X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W kierunku zrównoważonego i sprawiedliwego wzrostu gospodarczego. Raport Światowego Forum Ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 08:33
W miarę jak świat wychodzi z pandemii COVID-19, wyzwaniem staje się zapewnienie spójnej i sprawiedliwej odbudowy gospodarczej. Światowe Forum Ekonomiczne zgromadziło ekspertów w celu zidentyfikowania najpilniejszych wyzwań gospodarczych i społecznych oraz zbadania szeregu opcji reagowania, aby odbudować świat w znacznie szerszym zakresie i w sposób bardziej sprzyjający włączeniu społecznemu. Przedstawiony raport jest wynikiem dyskusji sześciu rad ekspertów ds. globalnej przyszłości powołanych przez Centrum Nowej Gospodarki i Społeczeństwa Światowego Forum Ekonomicznego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Drop of Light

Eksperci zgromadzeni przez Światowe Forum Ekonomiczne nakreślili sześć ścieżek prowadzących do bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Obszary te koncentrują się na nowym podejściu do polityki fiskalnej i monetarnej; kształtowaniu nowej przyszłości pracy, płac i tworzenia miejsc pracy; rozwijaniu, mierzeniu i włączaniu umiejętności do głównego nurtu nowej gospodarki; równości i sprawiedliwości społecznej; nowych rynkach napędzających długoterminową, sprzyjającą włączeniu społecznemu i zrównoważoną transformację gospodarczą; oraz stawianiu czoła różnym rodzajom ryzyka.

Czytaj także:
wykres 1200.jpg
Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. W maju zrobiła to Komisja Europejska

Polityka fiskalna i monetarna

Podczas gdy nadzwyczajne interwencje fiskalne i monetarne we wczesnych fazach pandemii zostały uznane za terminowe i hojne w zaawansowanych gospodarkach, decydenci polityczni są teraz zmuszeni do ponownego przemyślenia całego systemu, w tym architektury podatkowej, wydatków fiskalnych w celu zwiększenia równości szans i sposobów wypełnienia luk finansowych w krajach o niskich i średnich dochodach. Gospodarki powinny skupić się na inwestowaniu w poprawę zdolności swoich obywateli poprzez edukację, infrastrukturę fizyczną i cyfrową oraz innowacje.

Miejsca pracy i płace

"Podwójne zakłócenia" związane z pandemią COVID-19 i przyspieszoną automatyzacją zredukowały liczbę miejsc pracy, pogłębiły nierówności i stworzyły pilną potrzebę tworzenia wysokiej jakości miejsc pracy z godnymi płacami i warunkami pracy, zwłaszcza dla młodzieży i innych słabszych grup społecznych.

Edukacja i umiejętności

Pandemia COVID-19 wywarła dramatyczny wpływ na systemy edukacji i umiejętności, uwypuklając istniejące luki w potrzebach edukacyjnych i stwarzając nowe możliwości ponownej oceny priorytetów w tym programie. Obecnie istnieje pilna potrzeba poprawy dostępu do nabywania umiejętności, które pozwolą rozwijać się w coraz bardziej zdigitalizowanym, wzajemnie połączonym i zautomatyzowanym świecie.

Czytaj także:
pracownicy praca freelancer 1200.jpg
Polski Ład w gospodarce: 10 ważnych zmian dla pracowników, emerytów i przedsiębiorców

Równość i sprawiedliwość społeczna

Autorzy raportu wzywają przedsiębiorstwa i rządy do spojrzenia na odbudowę po pandemii przez pryzmat równości i sprawiedliwości społecznej oraz do wykorzystania bezprecedensowej okazji do zbudowania nowych sprawiedliwych systemów, które szanują godność i równość każdego człowieka. Reformy będą musiały obejmować ustawodawstwo, które zdelegalizuje wszelkie formy dyskryminacji, przedsiębiorstwa będą opowiadać się za pozytywnymi reformami społecznymi, a wszyscy decydenci będą traktować priorytetowo interesy grup marginalizowanych.

Nowe rynki

Aby stworzyć nową, "zieloną i sprawiedliwą" gospodarkę, rządy będą musiały odegrać wiodącą rolę w ukierunkowaniu rynków na głęboką transformację. Celem jest, aby przemysł opracował i wprowadził do głównego nurtu nowe zestawy produktów, usług i modeli biznesowych, które zapewnią rozwiązanie problemów, z jakimi borykają się dziś społeczeństwa. W tym celu podmioty sektora publicznego i prywatnego powinny stworzyć nowe modele partnerstwa, skupiające się na wspólnych prawach własności intelektualnej, zrównoważeniu ryzyka i korzyści oraz priorytetowym traktowaniu zrównoważonego rozwoju i związanych z nim korzyści społecznych.

Ryzyko

Nowe technologie przynoszą nowe możliwości, ale stwarzają również nowe zagrożenia o nieznanym prawdopodobieństwie wystąpienia i wpływie, tzw. zagrożenia graniczne. Poza badaniem sposobów lepszego przygotowania ważne jest również rozważenie, dlaczego decydenci tak często nie są przygotowani na te zagrożenia. Społeczeństwa będą musiały osiągnąć większą odporność, w szczególności w obliczu nowych zagrożeń związanych z eksploracją kosmosu, geoinżynierią, sieciami społecznymi oraz sztuczną inteligencją.

Z całością raportu można zapoznać się tutaj.


PolskieRadio24.pl/ Światowe Forum Ekonomiczne/ mib

Czytaj także

Kiedy osiągniemy poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii? Prezes PFR wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:10
Analizy PFR wskazują, że wzrost gospodarczy w najbliższych 2-3 latach będzie przekraczał 5 proc. - powiedział Paweł Borys, prezes PFR, podczas Czwartkowego Forum SGH. Według niego możliwe jest, że już w III kwartale br. Polska osiągnie poziom aktywności gospodarczej sprzed pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wzrost PKB w tym roku przekroczy 5 proc.". Banki prognozują mocne odbicie polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2021 10:54
Przeszło 5,1 proc. ma wynieść wzrost PKB w tym roku – wynika ze średniej z prognoz siedmiu banków z maja. Wcześniej banki oczekiwały wzrostu rzędu nieco ponad 4,5 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: prognozy wskazują, że wzrost PKB Polski w 2022 r. będzie jeszcze szybszy niż w 2021

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 10:42
Polska gospodarka będzie się dynamicznie rozwijać w 2021 i 2022 r. Prognozy PKB dla Polski na 2020 kształtują się pomiędzy 3,5 proc. a blisko 6 proc. - stwierdził Paweł Dobrowolski, główny ekonomista PFR.
rozwiń zwiń