X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Banki będą wypłacać dywidendę z zysku za rok 2020. KNF: muszą jednak spełnić kilka warunków

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 16:30
Komisja Nadzoru Finansowego zgadza się na wypłatę dywidendy przez banki, ale muszą one spełnić kilka warunków. Dodatkowo wysokość dywidendy uzależniona będzie od wielkości portfela kredytów walutowych banku - poinformowała Komisja w czwartkowym komunikacie.
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego.
Siedziba Komisji Nadzoru Finansowego.Foto: Mateusz_Szymanski / Shutterstock.com

KNF opublikowała stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków komercyjnych w drugim półroczu 2021 r.

"Komisja Nadzoru Finansowego, po analizie sytuacji finansowej i otoczenia sektora bankowego w pierwszym półroczu 2021 r., uznaje za konieczne przyjęcie przez banki komercyjne w drugim półroczu 2021 r. polityki dywidendowej opartej na ustalonych w 2018 r. kryteriach średnioterminowych, przy uwzględnieniu dodatkowych kryteriów, odnoszących się do specyficznych ryzyk związanych z portfelem walutowych kredytów mieszkaniowych, a także pandemią COVID-19" - poinformowała Komisja w komunikacie.

banki 1200.jpg
Ile w 2020 roku zarobiły działające w Polsce banki? Znamy dane GUS

Poziom wrażliwości na niekorzystny scenariusz

KNF zdecydowała, że dywidendę w kwocie nieprzekraczającej 50 proc. zysku za rok 2020 może wypłacić jedynie bank, który nie realizuje programu naprawczego (programu postępowania naprawczego lub planu naprawy). Poza tym taki bank musi posiadać ocenę końcową BION nie gorszą niż 2,5, a także musi wykazywać poziom dźwigni finansowej (LR) wyższy niż 5 proc. Dodatkowo musi mieć współczynniki kapitału (Tier I) na poziomach wyższych niż minimalne.

Bank, który chce wypłacić dywidendę z zysku 2020 na poziomie przekraczającym 75 proc. musi - według decyzji KNF - spełnić wszystkie wymagania, dotyczące 50-proc. dywidendy. Dodatkowo musi on uwzględnić "w ramach kryteriów kapitałowych poziom wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny, mierzonego przy pomocy wyników stress testów nadzorczych".


Jak wyjaśnił nadzór, "poziom wrażliwości ujmowany jest jako różnica pomiędzy TCR w scenariuszu referencyjnym i TCR w scenariuszu szokowym na koniec okresu prognozy (2021), z uwzględnieniem korekt nadzorczych".

"Dywidendę do wysokości 100 proc. zysku z 2020 r. może wypłacić jedynie bank spełniający wszystkie kryteria wypłaty dywidendy do 50 proc. zysku, przy jednoczesnym dodatkowym uwzględnieniu w ramach kryteriów kapitałowych poziomu wrażliwości banku na niekorzystny scenariusz makroekonomiczny, z zastrzeżeniem, że nie uwzględnia się zakładanych przez bank emisji kapitału T1 oraz T2 w scenariuszu szokowym - napisano w komunikacie.

Zależność od wielkości portfela kredytów walutowych

Nadzór finansowy dodatkowo uzależnił wysokość możliwej do wypłacenia przez bank dywidendy od wielkości portfela kredytów walutowych. Jeśli więc bank ma większy niż 5-proc. udział kredytów hipotecznych w walutach obcych, to będzie musiał zredukować wielkość dywidendy bez względu na to, w jakim stopniu spełnia wcześniejsze warunki.

I tak:

  • jeśli udział portfela kredytów hipotecznych w walutach obcych przekracza 5 proc., to wielkość zysku, jaki można przeznaczyć na dywidendę, musi zostać zredukowany o 20 punktów procentowych,
  • przy udziale kredytów powyżej 10 proc., stopa dywidendy musi zostać zredukowana o 40 pkt. proc.,
  • jeśli udział kredytów w walutach obcych przekracza 20 proc., wtedy stopa dywidendy musi zostać skorygowana o 60 pkt. proc.,
  • jeśli udział kredytów w walutach obcych przekracza 30 proc., wtedy stopa dywidendy korygowana jest o 100 pkt. proc., a więc wypłata dywidendy staje się niemożliwa.

To niejedyne kryterium wprowadzone przez KNF, a związane z kredytami w walutach obcych. Nadzór bowiem uzależnił także możliwość wypłaty dywidendy również od tego, jaki w portfelu kredytów mieszkaniowych w walutach obcych jest odsetek takich kredytów, udzielonych w latach 2007 i 2008. Jeśli więc takich kredytów w całości portfela walutowych kredytów mieszkaniowych jest więcej niż 20 proc., stopa dywidendy musi zostać zmniejszona o 30 pkt. proc. Jeśli ten udział przekracza 50 proc., to stopa dywidendy musi zostać obniżona o 50 pkt. proc.

Niepodejmowanie bez konsultacji innych działań

KNF zaznaczył, że łączna wartość korekty stopy dywidendy jest sumą korekt wynikających z udziału mieszkaniowych kredytów walutowych w całości portfela oraz udziału takich kredytów z lat 2007 i 2008 w portfelu kredytów hipotecznych udzielonych w walutach obcych.


"Komisja Nadzoru Finansowego uznaje ponadto za niezbędne niepodejmowanie bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem bazy kapitałowej, w tym także ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz wykupów akcji własnych. Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że ewentualna realizacja takich operacji będzie każdorazowo uzależniona od wyniku konsultacji z organem nadzoru" - ostrzegła KNF w komunikacie.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA banki zysk KNF

Czytaj także

Zysk grupy Pekao znacznie powyżej oczekiwań. Znamy nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 09:37
Zysk netto grupy Banku Pekao SA w pierwszym kwartale 2021 roku wzrósł do 245,6 mln zł z 186,9 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Wyniki przewyższyły oczekiwania rynku, który spodziewał się, że zysk wyniesie 194,1 mln zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KNF nałożyła na mBank 4,3 mln zł kary. Za nienależytą kontrolę funduszy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 14:24
KNF nałożyła na mBank dwie kary pieniężne o łącznej wartości 4,3 mln zł. Przyczyną było "nienależyte sprawowanie stałej kontroli czynności faktycznych i prawnych", dokonywanych przez fundusze, których mBank był bankiem-depozytariuszem – wynika z komunikatu KNF. Bank poinformował, że złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rezygnacja z LIBOR w końcu roku zmusi banki do aneksowania kredytów walutowych ?

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 13:40
Przed bankami stoi kolejny problem związany z kredytami walutowymi. Zakończenie publikacji wskaźników LIBOR sprawi, że będą one musiały aneksować umowy tych kredytów. Bez odpowiedniej decyzji Komisji Europejskiej aneksowanie obejmie zdecydowaną większość kredytów walutowych.
rozwiń zwiń