X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Premier: na rozbudowę sieci gazowej przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 15:05
- W ramach Polskiego Ładu na rozbudowę krajowej sieci gazowej z budżetu państwa trafi kilkaset milionów złotych - poinformował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty na stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie (Zachodniopomorskie).
Premier Mateusz Morawiecki na Stacji Regazyfikacji LNG w Tychowie.
Premier Mateusz Morawiecki na Stacji Regazyfikacji LNG w Tychowie.Foto: Kancelaria Premiera/Twitter

- Na program gazyfikacji kraju - także w ramach Polskiego Ładu - przeznaczymy dodatkowe setki milionów złotych, aby kolejne setki miejsc takich jak to tutaj w Tychowie mogły pojawiać się na mapie Polski - powiedział premier.

Dodał, że ten program ma doprowadzić do tego, że w ciągu dwóch-trzech lat blisko 90 proc. kraju będzie zgazyfikowane.

Na miejscu są eksperci

baltic pipe.jpg
Kolejny fragment magistrali gazowej Północ-Południe ukończony. Do sieci podłączono już 500 km gazociągu

Według Mateusza Morawieckiego coś, co do niedawna wydawało się zupełnie niemożliwe, dziś staje się rzeczywistością dzięki projektom gazyfikacji wyspowej, takim jak w Tychowie.

- To możliwość budowy specjalnej stacji, od której rozchodzą się potem gazociągi do lokalnych odbiorców. Projektu, który jest dużo bardziej opłacalny na terenie niektórych gmin i powiatów, w których bardzo trudno dociągnąć gazociągi - dodał.

Według premiera gazyfikacja wyspowa to wyraz szczególnej dbałości o Środkowe Pomorze.

Mateusz Morawiecki zauważył, że dzięki szczególnej tej dbałości, w Koszalinie znajdują się regionalne przedstawicielstwa np. KOWR czy Polskiej Spółki Gazownictwa. Według premiera dzięki temu na miejscu są eksperci, którzy zajmują się gazyfikacją, co zwiększa atrakcyjność regionu.

Szef spółki przypomniał, że od pięciu lat skroplony gaz ziemny, czyli LNG, dociera poprzez gazoport imienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu do Polski. Dodał, że w przyszłym tygodniu zostanie przyjęta 130. dostawa.

- Większość z tego gazu po regazyfikacji trafia bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej. Spora jego część - również poprzez autocysterny, bezpośrednio załadowywana z terminalu - trafia do stacji regazyfikacyjnych - mówił szef PGNiG.


Posłuchaj
00:28 Tychowo premier o gazyfikacji (IAR).mp3 Tychowo: premier o gazyfikacji (IAR)

Krok w stronę gospodarki energetyki niskoemisyjnej

W ocenie Pawła Majewskiego dzięki temu miejscowości takie jak Tychowo mogą stać się zielonymi, "a nawet błękitnymi plamami" na mapie Polski.

- Do końca bieżącego roku grupa kapitałowa PGNiG planuje mieć ponad 80 takich stacji regazyfikacyjnych na terenie Polski. To jest istotny krok w stronę gospodarki energetyki niskoemisyjnej, a co za tym idzie, także zeroemisyjnej - powiedział prezes Majewski.

Właścicielem stacji regazyfikacji gazu LNG w Tychowie jest Polska Spółka Gazownictwa należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG. Polska Spółka Gazownictwa to największy podmiot na rynku dystrybucji gazu w Polsce i największy Operator Systemu Dystrybucyjnego gazu w Europie.

Spółka eksploatuje sieć gazową o długości ponad 195 tys. km, co stanowi 97 proc. sieci dystrybucyjnej gazu w Polsce, poprzez którą dostarcza rocznie ponad 11,5 mld m3 paliwa gazowego do około 7,2 mln klientów.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

W 2020 roku PGNiG zanotował wielomiliardowe zyski. Miała na to wpływ wygrana z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:11
W 2020 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 39,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł. W ubiegłym roku PGNiG sprzedało w Polsce ok. 16,8 mld m3 gazu, o 5,4 proc. więcej niż w 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Majewski podczas Kongresu 590: droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki energetycznej wiedzie przez gaz

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:48
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski podczas Kongresu 590 przyznał, że transformacja energetyczna Polski pochłonie nawet 400 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Projekt Baltic Pipe ma zostać wstrzymany. Jest komentarz MSZ

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2021 07:05
Duńska Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła pozwolenie środowiskowe dla rurociągu Baltic Pipe, którym ma płynąć gaz z Norwegii przez Danię do Polski - poinformował duński operator systemu przesyłowego Energinet. Polskie MSZ poinformowało, że skutki tej decyzji są analizowane.
rozwiń zwiń