X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Płace i zatrudnienie poszły w górę. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 11:23
Wynagrodzenie w maju 2021 roku (licząc rok do roku) wzrosło o 10,1 proc. Eksperci ankietowani przez GUS spodziewali się wzrostu na poziomie +10,2 proc. To i tak więcej niż w kwietniu, gdy płace powiększyły się  o 9,9 procent. Więcej osób znalazło pracę, bo  zatrudnienie w maju (rdr) wzrosło o 2,7 proc. Analitycy oczekiwali, że będą większe o 2,5 proc. Dla porównania w kwietniu tego roku wzrosły o 0,9 proc.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ESB Professional

Jak sądzą eksperci GUS wzrost majowego zatrudnienia wynikał m.in. ze zwiększania wymiaru etatów do stanu sprzed pandemii. W konsekwencji przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się względem notowanego miesiąc wcześniej o 0,3 proc.

Jak sądzą eksperci GUS wzrost zatrudnienia był wynikiem m.in. przyjęć w jednostkach, zwiększania wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii, a także mniejszej absencji w związku z pobieraniem przez pracowników zasiłków opiekuńczych i chorobowych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2021 r. wyniosło 5.637,34 zł, co oznacza wzrost o 10,1 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,7 proc.

Opinia analityków banku PKO BP o zatrudnieniu

W ciągu miesiąca przybyło 21,5 tys. etatów – to najsilniejszy wzrost zatrudnienia w maju odnotowany w historii danych - napisali w piątkowej analizie ekonomiści PKO Banku Polskiego, odnosząc się do danych GUS.

Wzrost zatrudnia - według analityków banku PKO BP - odzwierciedla nowe przyjęcia do pracy, zwiększanie wymiaru etatów pracowników do poziomu sprzed pandemii oraz zmniejszoną absencję pracowników.

"W naszej ocenie kluczową rolę odgrywa pierwsze rozpoczęte w maju znoszenie pandemicznych obostrzeń, pozwoliło na ponowne otwarcie galerii handlowych oraz sektora HoReCa. Zakładamy, że właśnie te dwa sektory odpowiadają za gros z odnotowanego w maju wzrostu zatrudnienia. Maj przyniósł więc zarówno odwrócenie spadku zatrudnienia z kwietnia i marca (efekt obostrzeń), jak i sygnały sezonowego zwiększania popytu na pracowników" - czytamy w komentarzu PKO BP.

Zdaniem ekspertów banku za wysoką dynamiką wynagrodzeń stoi w dużym stopniu jeszcze silniejszy niż w kwietniu efekt niskiej bazy. Przypomniano, że kwiecień i maj 2020 r. były okresem zawieszania wypłat zmiennych części wynagrodzeń i intensywnego wykorzystywania mechanizmów Tarczy Antykryzysowej (m.in. postojowego). W efekcie - jak wskazano - w ciągu tych dwóch miesięcy przeciętne wynagrodzenie spadło o blisko 7 proc., a jego roczna dynamika wyhamowała w maju 2020 do 1,2 proc. r/r.

Eksperci banku Credit Agricole o zmianach na rynku pracy

-Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku utrzymującego się szybkiego wzrostu wynagrodzeń, były silne efekty niskiej bazy sprzed roku związane z wybuchem pandemii – napisano w piątkowym komentarzu banku Credit Agricole do danych GUS.  Zwrócili też uwagę, że dynamika zatrudnienia wyniosła 2,7 proc., a więc okazała się wyższa, niż wynikało to z konsensusu prognoz rynkowych (2,4 proc.) i ich prognozy (2,5 proc.).

-W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w maju o 5,2 proc. r/r wobec wzrostu o 5,3 proc. w kwietniu.

-Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku utrzymującego się szybkiego wzrostu wynagrodzeń były silne efekty niskiej bazy sprzed roku związane z wybuchem pandemii. Przeciwny wpływ miał natomiast efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w maju ich liczba była o jeden mniejsza niż w 2020 r., podczas gdy w kwietniu była taka sama jak przed rokiem) – napisano w piątkowym komentarzu ekonomistów banku Credit Agricole do danych GUS.


PR24/PAP/sw

Czytaj także

Polska z najniższą stopą bezrobocia w UE. Ekspert: pomogła struktura polskiej gospodarki i rządowe tarcze

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2021 20:08
Dlaczego Polska mimo pandemii ma najniższe bezrobocie w Unii Europejskiej? Wyjaśniał to w radiowej Jedynce Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcze pomagają, stopa bezrobocia rejestrowanego spada. W marcu wyniosła 6,4 proc.

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:56
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w marcu br. 6,4 proc., czyli w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 0,1 pkt. proc. - poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Spadek bezrobocia był silniejszy niż w marcu 2020 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Abramowicz: płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej krajowej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 16:26
- Ustalanie wysokości płacy minimalnej powinno być wyłączone spod politycznych decyzji i opierać się na jasnych kryteriach - ocenił rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Dodał, że płaca minimalna powinna wynosić 50 proc. średniej płacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd podwyższył minimalne wynagrodzenie i stawkę godzinową w 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 15:00
Rada Ministrów przyjęła propozycję dot. minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. w kwocie 3 tys. zł brutto. Minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych wyniesie 19,60 zł - poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

O ile wzrosło wynagrodzenie i zatrudnienie w roku 2020? GUS podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 12:00
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w ubiegłym roku wynosiło 5167,47 zł. W porównaniu do 2019 r. było większe o 5 proc. To mniej niż notowany w 2019 r. wzrost wynagrodzenia, gdy przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wzrosło o 7,2 proc., do roku 2018.
rozwiń zwiń