X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Opłaty za śmieci. Rząd przyjął ustawę określającą ich maksymalną wysokość

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 17:23
Rząd chce utrzymać w ryzach opłaty za śmieci: w nowelizacji tzw. ustawy śmieciowej przyjął zasadę, że maksymalna wysokość opłaty za odpady jest obliczana na podstawie ilości zużytej wody i ma wynosić 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na 1 osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Anastasiya Aleksandrenko

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt noweli tzw. ustawy śmieciowej (o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw), która ma pomóc samorządom obniżyć koszty gospodarki odpadami oraz poprawić sytuację na krajowym rynku gospodarki odpadami komunalnymi.

Chodzi m.in. o uszczegółowienie kwestii dotyczących udziału w systemie gospodarowania odpadami właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków wielolokalowych czy podwyższenie kar za niewłaściwe postępowanie z odpadami (np. brak odpowiednich zezwoleń).

odpady śmieci KAS free 1200.jpg
Niemiecka "mafia śmieciowa" wywozi odpady do Polski. Służby odkryły nielegalne wysypisko blisko polskiej granicy

Limit na opłaty, uzależniony od zużycia wody

Ponadto wprowadzony zostanie górny limit opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, która obliczana jest na podstawie metody "od ilości zużytej wody" - przekazano.

Zgodnie z projektem, maksymalna wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, obliczana na podstawie metody od ilości zużytej wody, ma mieć wysokość 7,8 proc. dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. ok. 150 zł.

Podwyżki opłat za odpady komunalne w przypadku nieruchomości niezamieszkałych

Dodano, że projekt uszczegóławia kwestię udziału właścicieli nieruchomości niezamieszkałych w systemie gminnym.

- W określonym terminie będą oni mogli złożyć oświadczenie o wyłączeniu z tego systemu. Jednocześnie podwyższona zostanie maksymalna stawka opłaty za odpady komunalne dla nieruchomości niezamieszkałych - poinformowano.

segregacja śmieci odpady segregowanie 1200.jpg
"Segregowanie śmieci nie jest hipokryzją, tylko wyrazem rozsądku"

Zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna stawka wynosi - 3,2 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za pojemnik o pojemności 1100 litrów lub 1 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za worek.

Po zmianie przepisów ta stawka wyniesie 1,3 proc. (ok. 25 zł) przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za pojemnik lub worek, o pojemności 120 litrów. Według wyliczeń MKiŚ dla pojemnika o pojemności 1,1 tys. l będzie to maks. ok. 229 zł.

Zmiany obejmą też działki rekreacyjne

W komunikacie dodano, że po wejściu noweli w życie właściciele nieruchomości rekreacyjno-letniskowych będą mogli rozliczać się z opłaty za odpady komunalne, jak właściciele nieruchomości niezamieszkałych, czyli od pojemnika.

Las śmieci Shutterstock 1200.jpg
Walka z nielegalnymi leśnymi wysypiskami śmieci

Luźniejsze zasady selektywnego zbierania śmieci dla gmin

Nowe przepisy przewidują ponadto, że minister klimatu i środowiska będzie mógł udzielić – w drodze decyzji – odstępstwa dla poszczególnych gmin, jeśli chodzi o sposób selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wcześniej ministerstwo tłumaczyło, że pozwoli to w wyjątkowych sytuacjach na zmniejszenie liczby frakcji zbieranych odpadów przez gminy.

Rozliczanie selekcji śmieci w budynkach wielolokalowych na zasadach indywidualnych, nie zbiorowych

Nowelizacja przepisów pozwoli też na indywidualne rozliczanie mieszkańców z budynków wielolokalowych z obowiązku selektywnego zbierania odpadów.

Indywidualne rozliczanie mieszkańców budynków z selektywnej zbiórki ma ograniczyć zasadę odpowiedzialności zbiorowej.

Strona rządowa wskazała również, że projekt wprowadza kary pieniężne za gospodarowanie odpadami dla podmiotów, które nie uzyskały wymaganych decyzji lub wymaganego wpisu do rejestru.

Nowe rozwiązania dotyczą też gmin

Przyjęty przez rząd projekt noweli umożliwi też gminom dopłacanie ze środków własnych do systemu gospodarowania odpadami.

- Gminy będą mogły skorzystać z tego rozwiązania w sytuacjach nadzwyczajnych, np. wzrostu cen za zagospodarowanie odpadów (brak możliwości pokrycia wszystkich kosztów z pobranych od mieszkańców opłat czy konieczność znacznego podwyższenia pobieranych opłat) - wyjaśniono.

Projektowana nowela wprowadzi też rozwiązania, które usprawnią funkcjonowanie instalacji przetwarzających odpady komunalne. Chodzi tu o dłuższe magazynowanie odpadów, skrócenie czasu na podjęcie działalności objętej zezwoleniem z dwóch lat do roku, czy zniesienie konieczności posiadania monitoringu na składowisku, na którym znajdują się odpady niepalne.

- Gminy powinny zapewnić w pierwszej kolejności przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów zebranych selektywnie oraz odpadów powstających w procesie sortowania. W efekcie, mniej odpadów powinno trafiać na składowiska, co zmniejszy koszty gminy związane z zagospodarowaniem odebranych odpadów - podsumowano.

IAR, PAP, jk

Czytaj także

Od grudnia drastyczna podwyżka opłat za śmieci w Warszawie. Czteroosobowa rodzina może zapłacić ponad 200 zł

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 10:56
Warszawscy radni podjęli decyzję o nowych stawkach opłat za śmieci. Od grudnia 2020 roku mieszkańcy będą płacić według ilości zużytej wody. Taniej będzie dla osób mieszkających w pojedynkę, ale już np. czteroosobowa rodzina może zapłacić ponad 200 zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samorządy chcą podwyżek opłat za wodę i ścieki. Przemysław Daca: te wnioski są nie do zaakceptowania

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 10:30
94 proc. wniosków taryfowych złożonych do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej przez samorządy zakłada podwyżki cen za wodę i ścieki. - Wiele z nich jest nieuzasadnionych. To niedopuszczalne, szczególnie w dobie pandemii, bo zużycie wody znacznie wzrasta - uważa Przemysław Daca, prezes Wód Polskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Samorządy chcą podnieść opłaty za wodę i ścieki. Powodem wzrost cen prądu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2021 15:15
Prawie 94 procent samorządów, które już złożyły wnioski w sprawie nowych taryf za wodę i ścieki chce te taryfy podnieść. Średnio o 20 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżki opłat za śmieci w Warszawie. Resort klimatu przygotował projekt zmian dot. maksymalnych stawek

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 14:50
W Ministerstwie Klimatu powstał projekt zmiann ustawowych, które wprowadzą maksymalne stawki opłat za wywóz śmieci powiązane z zużyciem wody przez mieszkańców. Propozycja zmian w ustawie to reakcja na podwyżkę stawek za wywóz śmieci, która od dziś obowiązuje w Warszawie.
rozwiń zwiń