X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Program "Czyste powietrze". Już od 1 lipca można składać wnioski w bankach o dofinansowanie wymiany "kopciuchów"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 13:03
Pierwsze banki w lipcu zaoferują kredyty termomodernizacyjne w programie "Czyste powietrze". Będzie można je zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może sięgać 100 tys. zł -  przypomniał Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fotohuta

Bank Gospodarstwa Krajowego, przywołując badania opinii społecznej, podkreśla, że blisko połowa z Polaków (46 proc.) twierdzi, że smog jest poważnym problemem w okolicy, w której mieszkają. Smog przyczynia się do zapadania na przewlekłe choroby, a wiele z nich zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Zwrócono ponadto uwagę, że w świetle uchwał antysmogowych w najbliższych latach musimy zrezygnować z ogrzewania domów starymi i nieefektywnymi piecami, tzw. kopciuchami.

BGK gwarantem proekologicznych kredytów

BGK będzie gwarantował kredyty udzielane przez banki na wymianę źródeł ciepła oraz termomodernizację domów w ramach programu "Czyste powietrze".


Posłuchaj
05:24 Mateusz Olszak z BGK o programie "Czyste Powietrze" , przedstawia zasady udzielania preferencyjnych kredytów i gwarancji na nie ze strony BGK ( Błażej Mateusz Olszak z BGK o programie "Czyste Powietrze" , przedstawia zasady udzielania preferencyjnych kredytów i gwarancji na nie ze strony BGK ( Błażej Prośniewski "Ekspres Gospodarczy" PR1)

 

Pierwsze banki kredytujące takie inwestycje już podpisały umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ciągu kilku dni klienci będą mogli złożyć w jednym okienku wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu "Czyste powietrze", która spłaci część kredytu.

"Oznacza to, że już niedługo każdy zainteresowany będzie miał szansę otrzymać kredyt bankowy na sfinansowanie przedsięwzięcia z programu "Czyste powietrze" jeszcze przed jego rozpoczęciem. Osoby starające się o dofinansowanie z "Czystego powietrza" nie będą musiały finansować z własnych środków wymiany tzw. kopciucha lub termomodernizacji domu, aby otrzymać dotację, która spłaci część kapitału kredytu" - wyjaśniono.

komin dym smog 1200.jpg
Zmiany w programie "Czyste powietrze". Koniec dotacji do pieców węglowych, więcej osób otrzyma dofinansowanie

Ogrzewanie domów ma duży wpływ na stan powietrza

Prezes BGK Beata Daszyńska Muzyczka przypomina, że ogrzewanie paliwami stałymi w domach odpowiada za 44 proc. całkowitej emisji szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5.

- Dla porównania sektor energetyczny odpowiada tylko za 5 proc. zanieczyszczeń. Tzw. kopciuchy są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Powinniśmy zatem rezygnować z ogrzewania mieszkań nieefektywnymi i nieekologicznymi piecami. Jako polski bank rozwoju BGK dba o zrównoważony rozwój kraju oraz zdrowie Polaków i dlatego dołączamy do programu "Czyste powietrze". Gwarancje BGK zabezpieczają spłatę do 80 proc. wartości kredytu. Dzięki gwarancji BGK kredyt z dotacją z programu "Czyste powietrze" może być tańszy, zaciągnięty na wyższą kwotę, czy też mieć dłuższy niż standardowo okres spłaty. Działając wspólnie i systemowo poprawimy jakość powietrza, którym oddychamy i zmniejszymy emisję gazów cieplarnianych. Musimy działać teraz, aby zapewnić dobrą jakość życia obecnemu i przyszłym pokoleniom - wyjaśniała prezes BGK.

Kredyty na wymianę pieców - w jakiej wysokości?

Kredyt "Czyste powietrze" z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł - wskazał wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski.

- Poza wymianą kotła (pieca), kredyt z dotacją pomoże sfinansować przeprowadzenie termomodernizacji budynku czy też montaż instalacji OZE. Z pozyskanych środków warto poprawić efektywność energetyczną budynku przede wszystkim przez ocieplenie ścian i wymianę stolarki drzwiowej i okiennej. Wymiana starego pieca lub kotła nie wyeliminuje problemu utraty ciepła, gdyż przez nieocieplone ściany zewnętrzne, możemy tracić nawet do 40 proc. energii cieplnej. Nowe urządzenie grzewcze, nawet to wysokosprawne – niskoemisyjne, w nieocieplonym domu nie będzie w pełni efektywnym rozwiązaniem. Termomodernizacja budynku, przeprowadzona we właściwy sposób, przynosi znaczne oszczędności dla budżetu gospodarstwa domowego - wyjaśnił Paweł Mirowski.

ekologia smog1200.jpg
Ekspert: coraz więcej Polaków przekonuje się do wymiany starych pieców

Banki mogą dać preferencyjne warunki

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że pierwsze banki już w lipcu ruszą z ofertą kredytową. Zwrócił ponadto uwagę, że dzięki gwarancjom banki są w stanie zaoferować korzystne warunki finansowania np.: poprzez wydłużenie okresu kredytowania, zwiększenie dostępnej kwoty kredytu lub obniżenie jego ceny.

- Zaangażowanie banków we wdrażanie programu to praktyczny przykład społecznej odpowiedzialności sektora bankowego, który uwzględnia cele społeczne i ochrony środowiska w realizacji swoich strategii biznesowych - zaznaczył Pietraszkiewicz.

NFOŚiGW na razie podpisał w tej sprawie siedem umów z bankami. Są to: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.


PR1/PR24/PAP/Błażej Prośniewski/sw


Czytaj także

Inwestycje w OZE zmniejszą ceny prądu już w 2030 r. Tak wynika z analizy Instytutu Jagiellońskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2021 11:30
Jednym z efektów transformacji energetycznej mogą być spadki średniej ceny hurtowej energii elektrycznej, co pozytywnie przełoży się na konkurencyjność gospodarki. Tak twierdzą eksperci Instytutu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: większa moc energetyki wiatrowej to szansa na tańszą energię

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:30
Oczekiwanie odblokowania inwestycji w lądową energetykę wiatrową jest powszechne - ocenia raport PSEW, firmy doradczej TPA Poland i kancelarii DWS. Z szacunków MRPiT wynika, że każdy nowy GW mocy może obniżyć cenę energii nawet o 30 zł na MWh.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Większa dostępność kredytów w ramach programu "Czyste powietrze". Gwarancji udzieli BGK

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 07:57
Rząd przyjął uchwałę, zgodnie z którą pożyczki lub kredyty bankowe mają być częściej wykorzystywane m.in. na wymianę starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz na przeprowadzenie termomodernizacji domów. Gwarancji będzie udzielał BGK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

11 mln zł na programy edukacyjne w ramach "Czystego Powietrza". Nabór rozpocznie się jeszcze w maju

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 06:52
Na programy edukacyjne zachęcające do udziału w "Czystym Powietrzu" z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi 11 mln zł. Preferowane będą projekty aktywizujące lokalne podmioty, m.in. Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotniczą Straż Pożarną.
rozwiń zwiń