X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ponad 50 mln euro na Badania Podstawowe. III edycja funduszy norweskich i EOG

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 07:50
51,7 mln euro z funduszy norweskich i Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego zastanie przeznaczonych na program Badania Podstawowe - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Badania Podstawowe jest drugim co do wielkości polskim programem realizowanym w bieżącej edycji funduszy norweskich i EOG.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/ Shutterstock

- Program Badania Podstawowe to przede wszystkim szansa na wymianę doświadczeń i wiedzy na międzynarodowym poziomie. Naukowcy z całego świata dostają możliwość prowadzenia badań w polskich instytucjach. Przyjazd naukowców, którzy posiadają cenny dorobek naukowy, niewątpliwie przyczyni się do wzmocnienia potencjału naukowego polskich jednostek badawczych tłumaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda w trakcie spotkania promującego program.

Trzy konkursy w ramach programu

laboratorium badania 1200.jpg
Dziesiątki miliardów złotych na badania i innowacje. Kończą się konsultacje publiczne programu FENG

Resort funduszy poinformował, że Badania Podstawowe są drugim co do wielkości polskim programem z 11 realizowanych w bieżącej edycji funduszy norweskich i EOG.

"Dofinansowanie darczyńców to 110 mln euro, z czego 40 proc. stanowią środki na badania podstawowe, a 60 proc. przeznaczonych jest na badania aplikacyjne" - napisano w informacji.

W ramach programu "Badania podstawowe" ogłoszone zostały trzy konkursy:

  • GRIEG na polsko-norweskie projekty badawcze,
  • IdeaLab dla wykonawców z Polski i krajów EOG na innowacyjne, interdyscyplinarne badania odpowiadające na ważne wyzwania społeczne,
  • POLS - mobilnościowy konkurs dla naukowców z zagranicy wiążących swój rozwój zawodowy z Polską.

Dzięki tym przedsięwzięciom naukowcy na różnym etapie kariery zawodowej otrzymają pieniądze na rozwój zdolności i kompetencji. Wynikami swoich badań będą dzielić się ze środowiskiem naukowym, biznesowym i społeczeństwem.

Dostępu do rynku wewnętrznego UE

Fundusze norweskie i Fundusze Europejskiego Obszaru Gospodarczego to forma bezzwrotnej pomocy zagranicznej przyznanej przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein nowym członkom Unii Europejskiej oraz krajom bałtyckim. W zamian za pomoc finansową, państwa-darczyńcy korzystają z dostępu do rynku wewnętrznego UE mimo, że nie są jej członkami.

Głównym celem Funduszy norweskich i Fundusze EOG jest przyczynianie się do zmniejszania różnic ekonomicznych i społecznych w obrębie EOG oraz wzmacnianie stosunków dwustronnych pomiędzy państwami-darczyńcami, a państwem-beneficjentem.


Ministerstwo przypomina, że 20 grudnia 2017 roku Polska podpisała umowy międzynarodowe w sprawie III edycji funduszy norweskich i EOG (2014-2021) otrzymując na ich mocy 809,3 mln euro z łącznej puli środków wynoszącej 2,8 mld euro. Jednocześnie staliśmy się, podobnie jak w poprzednich edycjach, największym beneficjentem programu.
Programy w ramach III edycji funduszy norweskich i EOG będą wdrażane do 2024 r., a Fundusz Współpracy Dwustronnej, do końca kwietnia 2025r.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Rozpoczyna się nowy Horyzont Europa. Polscy naukowcy mogą liczyć na ogromne wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 12:52
- Udział Polski w programie Horyzont 2020 był niski, więcej wpłacaliśmy, niż zyskiwaliśmy. To musi się zmienić - powiedział wicepremier Jarosław Gowin. - Zależy nam, aby na koniec programu Horyzontu Europa osiągnąć udział w projektach finansowanych w jego ramach co najmniej na poziomie ok. 3 proc. jego budżetu - dodał minister edukacji Przemysław Czarnek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podpisano umowę dotyczącą zaawansowanego reaktora badawczego. Podobny ma tylko Japonia

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 08:45
Ministrowie środowiska i klimatu oraz edukacji i nauki podpisali umowę z Narodowym Centrum Badań Jądrowych na prace przygotowawcze dotyczące projektu budowy w Polsce wysokotemperaturowego reaktora jądrowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiana w polskich innowacjach dzieje się teraz. Łukasiewicz raportuje 2 lata pracy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 12:00
Blisko 400 dodatkowych ofert dla biznesu na badania, produkty i usługi, nowi klienci, wyższy zysk i przychody z komercjalizacji, a także ukierunkowana na strategiczne obszary praca 4500 naukowców i inżynierów. Tak Sieć Badawcza Łukasiewicz podsumowuje 2 lata działalności na rzecz innowacyjnej gospodarki.
rozwiń zwiń