X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jaka była inflacja w maju? Znamy najnowsze dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 10:00
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2021 r. wzrosły rdr o 4,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem - poszły w górę o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że w porównaniu do ubiegłego roku wzrost inflacji był mniejszy. Choć wzrosła ona w porównaniu do kwietnia tego roku.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, ranjith ravindran

Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że w maju ceny wzrosły o 4,8 proc. licząc rok do roku, a miesiąc do miesiąca (mdm) wzrosły o 0,3 proc.

Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po kwietniu 2021 r. wyniosła 3,5 mld euro. Obroty towarowe handlu zagranicznego w styczniu - kwietniu br. wyniosły w cenach bieżących 408,4 mld zł w eksporcie oraz 392,3 mld zł w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 16,0 mld zł.

Ocena inflacji ekspertów PIE

Inflacja w maju prawdopodobnie osiągnęła najwyższy poziom w tym roku - ocenia w komentarzu do danych GUS Polski Instytutu Ekonomiczny (PIE). Według analityków w czerwcu inflacja rozpocznie trend spadkowy – wzrost cen powinien spowolnić do ok. 4,5 proc., m.in wskutek mniejszej podwyżki cen paliw. Dlatego przez jakiś czas można się spodziewać wyższych cen usług związanych z rekreacją i gastronomią.

PIE zwrócił uwagę, że finalny szacunek GUS wskazuje, iż inflacja w maju wzrosła do najwyższego poziomu w tym roku. Odpowiada za niego głównie wysoka dynamika cen paliw oraz dalszego wzrostu cen żywności – dynamika wzrosła z 1,2 do 1,7 proc., licząc rok do roku.

PIE prognozuje, że w czerwcu inflacja rozpocznie trend spadkowy – wzrost cen powinien spowolnić do około 4,5 proc. Będzie to efekt mniejszego wzrostu cen paliw, które jednak do końca roku będą systematycznie podwyższać wskaźnik średnio o 1 pkt.

Inflacja pod lupą analityków banku Pekao

-Największy wpływ na wzrost cen w ujęciu rocznym miały ceny transportu (ok. 1,7 pkt proc), co było związane z wysokim wzrostem cen paliw (33,0 proc. r/r) przy niskiej bazie odniesienia z 2020 r., oraz koszty związane z użytkowaniem mieszkania (ok. 1,2 pkt. proc.), które uwzględniają m.in. podwyżki cen administrowanych z początku roku, majową podwyżkę cen gazu oraz wzrost opłat wodno-kanalizacyjnych i opłat za wywóz śmieci w maju. Maj przyniósł także dalszy wzrost rocznego tempa wzrostu cen żywności (1,3 proc. r/r, wobec wzrostu o 0,7 proc. r/r w kwietniu). W porównaniu do kwietnia wyraźnie wzrosły ceny mięsa drobiowego (6,2 proc. m/m)– napisali ekonomiści Banku Pekao.

Za wzrost inflacji CPI względem kwietnia o 0,4 pkt proc. odpowiadało wyższe roczne tempo wzrostu cen paliw (ok. 0,3 pkt proc.) oraz dalsze odbicie rocznego tempa wzrostu cen żywności (ok. 0,1 pkt proc.). Na bazie dostępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii pozostała w maju zbliżona do kwietniowego poziomu (3,9 proc. r/r)” – napisano w komentarzu Banku Pekao.

-Prognozujemy, że w najbliższych miesiącach inflacja CPI pozostanie w przedziale 4,5-5,0 proc. r/r (bliżej dolnej granicy). RPP ze spokojem przyjmuje ostatni wzrost inflacji, jednak jeżeli najbliższe dwie projekcje inflacyjne wskażą na ryzyko utrwalenia się wzrostu cen na wysokim poziomie w średnim terminie, to należy się liczyć z reakcją ze strony polityki pieniężnej – stwierdzili ekonomiści Banku Pekao.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Inflacja w styczniu poniżej 3 procent. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 11:36
Inflacja w styczniu wyniosła 2,7 procent licząc rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z grudniem ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 1,2%.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji w kwietniu. W porównaniu do marca ceny wzrosły o 0,7 procent

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 10:30
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych kwietniu 2021 roku wzrosły o 4,3 procent, w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Według tak zwanego szybkiego szacunku (CPI), w kwietniu porównaniu z marcem 2021 roku, ceny towarów i usług były większe o 0,7 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Presja na ceny jest wysoka". Eksperci o danych GUS dot. inflacji

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:33
Według analityków banku PKO BP, inflacja bazowa, bez żywności i energii, w ujęciu miesięcznym w kwietniu spadła, ale mieliśmy do czynienia ze wzrostem miesiąc do miesiąca cen mebli, aut, sprzętu AGD/RTV, audio, foto, IT i telekomunikacyjnego oraz wywozu śmieci. Jak podał GUS, kwietniowa inflacja wyniosła 4,3 proc. rok do roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS podał dane o inflacji w maju. Jest większa w porównaniu do kwietnia i ubiegłego roku

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 09:50
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 4,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
rozwiń zwiń