X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rośnie zainteresowanie inwestorów rynkiem wynajmu mieszkań. W Polsce korzysta z tego 4 proc. gospodarstw domowych

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 12:37
Sektor mieszkań na wynajem w Polsce jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli; prywatnie swoje mieszkanie wynajmuje 4 proc. gospodarstw domowych, a wśród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego - wynika z raportu firmy CBRE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: nullplus/Shutterstock.com

W ciągu ostatniej dekady liczba Europejczyków, którzy mieszkają w wynajmowanych lokalach wzrosła z 26 proc. do 31 proc. W Polsce, jak wynika z raportu CBRE "European Multifamily Housing Report", prywatnie wynajmuje swoje lokum 4 proc. gospodarstw domowych, a spośród nich niecałe 1 proc. korzysta z najmu instytucjonalnego.

"Sektor mieszkań na wynajem nad Wisłą wciąż jest mały i zdominowany przez indywidualnych właścicieli" - czytamy w opracowaniu.

nieruchomości1200.jpg
Kryzys na rynku najmu krótkoterminowego. Najbardziej ucierpiał Kraków

Sprzyjające trendy demograficzne

Zdaniem ekspertów CBRE, sytuację może zmienić rosnące zainteresowanie inwestorów rynkiem najmu mieszkaniowego oraz mniejsza skłonność młodszych pokoleń do długoterminowych zobowiązań, jakim jest kredyt mieszkaniowy.

Jak zaznaczono, sektor mieszkań na wynajem w Europie oparł się pandemii i zainteresowanie inwestorów instytucjonalnych tym rynkiem rośnie.

"Sprzyjają temu trendy demograficzne, obejmujące m.in. coraz większą urbanizację oraz ceny nieruchomości, których poziom ogranicza liczbę potencjalnych nabywców - napisano.


Zwrócono też uwagę, że w Polsce przeważająca większość mieszkań na wynajem należy do prywatnych właścicieli, którzy mają jeden lub kilka obiektów, zazwyczaj w różnych lokalizacjach, a najemcy taką formę zamieszkiwania najczęściej postrzegają jako tymczasową opcję.

Zdaniem szefa sektora inwestycji alternatywnych w CBRE Marcina Jańskiego, rynek zaczyna się zmieniać.

- Inwestorzy krajowi i zagraniczni chętniej włączają do swoich portfeli mieszkaniówkę, a rosnące ceny sprawiają, że część osób stać na zakup coraz mniejszego mieszkania - podkreślił ekspert.

Dodał, że trend wspiera też większa mobilność młodszych pokoleń.

Największych możliwości dostarcza Warszawa

Według raportu w Polsce 84 proc. gospodarstw domowych mieszka we własnych nieruchomościach. Od prywatnych i instytucjonalnych właścicieli wynajmuje 4 proc. Kolejne 4 proc. rynku zajmują mieszkania socjalne, a 7 proc. to inne formy zamieszkiwania, w tym bezpłatne.

Wynajem instytucjonalny w Polsce to niecały 1 proc. rynku najmu, jednak - jak zaznaczono w raporcie - wiele wskazuje na to, że ten udział będzie rósł.

Największych możliwości inwestorom zainteresowanym rynkiem mieszkaniowym w Polsce dostarcza Warszawa jako miasto z największą liczbą ludności, wieloma ośrodkami akademickimi i wysokim odsetkiem imigrantów ze Wschodu.

"Pierwszy zakup nieruchomości mieszkaniowych przez zagranicznego inwestora miał miejsce w 2016 r. i od tego czasu ich przybywa" - podkreślają autorzy opracowania.

Zwracają przy tym uwagę, że przeciętny roczny czynsz za jeden metr kwadratowy mieszkania najwyższej klasy w stolicy wynosi 996 zł.


Wrocław i Trójmiasto w czołówce

Na drugim miejscu - spośród największych polskich miast - pod względem wysokości opłat za mieszkania w standardzie prime jest Wrocław, gdzie na rok trzeba zapłacić 876 zł/m2. Na trzecim miejscem pod względem najwyższych kwot za wynajem jest Trójmiasto, z 804 zł/m2 za rok.

Wśród miast z największym potencjałem dla rozwoju instytucjonalnego rynku najmu mieszkaniowego znalazły się także Kraków, z czynszem 768 zł/m2 za rok oraz Poznań, w którym za rok wynajmowania metra kwadratowego mieszkania o najwyższej jakości trzeba zapłacić 718 zł.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

"Wysoka aktywność w IV kwartale 2020 roku". NBP o sytuacji na rynku mieszkaniowym

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:15
W czwartym kwartale ubiegłego roku obserwowano wysoką aktywność na polskim rynku mieszkaniowym. Tak wynika z opublikowanego przez Narodowy Bank Polski raportu o sytuacji na rynku mieszkaniowym w czwartym kwartale 2020 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PAIH: pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 08:40
- Wystawa Expo w Dubaju jest szansą dla polskich firm, by zdobyć nowe rynki Bliskiego Wschodu, a też perspektywiczny rynek afrykański - mówił prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drynda. Zaznaczył, że pandemia nie zmniejszyła zainteresowania zagranicznych inwestorów Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, czyli setki nowych mieszkań do wybudowania. Gowin: to realne wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 13:35
Ponad 500 mieszkań ma wybudować SIM SMS - społeczna inicjatywa mieszkaniowa powołana przez gminy z trzech województw - śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego. Kolejna SIM powstała przy współpracy KZN i siedmiu gmin - Zawiercia, Klucz, Staszowa, Jędrzejowa, Końskich, Sędziszowa i Małogoszcza. - Polska rozwija się tam, gdzie dochodzi do współpracy między rządem a samorządem - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń