X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wicepremier Gliński: o 40 procent zwiększyliśmy środki na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 13:15
Udało nam się zwiększyć środki na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa o 40 proc. W tej chwili przeznaczone jest około 1 mld 80 mln zł na polskie czytelnictwo - powiedział minister kultury Piotr Gliński w poniedziałek podczas konferencji prasowej.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Johnstocker Production/Shutterstock

-Kontynuujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który realizowany jest od 2016 r. i pierwsza pięciolatka została zakończona, a w latach 2021-25 będziemy realizowali program w rozszerzonej wersji - powiedział Piotr Gliński.

Jakie były priorytety ?

-Udało nam się zwiększyć środki na ten program (...) o 40 proc. W tej chwili jest to około 1 mld 80 mln zł na polskie czytelnictwo, realizowane przede wszystkim przez MKDNiS i Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz trzy instytucje, które są operatorami tego projektu, czyli Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Narodowa i Instytut Książki - podsumował wicepremier.

Wicepremier Gliński wymienił cztery komponenty (priorytety), z jakich składa się program. Są to: poprawa oferty bibliotek publicznych; inwestycja w infrastrukturę bibliotek publicznych; zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych; program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.

Ile bibliotek dostało pomoc ?

Podał, że ponad 220 bibliotek w pierwszym okresie zostało zrewitalizowanych. Odnosząc się do Priorytetu 4 - Programu dotacyjnego dla bibliotek, promujący czytelnictwo - poinformował o nowym programie dotacyjnym dla bibliotek pod nazwą "Blisko". "Chodzi o to, żeby integrować społeczność lokalną wokół bibliotek, które zdaniem Glińskiego są centrami kultury" - dodał wicepremier i minister kultury.

Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0 na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021–2025. Program został przyjęty uchwałą 69/2021 Rady Ministrów.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Dyrektor Biblioteki Narodowej: spadek czytelnictwa został w 2019 roku zahamowany

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 08:38
- Udział sprzedaży internetowej rośnie, ale nie zrekompensuje straty wynikającej ze spadku sprzedaży w księgarniach - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sposób na spędzanie czasu w sieci? Załóż klub książkowy

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 12:32
Ferie trwają, a z powodu pandemii większość z nas niestety spędza je w sieci. To świetny moment, by sprawdzić, jakie książkowe skarby kryją nasze domowe półki i założyć… klub książkowy z rodziną i znajomymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pandemia sprzyja czytelnictwu. W czasie lockdownów sięgamy po książki

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 13:28
Pandemia niewątpliwie przysłużyła się czytelnictwu, wiele wskazuje na to, że także w Polsce – mówi Maria Deskur z wydawnictwa Burda Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czytanie to inwestycja". Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 18:00
- To wieloletni program z gigantycznymi środkami, który łączy instytucje i ludzi dobrej woli zaangażowanych w rozwój i upowszechnianie czytelnictwa - ocenił w Dwójce Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
rozwiń zwiń