X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kiedy kierowcy pojadą nowa obwodnicą Chełma? Znamy odpowiedź

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:11
Umowa w sprawie budowy obwodnicy Chełma podpisana. Powstanie ona w ciągu drogi ekspresowej S12. Inwestycję zrealizuje firma Strabag, która zaoferowała najniższą cenę. Przeprowadzenie wszystkich prac będzie kosztować prawie 442 miliony złotych.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: ministerstwo infrastruktury

Wykonawca będzie musiał najpierw sporządzić projekt trasy, a później ją wybudować. W uroczystości związane z podpisaniem umowy wzięli udział między innymi wicepremier i minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin,  minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz europosłanka Beata Mazurek.  

Obwodnica Chełma zostanie wybudowana w standardzie drogi ekspresowej. Droga będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Zaplanowano też budowę między innymi dwóch mostów i czterech węzłów drogowych.

Trasa obwodowa ominie Chełm od północy. Zacznie się między Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi z węzłów, Chełm Północ, przewidziano w miejscowości Horodyszcze. Potem droga poprowadzona zostanie mostem przez Uherkę, ominie Okszów, a następnie przekroczy linię kolejową. Obwodnica skończy się za węzłem Chełm Wschód.

 Wykonawca będzie miał 36 miesięcy na realizacje kontraktu. Zasadnicze prace budowlane mają się rozpocząć w 2023 roku. Kierowcy mogą będą mogli skorzystać z obwodnicy Chełma w 2025 roku.

Trasa jest częścią szlaku z Lublina do granicy z Ukrainą w Dorohusku. Planowana jest budowa kilku odcinków;  Piaski–Dorohucza, Dorohucza–obwodnica Chełma oraz obwodnica Chełma–Dorohusk.


obwodnica
Program budowy stu obwodnic wkracza na Warmię i Mazury. Zobacz planowany przebieg nowych tras

Wschód Polski potrzebuje dobrych dróg

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział po podpisaniu umowy, że inwestycja ta jest jednym z elementów budowania nowoczesnej sieci drogowej na wschodzie Polski. Zaznaczył, że dzięki takim inwestycjom Lubelszczyzna otrzyma szansę na rozwój gospodarczy. Podkreślił też, że inwestycja jest  elementem likwidowania różnic w rozwoju infrastruktury między zachodem, a wschodem kraju w zakresie rozwoju infrastruktury.  

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zwrócił natomiast uwagę, że inwestycja stała się możliwa dzięki zwiększeniu limitu finansowego na fundusz  budowy dróg, którego źródłem jest budżet państwa.

Plany budowy samej obwodnicy Chełma opracowano już wiele lat temu. Pierwszą koncepcję programową tej inwestycji opracowano w 2007 roku, którą rok później przyjęła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.


obwodnica 1200.jpg
Powstanie ponad 20 kilometrów trasy ekspresowej S19, która jest częścią Via Carpatii

Miasto od lat czekało na obwodnicę

W 2010 roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stwierdziła, że konieczne jest opracowanie raportu dotyczącego wpływu inwestycji na środowisko naturalne. Od jego wyniku uzależniono wydanie decyzji środowiskowej, która jest podstawą pozwolenia na budowę. Sprawa ciągnęła się przez kilka lat. Dopiero w 2015 roku Dyrekcja wydała decyzję środowiskową na jeden z wariantów obwodnicy. Trzy lata później ogłoszono przetarg na wykonanie koncepcji programowej, który Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła jeszcze w tym samym roku.

Za Lublinem, na północny wschód budowa trasy ekspresowej S12 ma być kontynuowana w stronę Radomia. Według tej koncepcji trasa ta ma być południową obwodnicą tego miasta. Na razie nie ma jednak środków finansowych przeznaczonych na tę inwestycję.


mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg mapa 100 obwodnic GDDKiA.jpg

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw

Czytaj także

Rozpoczęły się przygotowania do budowy trzech obwodnic. Wartość kontraktu przekracza 2 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 12:37
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała kontrakt na prace przygotowawcze do budowy trzech obwodnic w województwie kujawsko-pomorskim. Takie drogi zyskają Strzelno, Brześć Kujawski oraz Kruszwicy. Prace studialne nad ich projektem wykona konsorcjum Trakt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwają przygotowania do budowy obwodnicy Szczytna. GDDKiA ujawnia szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 13:20
Drogowcy rozpoczynają przygotowania do budowy obwodnicy Szczytna. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z wykonawcą dokumentacji projektowej obwodnicy Szczytna. Powstanie ona w ciągu dróg krajowych  53, 57 i 58.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Wiemy, kiedy powstanie

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 12:45
Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnicy Starachowic. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z firmą, która wykona dokumentację niezbędną, by uzyskać wszystkie pozwolenia na budowę. Droga będzie miała około 14 kilometrów. Jednak dokładna jej długość, a także przebieg będą znane już po wykonaniu dokumentacji.
rozwiń zwiń