet ma zyskać prawie 0,5 mld zł, w kolejnych latach po ok. 1,2 mld zł rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

VAT od wszystkich towarów wprowadzanych na terytorium UE. Wchodzą nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:05
We wtorek wejdą w życie nowe przepisy dotyczące handlu przez internet w UE. Obecnie towary importowane do wspólnoty przez firmy spoza UE o wartości poniżej 22 euro są zwolnione z VAT. Od jutra zwolnienie to zostanie zniesione i podatek VAT będzie pobierany od wszystkich towarów.
rozwiń zwiń