X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Minister finansów: jeszcze nie wiemy, jak wykorzystamy majową nadwyżkę budżetową

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 11:00
- Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia, najpóźniej dwóch na rządzie stanie projekt ustawy wprowadzającej zmiany podatkowe zapowiedziane w Polskim Ładzie - mówił minister finansów Tadeusz Kościński podczas "Sygnałów dnia" w radiowej Jedynce.
Minister finansów Tadeusz Kościński
Minister finansów Tadeusz KościńskiFoto: Maciej Kuświk / ministerstwo finansów

Zdaniem szefa MF, sporo czynników uratowało polską gospodarkę - przede wszystkim to, żeby była "zdrowa" cały czas. - Teraz widać, że wpływy z podatku VAT są wyższe w okresie styczeń-maj o 27 proc. niż rok wcześniej. [...] Tak jak planowaliśmy, konsumpcja rozkręca rynek, co spowoduje, że inwestycje prywatne wzrosną, a są już pierwsze jaskółki, że one rosną. Eksport nam bardzo dobrze rośnie, przemysł nam bardzo dobrze rośnie, wiec wszystkie nogi gospodarki zaczynają się nam bardzo dobrze rozkręcać - powiedział w czwartek Kościński podczas audycji "Sygnały dnia" w radiowej Jedynce.

Co zrobić z nadwyżką ?

Jak poinformowało wcześniej Ministerstwo Finansów, po maju budżet miał 9,4 mld zł nadwyżki.

- Nie ma jeszcze decyzji, co zrobimy z nadwyżką. Nie wiemy, co z pandemią, trzecia fala się kończy, oby też kończyła się epidemia, ale może być też czwarta i piąta fala, tylko połowa społeczeństwa jest zaszczepiona, więc jest ryzyko nawrotu pandemii. Jeśli jednak nie będziemy tych pieniędzy potrzebować, to użyjemy ich na rozkręcenie gospodarki. Można powiedzieć, że naciągamy gospodarkę jak procę, dajemy ulgi, aby ją rozkręcić, i jeśli będziemy mogli dodać jako turbodoładowanie, to jest szansa, że wystrzeli i będziemy mogli rozwijać się bardzo szybko – powiedział Tadeusz Kościński.

Minister Tadeusz Kościński zastrzegł jednak, że wykorzystanie środków z ewentualnej nadwyżki nie musi nastąpić już w tym roku.

- Może być tak jak w roku ubiegłym, gdy w listopadzie mieliśmy ok. 19 mld zł deficytu, a na koniec roku było to już 85 mld zł, bo stworzyliśmy poduszki finansowe. Więc w tym roku może być podobnie; stworzymy poduszki finansowe, aby w przyszłym roku te pieniądze wykorzystać na większe rozkręcenie gospodarki - powiedział minister finansów.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Ile wynoszą najważniejsze koszty Polskiego Ładu? Wiceminister finansów wyjaśnia

Gospodarkę zasilą środki z UE i Polskiego Ładu

- Mamy środki, które spodziewamy się otrzymać pod koniec rok z Komisji Europejskiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy, do tego dochodzą zmiany w Polskim Ładzie, ale to są plany, które jeszcze muszą przejść przez "ścieżkę zdrowia", więc nie możemy jeszcze ich uwzględnić w budżecie, który musi być oparty na twardych danych. Jeśli te pieniądze się pojawią, to wzrost gospodarczy będzie o 0,5 proc. większy, niż planowaliśmy, a większe przychody pozwolą nam na przykład na obniżenie długu - powiedział minister finansów.

- Mam nadzieję, że w tydzień, najpóźniej w dwa tygodnie na rządzie stanie projekt ustawy wprowadzającej zmiany podatkowe zapowiedziane w Polskim Ładzie – stwierdził minister finansów.

Podatki dla firm po nowemu

Kościński odniósł się także do planu wprowadzenia minimalnej stawki podatku od firm.

- Popieramy tę inicjatywę, za nią pan premier Mateusz Morawiecki bardzo mocno lobbował przez ostatnich 5 lat. Ale my chcemy - i to już jest praktycznie na forum OECD uzgodnione – żeby tam, gdzie są niższe podatki CIT, jak choćby w Polsce, gdzie są niższe ulgi, żebyśmy mogli to dalej utrzymywać. Żeby nie było tak, że będzie jedna stawka we wszystkich krajach, bo stracimy wtedy narzędzie zachęty, aby globalne firmy u nas inwestowały. Jak najbardziej więc chcemy, aby był jeden podatek, ale nie może być tak, że firma w jednym kraju działa, a w drugim się rejestruje i płaci niższy podatek. Z tym walczymy. Ale walczymy też – i to jest uzgodnione – że jeśli u nas firma działa i u nas płaci podatki, to my możemy dla tej firmy ustalić niższe podatki - ale tylko dla tej działalności, która jest wykonywana w naszej gospodarce - powiedział Tadeusz Kościński.

Czym jest Polski Ład?

Polski Ład to nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł); inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy; mieszkania bez wkładu własnego; dom do 70 mkw. bez formalności; a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

PR24/PR1/PAP/sw

Czytaj także

"Najszybszy zwrot VAT w Europie". Zobacz założenia programu Podatnik Bezgotówkowy

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 17:40
Resort finansów proponuje przedsiębiorcom program Podatnik Bezgotówkowy. To propozycja dla tych firm, które większość transakcji płatniczych przeprowadzają w systemie cashless. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dług publiczny. Znamy najnowsze wyliczenia resortu finansów

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:17
Państwowy dług publiczny na koniec I kwartału 2021 r. wyniósł 1,152 bln zł, co oznaczało wzrost o 40,85 mld zł w porównaniu z końcem 2020 r. – poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przy użyciu Twój e-PIT złożono blisko połowę wszystkich zeznań PIT za 2020 r.". Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 15:05
Za pośrednictwem usługi Twój e-PIT zostało złożonych ponad 10 mln zeznań PIT za 2020 rok. To o 1 mln więcej niż rok wcześniej – poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wszyscy skorzystamy na reformie". Minister finansów o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 09:17
- Podnosimy m.in. kwotę wolną od podatku. Spowoduje to, że więcej ludzi wyjdzie z szarej strefy. To jest zachęta, żeby oficjalnie pracować - mówił w "Sygnałach dnia" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Jak wyjaśnił - w kieszeni obywateli, którzy mniej zarabiają, ma zostać więcej pieniędzy.
rozwiń zwiń